Yasaklar Ülkesi İran Hakkında 7 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Bugün sizlerle Yasaklar Ülkesi olarak tarif edilen İran Hakkında 7 Bilgiyi aktaracağım. En alt kısımda ilgili videolara da ulaşabilirsiniz.

Yasaklar Ülkesi İran Hakkında 7 Bilgi. Resmi adıyla İran İslam Cumhuriyetidir. Ülkemize komşu olan ve Farsça konumlanan bir devlettir. Binlerce yıl geriye uzanan tarihleri vardır ve Dünya’da mevcut yapısıyla en köklü uygarlıklardan biridir. İran merkezi konumu itibariyle tarih boyunca stratejik güce sahip oldu. Bugün de İran sahip olduğu askeri teknoloji ve sahip olduğu zengin petro yatakları nedeniyle batı tarafından halen potansiyel bir tehdit olarak algılanmaktadır. Bu ülkeyi tam olarak bir zıtlıklar ülkesi olarak tanımlasak yanlış olmaz.

Yasaklar Ülkesi İran Hakkında 7 Bilgi

İran’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız kendinizi hem çok rahat hem de kısıtlamalarla boğuluyor gibi hissedebilirsiniz. Bundan 40 yıl önce ülke de yaşanan devrimle beraber diğer ülkelerle arasına keskin bir çizgi çekmiş bundan dolayı da İran vatandaşları yeni bir yaşam düzenine başlangıç yapmak zorunda kalmıştır. İran’ın çoğunu Azerbaycan Türkleri oluşturmuştur bu yüzden de Türkçe gayet yaygın bir dil olarak konuşulmaktadır. Yani bir Türk olarak İran’ı ziyaret edecekseniz iletişim anlamında zorlanmazsınız. Şimdi, İslam devriminin getirdiği bir takım düzenlemeyle güncel yaşamdan bazı örnekler de verebiliriz.

Yasaklar Ülkesi İran Hakkında 7 Bilgi

1- İnternet Kullanımı

iran 6

Ülkede internet hizmetinde de ciddi boyutlarda kısıtlamalar bulunuyor. sosyal medya ya da erişim sağlanması epey bir zor. Aynı zamanda Devlet politikası olarak internet kasıtlı olarak kısıtlanıyor. Bu şekilde toplumun ahlakının korunması amaçlanıyor.

2-Evlilikler

iran 2

Kadınlar medeni yaşamın birçok farklı yönünden mahrum kalmaktadır. Kadınlar için medeni evlilik yaşı 13 olup, ailelerin izniyle küçük yaşta bile evlilik mümkün. İran’da çok eşlilik vardır ve kişi en fazla 4 eş edinmesi olanağı mevcuttur.

3-Boşanmak

Boşanma durumunda çocuklu evlilik var ise çocuğun velayeti doğrudan erkeğe verilmektedir. İran’da bir kadın olarak boşanmak oldukça zordur çünkü kocanızın 4 ten az eşi var ise mahkeme sizi boşamak istemiyor. Zaten boşansanız bile toplumda yanlış şekilde karşılanıyor.

4- Eğitim

iran 8

Kocanızın izni olmadan ülkeden ayrılamıyorsunuz yada çok başarılı bir öğrenci bile olsanız tercih ettiğiniz bölümü okuyamıyorsunuz çünkü kontenjanlar erkek ağırlıklı açılıyor. Buna benzer pek çok kısıtlama var. Maalesef ki İranda ki kadınların çoğunun suçu kadın olmaları çünkü çok ağır hak mağduriyetleri ve kısıtlamaya maruz kalıyorlar.

5- İçki ve Kumar

iran 5

Ülkede de alkolün kesinlikle yasak olduğu ceza olarak ta idama kadar gidebileceği söylenmekte. Bu ülkede alkol almak için çok güçlü bağlantılarınızın olması hem de çok zengin olmanız gerekiyor. Ödenelebilecek çok fazla paralarla karaborsadan edinilebilir. Kumarın hiçbir türlüsüne de müsade edilmiyor. Fakat yine de ağır cezalar olmasına rağmen merdiven altı yöntemler ile yapabiliyorlar.

6- Cinsiyet ve İlişki Durumu

irean 3

Bu ülkede eşcinsellikte kesinlikle yasak. Eğer bekar bir erkekseniz ve bir kadınla flört etmek isterseniz bu durumda yasaklar arasında. Eğer böyle bir olaya karışmış bir bireyseniz yüksek tutarlarda cezalara ve kırbaç cezasına çarptırılabilirsiniz.

7- Toplu Taşıma

iran 1

İran’da Toplu taşıma araçlarının kullanımın da erkek-kadın ayrıcalığı gibi bir uygulama yoktur. Ancak toplu taşıma araçlarına kadınlar önden erkekler ise arka kapıdan binmekte zorunludur.

Yasaklar Ülkesi İran Hakkında 7 Bilgi İle İlgili Videolar:

 

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu