Mental Sağlık

Yalan Söyleme Hastalığı -Mitomani Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Mitomani Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

instagram takipçi hilesi

Toplum için yalan söyleme hastalığı olarak biline mitomani bir tür psikolojik rahatsızlıktır.İnsanlar gün içinde gerektiğini düşündüğü yerlerde ufak yalanlar söyleyebilir.

Her yalan söyleyen mitomani hastası değildir.Söylenen yalanlar hiçbir çıkar gözetmeksizin söyleniyorsa ve söyleyen yalana kendini de inandırıyorsa mitomani hastasıdır ve en kötüsü bu hastalığın farkında olmamasıdır.


yalan

Bu yapıdaki insanlar zeki ve hayal perestirler. Ufak bir şey için bile yalan söyleyebilirler ve zekiliklerini bu yalanları yönetebilmek için kullanırlar.Olayları gereğinden fazla abartmayı severler.
Küçük bir konudan yola çıkarak büyük sorunlar haline getirebilirler.İkna kabiliyetleri yüksektir.Zihninde oluşturdukları dünyaya önce kendileri inanır sonrada başkalarını inandırırlar.Bu hastalığa yakalanan bir kısım mitoman  söylediği yalan sonrasında pişmanlık duyar.

Bu  hastalığın daha tehlikeli olan boyutudur.Başkasında çok hastanın kendisini yıpratır.Aile,arkadaş,iş ortamlarında söyledikleri yalanlardan dolayı işin içinden çıkılmayabilirler. Bu durumda kaçmak isterler.Ortam değiştirmek onları kimsenin tanımadığı kişilerin yanında bulunmak isterler.Bu durum  hayatı yaşanmaz boyutlara getirir.

yalan2

Neden Yalan Söylerler ?
Yalan söylemek bu hastalar için bir tür kurtulma metodudur.Suçlanmaktan yada geride kalma hissinden kurtulmak için yalan söylemeyi tercih ederler.
Hastalığın bir takım sebepleri bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları:
-Kişilik bozuklukları,
-Çocukluk döneminde yaşanılan tramvalar,
-Aşırı özgüven kaybı ve yaptıkları hiçbir işin beğenilmemesi gibi sebepler neden olabilir.

Belirtileri:
-Her olayı abartarak anlatma durumu vardır,
-Yalanları genelde hayal dünyalarını yansıtır ve isteyip de elde edemedikleri konular üzerinde yoğunlaşır,
-Söyledikleri yalanlar üzerinde ısrarcı davranır ve idaa ederler,
-Yalanlarının ortaya çıkması durumunda bunu bilinçli yaptığı ortaya çıkması ve aşırı agresif davranmaları gibi yapısal özellikleri vardır.

yalanlar

Mitomani hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır.Tedaviyi önce hastanın kendisi kabullenmelidir.Hastanın hangi konularda yalan söylediğine yoğunlaşmalı ve o konulara sebebiyet veren durumlar araştırılmalıdır.
Yalan söyleyince burnu uzayan Pinokyonun benzeri insanlarda da yaşanmaktadır.İspanyol bilim adamları bu konuyla ilgili araştırma yapmışlar.

Araştırmalara göre yalan söyleyen insanların burun çevresi ve gözü arasında yer alan göz çukurunda ısı artışı meydana gelir.Bu yüzden yüzde kızarmalar meydana gelir.Yalan esnasında: Elleri yüze götürmek, burun kaşınması, gözleri kaçırma, hızlı konuşma, nefes alış verişlerde artış, hafif öksürme ve yutkunma gibi belirtiler gözlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu