Kişisel GelişimYaşam

Manipülasyon Nedir? Teknikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Manipülasyon, başkalarının arzularını göz ardı ederek veya onlara zarar vererek istediğinizi elde etmektir. Manipülatörler çekicilik, ikna, kandırmaca ve yanlış yönlendirme kullanır. Temel gaye, insanları istediklerini vermelerini sağlamak için kandırmaktır.

Başkalarını dinlemediğiniz zaman, ne istediğini görmezden geldiğinizde ve arzularınızın başka hiç kimseye mal olmadığını iddia ettiğinizde, kendinizi bu davranışa girerken yakalayabilirsiniz.  Bir manipülatörün varlığı, bir duruma gerginlik, zorlanma, şikayet ve çatışma getirir.

İlginizi çekebilir: İkna Teknikleri ve İkna Teknikleri Örnekleri

Bazı insanlar sempati uyandırmak ve başkalarını acıtmak için “fakir ben” senaryoları ile ortaya çıkan pasif manipülasyonları kullanır. Veya başkalarının istediklerinin yanlış olduğunu düşünmelerini sağlamak amacıyla ince suçluluk duyguları düzenlerler.

manipülasyon 1

Arzuların çok önemli olduğunu varsaymayı bıraktığınızda manipülasyon sona erer. O zaman başkalarıyla tekrar bağlantı kurabilir ve arzularının sizinkiyle aynı hizada olabileceğine güvenmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir manipülasyon olmadığında, insanlar istediklerinin önemli olduğunu düşünürler. Kendi taraflarında olduğunuza güvenirler.

Manipülasyon Teknikleri

1) Yalan

Avcılar sürekli olarak hayatlarındaki hemen hemen her şey hakkında yalan söylerler. Bunu kurbanlarına kandırmak ve şaşırtmak için yapıyorlar. Yalan söylemek, psikopatların genellikle kullandıkları manipülasyon tekniklerinden biridir, çünkü bu konuda herhangi bir nitelikleri yoktur.

2) Bütün Hikayeyi Anlatmamak

Bu, avcı olarak yalan söylemekten farklıdır; kurbanlarını dezavantajlı hale getirmek için sıklıkla hikayenin önemli bir bölümünü kendilerine saklarlar.

manipülasyon 2

3) Aşk Bombalaması ve Devalüasyon

Narsistler genellikle aşk bombardımanını manipülasyon taktiği olarak kullanırlar. Büyüleyici bir saldırı yapacaklar ve bunun şimdiye kadarki en iyi ilişki olduğunu düşünerek sizi kandırırlar. O zaman açıklama yapmadan seni bir ton tuğla gibi bırakacaklar.

4) Ceza

Bu sürekli dırdır, bağırmak, kötü muamele, fiziksel şiddet ve zihinsel şiddetten herhangi bir şeyi içerebilir.

5) İnkar Etme

Çoğu zaman bir avcının bir kişiyi manipüle etmesinin en basit yolu, sürekli olmakla suçlandıkları şeyi reddetmektir.

6) Gerçeği Döndürmek

Politikacılar gerçekleri kendilerine uyması için kaç kez döndürdüler? Gerçeğin bu dönüşü, genellikle sosyopatlar gibi avcıların kötü davranışlarını gizlemek için kullanılır.

manipülasyon 3

7) Küçültme

Bir avcının önemli ya da zarar vermeyecek şekilde eylemlerini denemesi ve oynaması ve aşırı tepki için suçu mağdurun üzerine kaydırmasıdır.

8) Kurbanı Hedeflerler

Bir manipülatör kurbanı hatalı davranmakla suçladığında, avcı kendi manipülasyon tekniklerini maskeleyebiliyorken mağdurun kendilerini savunmasını sağlıyorlar.

9) Derivasyon

Sohbeti failin eyleminden uzaklaştırmak ve sohbeti farklı bir konuya taşımak avcıların kurbanlarını manipüle etmelerinin tipik bir yoludur.

10) Alaycılık

Bir avcı çoğu zaman diğerlerinin önünde kurbanlarıyla ilgili alaycı olacaktır. Bunu, mağdurun özgüvenini düşürmek ve başkalarına ne kadar güçlü olduklarını göstermek için yaparlar.

manipülasyon 4

Yukarıdaki manipülasyon tekniklerine dikkat ederseniz, kendinizi bir avcının pençesinden uzak tutabilirsiniz.

Manipülasyon ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu