Gezi Rehberi

Ukrayna Hakkında 13 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Bugün sizlerle ülkemizde de çok merak edilen bir ülke olan Ukrayna hakkında merak edilen ve bir o kadar da ilginç bilgiler vereceğim. Ukrayna hakkında bilgiler aktarırken, her yazımda duyduğum heyecan ile yazmadığımı da belirtmek isterim.

Ukrayna Hakkında 13 İlginç Bilgi

1- Yarı Başkanlık Sistemi

Ukrayna yarı başkanlık sistemiyle yönetilen bir ülkedir. Ülke de güç sürekli yer değiştirmektedir yani bir diğer tabiriyle güçler ayrılığı ilkesi uygulanan bir ülkesidir.

2- Avrupa’nın En Geniş Yüz Ölçümüne Sahip Kent

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kiev’dir. Ülke yüz ölçümü itibariyle Avrupa coğrafyasının en geniş topraklarına sahip ülkesidir.

3- Hızla Gelişen Nüfus

Ukrayna yaklaşık 50 milyon nüfusu ile Avrupa’nın gelişmekte olan ülkeleri arasındadır.

Ukrayna hakkında 13 ilginç bilgi

4- Türkiye’den Vizesiz Gidilir

Ülkemize de çeşitli avantajları olan bu ülkeye Türkiye’den de vizesiz olarak gidilebilmektedir bu yüzdendir ki Türkiye’den birçok turistin ve öğrencinin gözde uğrak noktaları arasındadır.

5- Ukrayna Hakkında İlginç Bilgi: Türkiye’den Kolay Ulaşıma Sahip

Türkiye’den aktarmalı yada aktarmasız olarak haftanın her günü çeşitli havayollarının uçuşları mevcuttur. İstanbul- Kiev yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir.

6- Karpatlar’ın etekleri

Ülke bulunduğu konum itibariyle Avrupa’nın tam ortasında yer alan ülkedir. Hatta Ukrayna’nın Lviv şehrine bağlı Karpatlar’ın eteklerinin Avrupa’nın tam ortası olarak konumlandığının bilgileri paylaşılmıştır. Ülkemize gelen efsanevi futbolcu ”Karpatların Maradona’sı” lakaplı Gheorghe Hagi Karpatların Romanya tarafında kalan bölümünde doğmuştur.

7- Savaş Sebeplerinden Olan Nato Konusu

Ukrayna, içinde olduğu savaş nedeniyle de anımsanacağı üzere Hem Avrupa Birliği hem de NATO ülkesi değildir. Rusya’nın ardından Avrupa’da en güçlü askeri güce sahip ülkelerden biri Ukrayna’dır.

8- En Melodik Dil

Ülkenin, büyük bir çoğunluğu Ukraynaca dilini kullanmaktadır. Rusya ya komşu şehirlerinde ve Rus yanlısı milliyetçilerin yaşadığı bölgelerde de Rusça dili konuşulmaktadır. Ukraynaca İtalyanca dan sonra en melodik dil olarak seçilmiştir.

ukrayna 2

9- Ve Tabi Ki Çernobil

Çernobil, Ukrayna’nın kuzeyinde Belarus sınırına yakın, Kiev Oblast’ına bağlı bir hayalet şehirdir. 26 Nisan 1986 tarihinde Dünyanın en ölümcül ve eşi benzeri görülmemiş sayılı olaylarından olan Çernobil faciası meydana gelmiştir. Bu ölümcül olayda binlerce kişi ölmüş ve ülkece büyük kayıplar verilmiştir.

Büyük reaktörün patlaması sonucu bütün çevreye radyoaktif parçacıklar yayılmış ve komşu ülkeleri de epey bir yakından etkilemiştir. Türkiye’mizde bu zararlardan payını fazlasıyla almıştır. Hatta 2006 yılında Türk Tabipler Birliğinin yaptığı ”Çernobil Nükleer Kazası sonrası Türkiye’ de Kanser adlı çalışma kamuoyunda büyük yankı bulmuş.

Son 20-30 yılda artan kanser hastası sayısının buna bağlı fazla olarak ortaya çıktığı vurgulanmıştır. İlginç bir bilgi daha rahmetli Kazım Koyuncu‘nun ölüm sebebinin Çernobil olayı olduğu iddia edilmiştir.

10- Kötüye Giden Ekonomik Durumu

Ülkede ekonomik durum fazla iyi durumda değildir. Yıllık ortalama kişi başına düşen milli gelir 3000 dolar civarıdır. Ukrayna kişi başına milli gelir konusunda Avrupa’nın en geri ülkelerinden biridir.

2008 yılında dünya ekonomik formu tarafından yayınlanan listede Ukrayna eğitimde 49. sırada yer alırken aynı listede ise Türkiye 99. sırada yer almıştır.

ukrayna 3

11- Avrupa’nın Buğday Ambarı

Ukrayna bayrağı yatay olarak mavi ve sarı renklerden oluşuyor. Mavi renk gökyüzünü, sarı renk ise Ülkenin verimli topraklarını temsil etmektedir. Dünyanın en verimli topraklarından birine sahip ülkesi Ukrayna’dır ve Ukrayna dünyada en çok tahıl ihracatı yapan 3. ülkesidir.

12- Fazlaca Tüketilen Alkol

Ukrayna Dünya da en çok alkol tüketilen ülkelerden biri. ülkede 15 yaş üzeri kişi başı yılda ortalama 15.7 litre alkol tüketiliyor. Ayrıca sanılanın aksine Ukrayna da en çok tüketilen içki votka değil horilkadır.

13- En Derin Metrolar

Ukrayna metroları Dünya’nın en derin metrolarından bir tanesidir. Kiev metrosu 105 metre ile bunların başını çekmektedir.

Ukrayna Hakkında bilgiler aktardım. Ancak şuan savaş durumundan dolayı, ülkenin özellikleri ile de bilgi aktarılmasının ve bu ülkenin ne kadar önemli özelliklerinin bulunduğu ortada. Daha buraya yazamadığım bir çok konu da mevcut. Bunlarla içeriklere ve haberlere konu olması gerekirken, ne yazık ki savaş ile yıkıcı haberlerle bu güzel ülkeyi tanımanın oldukça kötü olduğu düşüncemi de aktarmak isterim.

Ukrayna Hakkında İlginç Bilgiler Bağlantılı Videolar:

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu