Gezi Rehberi

İğneada Gezilecek Yerler Nelerdir? Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihi?

instagram takipçi hilesi

İğneada, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı olup, Trakya bölgesinin Karadeniz kıyı şeridinde yer alan bir yerdir. 22 kilometrelik sahil şeridi ile ziyaretçilerini karşılayan bu doğa harikası yer, şehir merkezine yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

3000 kişi nüfusu ve İstanbul’a yakın olması ile dikkatleri üzerine çeken İğneada, gölleri, denizi, ormanları ve eşsiz bir kültürü ile en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biridir. 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından milli park ilan edilmiş olup ıssız patikaları, köhne balık restoranları ve sıcak kafeleriyle ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

igneada 1

İğneada Nerede, Nasıl Gidilir?

İğneada Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer almaktadır. Karadeniz’e kıyısı bulunan harika bir yerdir.

İğneada’ya kendi aracını ile ya da otobüsler ile gidebilirsiniz. Eğer kendi aracınız ile gidecekseniz Demirköy’e geldikten sonra yol tabelalarının yardımı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüsler gidecekseniz, ilk olarak Kırıklareli‘ne, daha sonra başka bir otobüs ile Demirköy’e gitmeniz gerekmekte. Son olarak minibüsler ile İğneada’ya gidebilirsiniz.

igneada 2

İğneada’nın Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Ekonomik turizm ve kültür turizmi için pek çok seçeneğe sahip olan İğneada, doğa ile iç içe olmak isteyen turistler için ideal bir bölgedir. Longoz Ormanları ile yeşilin her tonuna şahit olabilirsiniz. Yerli halkta çok misafirperverdir.

Bölgenin tarihini ortaya koyan yapılara baktığımız zaman kültür turizminin gelişmesine katkı sağladığını görebilirsiniz. Kasabanın Karadeniz’e uzanan bir sahili vardır ve yat turlarının uğrak yeridir.

Yolculuk boyunca pek çok balık restoranı seçeneği vardır. Bölgeye gelen hem yerli hem de yabancı turistler, ıhlamur ve meşe balı ya da reçel satın alabilir. İğneada, yedi gölü ve 20 kilometrelik sahili ile Karadeniz kıyısında biraz daha farklı ve daha sakin bir yerdir.

igneada 3

İğneada’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

İğneada’da gezilecek pek çok yer vardır. Bu bölgelerin her biri farklı özelliklere sahiptir. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. İğneada’da yer alan Longoz Ormanı, Avrupa’nın en büyük Longoz  Ormanı olarak kabul edilmektedir.

Longoz Ormanı için düzenlenen bir tura katılarak, bu yapının doğal güzelliğini İğneada’da yaşama fırsatına sahip olursunuz. Kıyıköy Turu da görülmeli ve yaşanmalıdır. Bölgeyi daha iyi keşfetmek isteyenler, Demirköy’de konaklamalı bir tura katılabilir.

Gezmeniz gereken yerler arasında Bulanık Meşe Ormanı, Saka Gölü Longozu, Hamam Gölü ve Longozu, Bulanık Dere Longozu, Beğendik Köyü, İğneada Feneri ve İğneada Limanköy de yer almaktadır.

igneada 4

İğneada ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu