Beslenme ve Diyet

Maş Fasulyesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Maş fasulyesi, İran’da yaygın olarak yetiştirilen bir fasulyedir. Anavatanının Hindistan olduğu bilinmektedir. Geçmişi milattan önceki tarihlere kadar uzanan bu fasulye, Hindistan ve İran ile benzer iklim şartlarına sahip olan ülkelerde de yetişmektedir. Güney Amerika’da yer alan ülkeler, Hindistan ve İran’dan sonra en büyük maş fasulyesi üreticisi olarak tanınmaktadır.

Maş Fasulyesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Maş fasulye olarak da bilinen maş fasulyesi, yüksek lif içeriğinden dolayı sizi uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Ancak bu özel fasulyenin en dikkat çekici ve dikkat çekici yönlerinden biri gaz üretmemesidir. Maş fasulyesi ayrıca zengin mineral ve antioksidan içeriği ile dikkat çekiyor.

Maş fasulyesi yüksek lif, demir, protein, magnezyum, potasyum, manganez ve fosfor içeriği ile bilinir. Maş fasulyesi yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Yapısında yüksek miktarda protein ve lif bulunur, glütensizdir ve yenildiğinde şişkinlik yapmaz.

Fasulye antioksidanlar açısından zengindir. Kalorisi düşüktür ve yağ oranı düşüktür. Bu nedenle diyet yapan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Ayrıca düşük sodyum içeriği ile bilinir. Maş fasulyesinin kolesterolü düzenleyici etkisi de vardır.

Maş Fasulyesi Besin Değeri

mas fasulyesi 2 436x405 1

Aşağıda yer alan yüzdelik değer, günlük 2000 kalorilik alım değeri baz alınarak hesaplanmıştır.

BESİN DEĞERİ 100 GRAMDA 1 PORSİYON (70 G) 100 GRAM İÇİN GÜNLÜK % DEĞER*
Kalori 347 kcal 242.9 kcal % 17.4
Karbonhidrat 62.62 g 44.0 g % 20.9
Lif 16.3 g 11.4 g % 65.2
Protein 23.9 g 16.7 g % 47.7
Yağ 1.1 g 0.8 g % 1.8
Kolesterol 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 114.0 IU 79.8 IU % 2.3
C Vitamini 4.8 mg 3.4 mg % 8.0
Potasyum 1246.0 mg 872.2 mg % 35.6
Kalsiyum 132.0 mg 92.4 mg % 13.2
Demir 6.7 mg 4.7 mg % 37.4

Maş Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

mas fasulyesi 4 675x405 1

LDL olarak da adlandırılan kötü kolesterolü azaltır. Kalp krizi ve felç gibi risklerden de korur.Anti-hipertansif etkisi ile, kan basıncını azaltır ve kan dolaşımını artırarak, kan dengesinin korur. İçeriğinde yer alan izolösin, lösin ve valin maddeleri, vejeteryanların bir numaralı protein kaynağı olarak öne çıkar.

Maş fasulyesi son derece besleyicidir ve soğuk algınlığına, virüslere, tahrişlere ve kızarıklıklara karşı bağışıklık sisteminin doğal bir koruyucusudur. Yeşil fasulye, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini dengeleyebilen düşük glisemik indeksli gıdalardan biridir.

mas fasulyesi 3 541x405 1

Vücudu detoksifiye eder, sindirim sistemine yardımcı olur ve kabızlığı önler. Maş fasulyesi, glokom ve katarakt gibi hastalıklarla savaşarak göz sağlığını koruyan bir A vitamini kaynağıdır.

Maş fasulyesi, kanser gelişimiyle savaşan yüksek düzeyde amino asit içerir. DNA hasarını önleyerek tehlikeli hücresel mutasyonları ortadan kaldırır. Maş fasulyesi, kanseri yok edebilen çok yüksek bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Alerjik reaksiyonların ve astımın tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Maş fasulyesinin bakır içeriği cildi canlandırır ve parlatır. Ev yapımı kabuklar için kullanılabilir. Lizin barındıran maş fasulyesi uçuk oluşumunu engeller. Cildi canlandırır ve korur. İçerisinde barındırdığı bakır, demir, magnezyum ve kalsiyum saç dökülmesini önler.

Maş Fasulyesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu