Gezi Rehberi

Almanya Hakkında 12 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Almanya Hakkında 12 İlginç Bilgi: Bugün sizlere Dünyanın en etkili Ülkelerinden biri olan Almanya hakkında bilgiler aktarmak istiyorum. Çok fazla sayıda Türk vatandaşının yaşadığı Bir hayli ülkenin imrenerek izlediği Ülke Almanya. Almanya Hakkında İlginç Bilgiler adlı yazıma gelin birlikte bakalım.

Almanya Hakkında 12 İlginç Bilgi

1-Federal Parlamenter Sistemiyle Yönetiliyor

Almanya’nın başkenti Berlin’dir. Berlin aynı zamanda Almanya’nın en kalabalık ve çok nüfuslu şehri konumundadır. Berlin’in ardından en kalabalık sırasıyla; Hamburg, Münih ve Köln gelmektedir. Ülke federal parlamenter sistemle yönetilmektedir.

2- Almanya’nın seçilmiş ilk kadın şansölyesi

Ülkenin yakın zamanda şansölyesi Angela Merkel’di. Ve mevcut hükümetin başıydı. Angela Merkel 1871 yılından günümüze Almanya’nın seçilmiş ilk kadın şansölyesiydi.Almanya Hakkında İlginç Bilgiler

3- Ekonomik İstikrar

Almanya 16 Eyaletten oluşmaktadır. Almanya’nın Birleşmiş Milletler, NATO VE G8 üyeliği bulunmaktadır. Ülke Avrupa için her zaman lider ve önder ülke olmuştur. Bu özelliği Almanya’yı Ekonomik ve teknoloji alanında yaptığı yatırım ve birikimle ispatlamıştır.

almanya 6

4- Otomotiv Sektörünün Kalbi

Almanya Dünyanın en Büyük 3.Ekonomisi Konumundadır. Hatta Fortune Global 500 şirketinde 37 Alman devi şirket yer almaktadır. Sanayi ve otomobil alanında yaptığı yatırımlarla dünyanın adeta lokomatifi olarak yer alır. Özellikle Dünyaca ünlü Mercedes, Porsche, BMW, AUDİ otomobil şirketleri Almanya çıkışlıdır. sonuç Olarak Almanya 2017 de yapılan araştırmada dünyada en fazla ihracat yapan ülke olmuştur.

5- Komşuları Bakımından Zengin

Almanya’ nın Birçok komşu ülkesi bulunmaktadır. Kuzeyde Danimarka, Doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, Güneydoğusunda Avusturya, Güneybatısında İsviçre, Batısında Fransa, Lüksemburg ve Belçika vardır.

almanya 1

6- Zugspitz’e Dağı

Almanya’nın en yüksek noktası 2952 metre ile Zugspitz’e Dağıdır. Bu dağ Avusturya sınırının batı zirvesindedir.

7- Avrupa’nın Merkez Ülkesi

Almanya Avrupa’nın merkezi konumundadır. O yüzden ulaşımda bağlantı noktasıdır. Hızlı trenler büyük gelişmiş Avrupa ülkeleri arasında kullanılmaktadır.

8- En Kalabalık Avrupa Ülkesi

Avrupa ülkeleri arasında en yüksek nüfusa sahip Almanya’da 80 milyon kişi yaşamaktadır. Ancak doğurganlık sayılarına bakılacak olursa Almanya baya bir aşağıda performans göstermektedir. Birleşmiş milletlerin raporuna göre Almanya nüfusunun %15 i göçmen içermektedir. Yabancı kökenli genç nüfus yabancı kökenli yaşlı nüfustan fazladır.

9- Türklerin En Kalabalık Olduğu Yabancı Ülke

Ülkede en fazla sayıda azınlık nüfusuyla Türkler gelmektedir. Türk vatandaşlarının Almanya’da yaşan sayısı 3.5 milyona denk gelmektedir. Ancak Türkler resmi azınlık statüsünde değillerdir. Azınlık kabul edilmesi için çoğu Türk nüfusunun Alman vatandaşlığına geçmiş olması gerekmektedir. Ancak sayıları her geçen gün artarak devam eden Türk vatandaşlığından Alman vatandaşlığına geçiş Alman meclisinde bulunan muhafazakar kesimlerce endişe uyandırıyor.

10- Zengin Dil Kullanımı

Almanya’da en güçlü din Hristiyanlıktır. Ülkede en fazla konuşulan dil Almancadır. Almanca Avrupa da en çok konuşulan anadildir. Ülkede konuşulan Göçmen dili sıralamasında Türkçe 1.sıradadır. Daha sonra lehçe, Rusça gelmektedir.

11- Bundeswehr Ordusu

Almanya Avrupa’nın ve NATO’nun en güçlü ordularından birine sahiptir. Ordu’nun adı ”Bundeswehr” dir. Türkçe anlamı ise Federal ordudur. Ordu askeri karadan, denizden ve hava dan son derece güçlü bir durumdadır. Ülkede askeri zorunluluk yoktur ve bu zorunluluk 2011 yılında kalkmıştır. Orduda kadın aktif asker sayısı 10 bini geçmiştir.

12- Nobel Farkı!

Şimdiye kadar Almanya tarafından 101 adet Nobel ödülü alınmıştır. Bir çok ünlü Bilim adamı bu ülkeden çıkmıştır. Almanya’da eğitimden Federal Eyaletler sorumludur. 9 yaşından sonra herkesin okula katılması beklenmektedir.

Almanya Hakkında İlginç Bilgiler Bağlantılı Videolar:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu