Cinsel Sağlık

Labioplasti Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Labioplasti Nedir, Nasıl Yapılır?…Son yıllarda adını çok sık duymaya başladığımız cinsel estetik operasyonlarından biri de Labioplasti’dir. Çoğu kadın tarafından talep edilen bu operasyon nasıl yapılır sizlere bunu aktaracağım…

Labioplasti Nedir, Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir?

Kadın genital organının hemen yanı başında yer alan Labium olarak isimlendirilen bölgenin estetik yollarla yeni bir görünüme kavuşturulması operasyonuna verilen isimdir. -Labium Latince’den dudak olarak isimlendirilmiştir. Kadın cinsel organının dış benzerliği dudağı andırdığı için bu adın verildiği bilinmektedir. -plasti ise düzeltme anlamında kullanılmaktadır.

Bütün olarak isimlendirildiğinde ”Labioplasti” iç genital dudak estetiği olarak adlandırılmaktadır. Bu operasyona ”labia minora estetiği” ya da ”labia minora redüksiyonu” da denilmektedir. Önceden duymuşsanız tıpta bir çok terim Rinoplasti (burun düzeltme), Vaginoplasti (vajina düzeltme) olarak kullanılmaktadır.

Labioplasti 18 yaşın altındaki genç kızlarda yapılmamalıdır. Çünkü labia ergenlik çağında gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir.

Labioplasti Neden Yapılır?

labioplasti

Doğuştan gelen ya da 15-20 yaşlarına doğru genişleyen, şekil değiştiren, düzeni bozulan iç dudak denilen bölgenin kesilerek küçültülmesi gerekir.

Bazı kadınlar ise labia’nın görünüşünü beğenmez ve bu yüzden Labioplasti operasyonu olmak isterler.

Labioplasti yaptırmak hasta için büyük bir karardır. Yaptırmadan önce hastanın iyi düşünerek karar vermesi gerekmektedir. Labioplasti aynı zamanda pahalı ve belirli riskleri de bulunduran bir operasyondur. O yüzden her şartta dikkatli olmakta fayda var.

Öncelikli olarak operasyon öncesinde doktorunuza danışarak probleminiz hakkında hem fikir olmalı ve iyi bir karar vermelisiniz.

labioplasti ameliyati

Labioplasti Teknikleri Nelerdir?

Uygulanan teknik doktordan doktora fark edebilir. Ancak genellikle belli başlı teknikler uygulanmaktadır. Bunlar; Delaminasyon, lazer labioplasti, Z plasti, V plasti, parsiyel rezeksiyon ve üst pedikül rekonstrüksiyonudur.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti öncesi olarak hastanın gerekli kan testlerinin alınmasıyla başlar. Operasyon sırasında herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmaması amacıyla ilaçlara karşı olan alerjileri, daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlar (varsa) ve sahip olduğu sağlık problemleri (varsa) teyit edilir. Operasyon için tüm hazırlıkların tamamlanmasından sonra hasta genel anestezi altında ya da lokal anestezi ile operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır.

Labioplasti operasyonunda vajinal dudakların şekillendirilmesi ve kısaltılması gerçekleştirilir. Önceden planlanan istenmeyen doku, lazer yöntemi veya neşter ile kesilerek uzaklaştırılır. Daha sonra eriyebilen dikişler atılarak operasyon tamamlanır.

Labioplasti operasyonları hastanın vajinal durumuna da bağlı olarak ortalama bir ya da iki saat sürmektedir. Hastalara genelde aynı gün evine taburcu olma imkanı da sağlanır.

hudoplasti

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

İlk haftalarda ağrıların olması ve hassasiyet olması son derece normaldir. Labioplasti operasyonlarından sonra cildin tamamen iyileşmesi bir kaç ayı bulabilmektedir.

Önereceğim bazı uygulamaları yaparak sürecin daha hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Operasyon geçirilen bölgenin temiz tutulması gerekmektedir. Bu çeşitli enfeksiyonların gelişmesini engelleyecektir.
  • Bol iç çamaşırı giyilmelidir. Bu şekilde operasyon geçirilen bölgenin sürtünmesi engellenecektir.
  • Hastalara 6 ila 12 hafta kadar seks yapılmaması önerilmektedir.
  • Hastaların 6 ila 12 hafta fiziksel aktivitelerden kaçınmaları gerekmektedir.
  • Birkaç hafta tampon yerine hijyenik havlu kullanın.

labioplasti nedir

Doktorunuz takip etmeniz için daha detaylı bilgiler ve öneriler verebilir bunlara da büyük dikkat göstermeniz gerekmektedir.

Labioplasti Sonrası Yan Etkiler

Labioplasti operasyonlarından sonra ağrı, şişlik ve morarma 2 haftaya kadar devam edebilmektedir. Bu durum böyle operasyonlarda son derece normaldir. Bu süreçte hasta için tuvalete çıkma ya da oturma bir hayli zor olabilir. Bu yüzden doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesicileri kullanarak bu problemler bir nebze de olsun aza indirgenebilir.

Labioplasti sonrasında kanama, enfeksiyon, operasyon izi, hassasiyet gibi riskler olabilir.

hudoplasti nedir 1

Labioplasti Fiyatı Nedir?

Ülkemizde labioplasti fiyatları operasyonu uygulayacak hekimden hekime değişmektedir. Ancak ortalama 20.000 ile 30.000 TL arasında değişmektedir.

Klitoral Hudoplasti Nedir?

Klitoral Hudoplasti operasyonu vulvanın yukarısında bulunan klitoris bezinin üstünü kapatan cildin estetik yollarla operasyonuna verilen isimdir.

Bu operasyon Labioplasti operasyonu ile birlikte yapılmalıdır. Çünkü labioplasti sırasında dudaklar kesildikten sonra klitoris tümsekciğine herhangi bir müdahale yapılmazsa bu bölgede oluşacak tümsek görünüm daha da belirgin hale gelir. Bu durumda hasta da görünüm hakkında memnuniyetsizlikler ortaya çıkacaktır.

Klitoris kadınlarda haz ve cinselliğin en önemli bölümlerinden biridir. Bu bölgede bulunan derinin yeterince kalın olması ilişki sırasında kadının yerince uyarılamamasına sebep olur. sonuçta ilişkiden haz alamama ve orgazm problemleri ortaya çıkar. Klitoral Hudoplasti operasyonu ile bu olumsuzluğun düzeltilmesi amaçlanır.

Labioplasti Nedir, Nasıl Yapılır? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu