Yabancı Erkek Ünlüler

Michael Schumacher Kimdir?

Formula 1 Efsanesi Michael Schumacher: Zaferler Pistinden Dramatik Bir Hayata

instagram takipçi hilesi

schumacher 8
Tam adı: Michael Schumacher
Doğum tarihi: 03.01.1969
Doğum yeri: Hürth/Almanya
Boyu: 174 cm
Ailesi: Elizabeth Schumacher (Annesi) Rolf Schumacher (Babası), Ralf Schumacher (Kardeşi), Sebastian Stahl (Kardeşi)
Eşi: Corinna Schumacher
Çocukları: Mick Schumacher, Gina-Maria Schumacher
Mesleği: Yarış Pilotu
Aktif Yılları: 1984 yılından bu yana.

imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Michael Schumacher kmdir? Michael Schumacher, 1969 doğumlu Alman Formula 1 pilotudur. Sürücüler klasmanında 7 kez dünya şampiyonluğu elde eden Schumacher, pek çok farklı Formula 1 rekoruna sahip olmakla beraber Formula 1 şampiyona tarihinde şampiyonluk sevinci yaşayan ilk Alman pilottur.

Michael Schumacher, 3 Ocak 1969 tarihinde Almanya‘nın Köln şehri yakınlarındaki Hürth Hermülheim’de, Elizabeth ve Rolf Schumacher çiftinin oğullarından ilki olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Ailesi iki oğlunun da yarış pilotu olmasını istemişti.

Schumacher yarış pistlerindeki kariyerine, henüz dört buçuk yaşındayken, babasının evde yapmış olduğu üstü açık mini yarış arabası ile kart racing yaparak adım atmıştır. 12 yaşında ilk lisansını alarak 1984-1987 yılları arasında Formula Konig Series’inde bulunduğu Avrupa ve Almanya kart racing şampiyonalarını kazanmıştır.

1988 yılında Formula Ford serisine katılmış olan Michael Schumacher, takip eden iki yıl süresince 1999 yılında şampiyon olduğu, Almanya Formula 3 serisinde yarışmıştır.

Michael Schumacher ilk Formula 1 tecrübesini 1991 yılında Belçika Grand Prix’inde yaşamıştır. Bertrand Gachot adındaki pilotun, Londra’da taksi sürücüsü ile kavga etmesinden ötürü hapse girmiş olmasından ötürü onun yerine Jordan-Ford koltuğuna oturma şansını yakalamıştır.

Sürücülük meziyetlerini ortaya çıkaran bir pist olarak bilinen Spa-Franchorchamps’ta hiç yarışmayan Schumacher, yarış önünde pisti tanımak için bisikletiyle yalnızca 1 tur atmasına rağmen sıralama turlarında Formula 1 tarihinin en iyi yedinci zamanı elde etmiştir. Fakat sonrasında yaşanan teknik bir sorundan ötürü yarışı terk etmek zorunda kalmıştır.

Michael Schumacher 1991 Belçika Grand Prix’indeki büyüleyici performansı ile yarışın ardından Benetton-Ford takımı ile anlaşma imzalamıştır. Kariyerinin ilk Formula 1 sezonundaki başlangıç yarışı da Belçika Grand Prix’sidir. 1993 yılında Portekiz Grand Prix’sinde 1. olmuştur.

Schumacher, Formula 1 kariyerindeki ilk şampiyonluğunu 1994 yılında kazanmıştır. 1995 yılında 9 kere yarış kazanmış ve sezonun sonunda en yakın takipçisi Hill’in 33 puan önünde şampiyonluk ipini göğüslemiştir.

1996 yılında Ferrari ile anlaşma yapan Schumacher, kırmızılar ile ilk yılında İtalya, Belçika ve İspanya yarışların kazanarak diğer iki Ferrari pilotunun arkasında üçüncülüğü yerleşmiştir. 1997 ve 1998 yıllarında önemli yarışları geride bırakarak şampiyonluğu ne denli istediğini ortaya koyan Schumacher, 1999 yılında Britanya yarışında yaşadığı kazada bacağını kırmış ve ancak 6 yarış sonrasında pistlerde dönebilmiştir.

Michael Schumacher, 2000 yılında Mika Hakkinen’le giriştiği yarışı kazanarak, 1979 yılından sonra Ferrari takımının ilk kendisinin ise üçüncü şampiyonluğunu elde etmiştir.

2001 yılında hepsi birer şampiyon pilot olan Juan Montoya, Ralf Schumacher (kardeşi), Mika Hakkinen ve David Coulthard’ın önünde şampiyonluk elde eden Schumacher 2002 yılında 11 yarışı kazanarak beşinci kez dünya şampiyonu olmuştur.

Michael Schumacher 2003 ve 2004 yıllarında da şampiyon olmuş ve pek çok rekorun sahibi olmuştur. Bunlardan bazıları; en fazla podyuma çıkma, en hızlı tur zamanı, en fazla pole pozisyonu, bir pistte en fazla yarış kazanma, en fazla üst üste yarış kazanma, en fazla puan toplama, en fazla yarış kazanma ve en fazla şampiyon olma gibi.

19 yıllık pilotluk kariyerinde 91 yarış kazanmış olan Formula 1 sürücüsü, 7 kere de şampiyon olmuştur. Schumacher, Ferrari takımına katıldıktan sonra 2006 yılında Formula 1’e veda etmiştir.

2010 yılında Mercedes takımı ile bir kez daha direksiyon başına geçen usta pilot, 3 sezon sonunda yalnızca bir yarışı önde tamamlayabildi ve 2012 yılında bir kez daha emekliye ayrıldı.

Dünyanın en iyi Formula 1 pilotu Michael Schumacher, 1 Ağustos 1995 yılında Corinna Betsch ile dünya evine girmiştir. Evliliklerinden Gina-Maria adında bir kızı ve Mick adında bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Michael Schumacher 30 Aralık 2013 tarihinde Fransa Alpler’de kayak yaptığı sırada kaza geçirerek ciddi anlamda yaralanmış ve hala felçli bir şekilde yatağında yatmaktadır.

Videoları

Vivement Dimanche Spéciale Michael Schumacher !!! Part 1

Fotoğrafları

 

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu