Gezi Rehberi

Osmaniye Gezilecek Yerler Nerelerdir?

instagram takipçi hilesi

Osmaniye, tabiatı ve turistik yerleri ile şirin bir yerdir. Akdeniz bölgesinde yer alan il, Türkiye’nin 80. ili olma özelliği de taşır. İlin eski ismi Cebelibereket olarak geçmektedir. Huzurlu ve temiz iklime sahip olan bir yeri görmek isterseniz mutlaka Osmaniye’ye gelmeli ve burada vakit geçirmelisiniz. Osmaniye gezilecek yerler konusunda da farklı alternatiflere sahiptir.

1. Dumanlı Yaylası

Osmaniye Dumanlı Yaylası

Dumanlı yaylası, daha çok doğa tutkunlarına hitap eden bir yerdir. Bu  yayla; her mevsim farklı bir güzelliğe sahiptir, fakat asıl güzelliği sonbahar ayında ortaya çıkar. Sarı ve turuncunun her tonunu görebileceğiniz yaylada, yaprakların hışırtılı sesleri arasında huzur bulacaksınız. Dumanlı yaylasına gelen kişiler yanlarında fotoğraf makinesini de getirmeyi ihmal etmezler. Çünkü doğanın anlam bulduğu yaylada fotoğrafçılar için birçok renkli manzara imkanı vardır.

2. Karaçay Şelalesi

Karaçay Şelalesi

Osmaniye gezilecek yerler yazımıza devam ediyoruz. Sırada Karaçay Şelalesi yer alıyor. Şelalenin sesleri arasında huzur bulmak ve doğa harikası manzaranın tadını çıkarmak isterseniz özellikle bahar ve yaz aylarında gelmeniz önerilir. Burada yürüyüş yaparken keyif bulabileceğiniz gibi, isterseniz piknik de yapabilirsiniz. Ancak buraya çocuklu ailelerin gitmesi önerilmemektedir. Çünkü şelale yoluna gidiş ve dönüşte zorluk çekilebilir.

3. Toprakkale Kalesi

Osmaniye gezilecek yerler

Toprakkale ilçesi sınırlarında yer alan Toprakkale, Osmaniye’ye 10 km uzaklıkla yer alır. Tarihi bir yapı olan kaleye uğrayarak şehrin nefes kesici manzarasını izleme imkanı elde edersiniz. Girişin ücretsiz olduğu kaleye girerek kalenin içinde meydana gelen ormansı görüntüye hayran kalacaksınız.

4. Düziçi İlçesi

Osmaniye gezilecek yerler

Osmaniye’nin ilçelerinden bir tanesi olan Düziçi, adeta bir masaldan esinlenilmişcesine güzelliğe sahiptir. Bir tarafta yemyeşil çimenleri, bir tarafta hayvanları ile kendinizi huzurlu bir köy masalında gibi hissedeceksiniz. Dağların etrafında kurulu olan ilçenin etrafında gezinirken yeşilin bol oksijenli havası karşısında huzuru koklayacaksınız.

5. Sabunçayı Şelaleleri

Sabunçayı Şelalesi

Sabunçayı Şelalesi belki de Osmaniye gezilecek yerler arasında en beğenilen olmayı başarandır. Doğanın insanlara armağanı olan bu muhteşem görüntü, görenlerde cennetteymiş gibi bir his yaratır. Yeşillikler arasında akan şelaleler eşliğinde piknik yaparak unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. Bu sayede sevdikleriniz ile birlikte hayatınız boyunca asla unutamayacağınız bir manzaraya karşı keyifle yemek yeme imkanı elde edersiniz.

6. Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye gezilecek yerler

Osmaniye gezilecek yerler yazımızda geldik son noktamıza. Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne gelen insanların en çok şikayetçi oldukları konu bahsi geçen kuşlara rastlamamaktır. Ama Kırmıtlı, kısa sürede gezilip geri dönülecek bir yer değildir. Burada vakit geçirmeniz ve biraz da yürüyüş yapmanız gerekir. Özellikle Hemite Köprüsüne kadar yürüdüğünüz takdirde kuş yuvalarına rastlayacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=sbGo_cimXko

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu