Mental Sağlık

Marie Antoinette Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Marie Antoinette Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tarihte kişilerden ve yaşanmış hikayelerden adını alan bir çok hastalık vardır. Marie Antoinette sendromu bu hastalıklardan bir tanesidir. Sizlere bir anda nasıl bembeyaz saçlara sahip olunur Marie Antoinette Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? hakkında bilgiler aktaracağım. Konuyla ilgili ilginç videolara en alt bölümden ulaşabilirsiniz.

Marie Antoinette Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Marie Antoinette Kimdir?

Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin lafıyla ünlü 1793 yılında Paris Concorde meydanında genç yaşta idam edilen Fransız devriminden önce son kraliçe olan Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’dir.

Bir gecede saçlarını beyaza dönüştüren bu Fransız kraliçenin hikayesine gelir beraber bakalım. İlk olarak 1789 yılında Kalabalık kavgacı bir grup Paris’te kraliyet sembolü olan Bastil hapishanesinin kontrolünü sağladı. baskılar sonucu kraliyet ailesi Avusturya’ya kaçmak zorunda kaldı fakat yakalanıp Fransa’ya geri getirildiler. Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’nin saçlarının bir gece de beyaza dönüştüğü söyleniyor.

Marie Antoinette Sendromu nedeni

Marie Antoinette Sendromu Nedir?

Marie Antoinette Sendromu diğer bir adıyla ”Canities Subita” daha açıklığa kavuşmamış ender görülür hastalıklardan olsa da günümüzde adından az da olsa bahsettiriyor. Bilim dünyasında detaylı açıklamaları ve bilgileri olmayan bu hastalığın yaşanılan korku veya strese bağlı olarak saçların aniden beyazlaması olarak bilinmektedir. Saç beyazlaması bilindiği gibi insan vücudunun yaşla birlikte gerçekleşen fizyolojik değişimlerinden biridir. Ancak dış etkenlere karşı saç beyazlamasının aniden olması durumuna Marie Antoinette Sendromu adı verilir.

Tıp dünyasında günümüzde bile tartışmalara konu olan Marie Antoinette Sendromu’nun gerçek olup olmadığı hala araştırılıyor. Saçların melanin pigmentlerini kaybetmesi ile saçlar beyazlamaya başlar bu zaten normalde olan durumdur. Ancak Marie Antoinette Sendromunda beyazlama o kadar hızlı bir şekilde olmaktadır ki bu duruma şahitlik eden kişiler bunun nasıl olduğuyla ilgili hala şaşkınlık içerisindedirler. Bilimsel araştırmalar böyle bir durumun gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını söyleseler de kimi çevreler otoimmün kaynaklı olarak gerçekleşebileceğini de söylüyor.

Marie Antoinette Syndrome

Marie Antoinette Sendromu Nedeni Ne Olabilir?

Latince adıyla ”Alopecia areata” olarak halk arasında ise ”saçkıran” ya da ”Kılkıran hastalığı” olarak bilinen hastalık vücudun belli bölgelerinde kılların dökülmesiyle olur. Genellikle saçlar, kaşlar, sakal bölgesinde kendini gösterir. Stres ve hormon değişimlerine bağlı olarak artış gösteren bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı sanarak saldırır. Bu durumda kimyasallar salgılanır ve kıl dökülmesi olur. Bu gibi bir hastalığın Marie Antoinette Sendromuna sebep olduğu düşünülmektedir. Ancak Saçkıran hastalığının bu kadar kısa bir sürede sendroma yol açması da mümkün görülmüyor.

Geçmişte ve günümüzde çeşitli deneyler ve araştırmalar Marie Antoinette sendromunu desteklemek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle 2020 yılında yapılan ve Nature yayınında sunulan çalışmada strese maruz kalan farelerin kıl foliküllerinin pigment ile bağlantılı melanosit hücrelerini kaybettiğini ve Marie Antoinette Sendromu gibi bir hastalığa işaret ettiğini göstermiştir. Ancak yapılan bu araştırmalardan kesin bir sonuç elde edilebilmiş değil.

Marie Antoinette Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu