Akıllı Telefonlar ve Tabletlerİnternet ve WebKişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Meltdown ve Spectre Hataları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İçerisinde bize ait her şeyin bulunduğu temel bilgisayar sistemli her şey. Kişisel bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımız… Kişisel güvenlik endişelerinden payınıza düşeni alıyorsanız, neredeyse bütün bilgisayar sistemlerinde bulunan bu iki güvenlik açığını bilmenizde fayda var.

Meltdown ve Spectre Hataları 2

Dijital olmanın getirmiş olduğu kolaylıklar ile elektronik aletlere olan bağlılığımız mecburen arttı. Artık bilgisayar sistemlerini kullanmayan kişi sayısı oldukça az. Elbette bu konuda bilgi dereceleri değişebilir fakat insanların büyük bir kısmı kişisel bilgilerini kendileri bile unutulurken, bu sistemler sonucunda hatırlıyorlar.

Meltdown ve Spectre Hataları Nelerdir?

İşletim sistemi araştırmacıları, neredeyse tüm modern işlemcilerde bulunan iki önemli hataya isim vererek detayları hakkında bilgi verdiler. Bu hatalar, işlemcilerde bulunan fiziksel bir sorun ya da Chrome gibi yüzlerce kişinin kullandığı yazılımların içerisinde bulunan bir hata değiller. İşlemcilerde bulunan en önemli devre elmanı transistörler ile ilgili.

Meltdown ve Spectre isminin verilmiş olduğu bu sorunlar, bilgisayarın içerisinde bulunan ve bu yüzden onlar tarafından işlenmiş neredeyse bütün verilerin açığa çıkmasına sebep oluyor.

Meltdown ve Spectre Hataları 3

Intel’in ürünlerinde yer alan güvenlik duvarları bu hatalar yüzünden kolay bir şekilde geçilebiliyor. Meltdown açığı tek başına bu dönemin baştan sona kadar güvenilmez bir duruma dönmesine neden oluyor.

Spectre ise ARM, Intel ve AMD işlemcilerini etkileyen ikinci hata. Cep telefonları içerisinde yer alan ve işlemci ile çalışan bütün elektronik cihazları etkiliyor. Akıllı termosttan kişisel asistana ya da bebek monitörlerine kadar aklınıza gelebilecek her şey.

Meltdown ve Spectre Hataları

Uygulamaların içerisinde yer alan verilerin ve bellek alanlarının paylaşılmasını sağlayan Spectre, mobil cihazlarda bulunan işlemcilerde de bulunduğu için düzeltilebilmesi oldukça zor olacak.

Üzücü ama bu açıklardan herkes etkileniyor. Herkesin yaşamında işlemcilerden güç alan elektronik aletler ya da bilgisayar işletimine sahip araçlar bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu