Yabancı Kadın Ünlüler

Loreen Kimdir?

instagram takipçi hilesi

loreen kimdir 3
Tam adı: Lorine Zineb Nora Talhaoui (‘Loreen’)
Doğum tarihi: 16 Ekim 1983
Doğum yeri: Åkersberga, İsveç
Boyu: 1,65 cm
Burcu: Terazi
Ailesi: Choumicha Talhaoui-Hansson
Mesleği: Şarkıcı
Aktif Yılları: 2004’ten günümüze
imdb-logo
youtube musicdeezer logo mbSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabitiktok

Hakkında

Loreen Kimdir? Sahne adı Loreen ile tanınan Lorine Zineb Nora Talhaoui, İsveçli bir pop şarkıcısı ve müzik yapımcısıdır. Loreen, Azerbaycan‘ın Bakü kentinde düzenlenen 2012 Eurovision Şarkı Yarışması‘nda İsveç‘i “Euphoria” ile temsil etti ve yarışmayı 372 puanla kazandı. İsveç şehri Malmö‘deki 2013 Eurovision Şarkı Yarışması‘nda Loreen hem yarı finalde hem de büyük finalde şarkı söyledi.

Müzisyen olmakla ilgilenen Idol 2004 televizyon yarışmasına katıldı ve genel sıralamada dördüncü oldu. Ertesi yıl Rob’n’Raz grubuyla ilk single’ı “The Snake“i yayınladı ve TV400‘de televizyon sunucusu oldu. Birkaç İsveçli realite TV şovunda segment yapımcısı ve yönetmeni olarak çalışırken, İsveç’te ilk 10 hit olan “My Heart Is Refusing Me” şarkısıyla Melodifestivalen 2011‘e girdi. Ayrıca “Crying Out Your Name” (2012) ve “Statements” (2017) single’larıyla İsveç’te en iyi 20 hit oldu.

Loreen Kariyeri

Loreen, 2004 İsveç Idol’ünde Lorén Talhaoui olarak yarıştıktan sonra İsveçli izleyiciler tarafından tanındı. Eleme turunda, halk oylamasıyla üçüncü oldu. Elenecekti, ancak jüri üyelerinden programda yarışmasına izin veren bir joker kart aldı. Genel olarak dördüncü oldu ve sekizinci haftada elendi.

Idol‘den sonra, 2005 yılında, Rob’n’Raz grubuyla birlikte The Snakeadlı bir tanıtım single’ı yayınladı. Aynı yıl, İsveç istasyonu TV400 tarafından yayınlanan Lyssna TV şovunu da sundu. Bir yıl sonra, daha görünür rollerine bir ara verdi ve Värsta pojkvänsakademin, Matakuten ve Frufritt‘i gibi reality TV şovlarında segment yapımcısı ve yönetmeni olarak çalıştı.

Loreen, Moh Denebi ve Björn Djupström ile birlikte yazdığı My Heart Is Refusing Meşarkısıyla Melodifestivalen 2011′de yer aldığında halkın gözünde geri dönüş yaptı. 12 Şubat 2011‘de Göteborg‘daki ikinci yarı finalde dördüncü olduktan sonra, İkinci Şans turunda yarıştı, ancak Sara Varga ile bir sing-off’tan sonra finale katılmaya hak kazanamadı. Şarkı 11 Mart 2011‘de yayınlandı ve İsveç Single Listesi‘nde bir hit oldu, çıkış yaptı ve 9 numaraya kadar yükseldi.

4 Şubat‘ta Melodifestivalen 2012′nin ilk yarı finalinde Loreen, Thomas G:son ve Peter Boström tarafından yazılan Euphoriaadlı girişiyle doğrudan final turuna yükseldi. 10 Mart‘ta toplam 268 puanla ulusal finali kazandı ve Azerbaycan‘ın Bakü kentinde düzenlenen 2012 Eurovision Şarkı Yarışması‘nda İsveç’i temsil etti. Şarkı, 42 oy kullanan ülkeden 40’ından toplam 372 puan alarak yarışmayı kazandı.

3 Haziran 2012‘de Loreen’in Eurovision’u kazanan şarkısı “EuphoriaBirleşik Krallık Resmi Single Listesi’nde 3 numaraya yükselerek 1987‘de Johnny Logan‘ın “Hold Me Now” şarkısından bu yana Birleşik Krallık dışından bir Eurovision şarkısı için en yüksek liste pozisyonunu elde etti.

Single Birleşik Krallık‘taki ilk haftasında 62.148 kopya sattı. Loreen ayrıca Birleşik Krallık‘ta listelerde sürekli yer alarak yarışmadan sonra haftalarca ilk yirmide kaldı ki bu bir Eurovision şarkısı için nadir görülen bir durumdur.

İlk albümü olan “Heal“, Sverigetopplistan Albums Top 60‘ın tepesinde çıkış yaptı. Aynı gün, Crying Out Your Namememleketi İsveç’te dördüncü single olarak yayınlandı.

Loreen, 2013 Eurovision Şarkı Yarışması‘nın açılışında ilk albümünün yeniden basımında yer alan yeni bir single’ın prömiyerini yaptı. Loreen, Nisan 2014‘te Tour XIV’e başladı ve farklı Avrupa ülkelerinde sahne aldı.

2014 yazında, Loreen üç Rockbjörnen ve beş Dünya Müzik Ödülü‘ne aday gösterildi. Loreen, 20 Eylül‘de Kazakistan‘ın Almatı kentindeki Merkez Stadyumu‘nda Avrasya Müzik Ödülleri‘nde sahne aldı.

Mayıs 2015‘te Loreen, Avrupa‘nın en büyük yardım etkinliği olan Viyana Yaşam Balosu’na HIV ve AIDS‘li insanları destekleyen Jean Paul Gaultier tarafından tasarlanan bir elbiseyle katıldı.

Loreen, 14 Ağustos 2015’te I’m In It With Youadlı yeni bir single yayınladı ve çağdaş müzik eleştirmenlerinden genel olarak olumlu eleştiriler aldı. Ancak 1979 yapımı Over the Edge filminden esinlenen resmi müzik videosu, hayranlar ve eleştirmenler tarafından genel olarak olumsuz eleştiriler aldı.

2016 yılında, Loreen, yaklaşan Eurovision finali gecesi Stockholm‘deki Tele2 Arena‘da gerçekleşen ve dünya çapında çevrimiçi olarak yayınlanan “Eurovision The Party” etkinliğinde sahne aldığında Eurovision sahnesine geri döndü.

30 Kasım 2016‘da, Loreen’in 2017 Eurovision Şarkı Yarışması‘nda İsveç’i tekrar temsil etme şansı için Statementsşarkısıyla Melodifestivalen 2017′de yarışacağı açıklandı. 25 Şubat 2017‘de Andra Chansen turuna katılmaya hak kazandı, ancak Anton Hagman‘a karşı düellosunu kaybetti ve daha sonra yarışmadan elendi. 14 Temmuz 2017‘de Loreen Bodyadlı yeni bir single yayınladı.

Melodifestivalen Hall of Fame‘i kutlamak için 29 Şubat 2020‘de Loreen, Andra Chansen şovunda “Euphoria“, “My Heart is Refusing Me” ve “Statements” gibi hitlerinin yeniden tasarlanan Fiction Feels Goodşarkısını seslendirdi. Haziran 2020‘de, Netflix‘te prömiyeri yapılan diğer Eurovision kazananlarıyla birlikte David Dobkin‘in Eurovision Şarkı Yarışması: Ateşin Hikayesi Saga‘nda yer aldı.

30 Kasım 2022‘de Loreen’in Tattooşarkısıyla dördüncü kez Melodifestivalen’de yarışacağı açıklandı. 25 Şubat 2023‘te yarışmanın dördüncü elemesine katıldı. Performansı sırasında bir çevre aktivisti sahneyi işgal etti. Yarışmanın dördüncü çeyreğini kazandı ve bu onun 11 Mart 2023‘te finale ilerlemesine izin verdi. Şarkı aynı akşam dijital platformlarda yayınlandı.

İsveç’te bir numaradan giriş yaptı ve ikinci İsveç bir numaralı single’ı oldu. Daha sonra yarışmayı 177 puanla kazandı ve böylece Liverpool‘daki 2023 Eurovision Şarkı Yarışması‘nın İsveç temsilcisi oldu. “Tattooyarışmayı 583 puanla kazanmaya devam etti ve İsveç’e yedinci Eurovision galibiyetini kazandırdı ve Loreen’i iki kez kazanan ilk kadın ve ikinci sanatçı yaptı.

Loreen Özel Hayatı

Her iki ebeveyni de Faslı Berberi kökenli olan Loreen, 16 Ekim 1983 tarihinde Stockholm, Åkersberga‘da altı kardeşten biri olarak doğdu. Altı yaşındayken ailesi boşandı ve annesi çocuklarla birlikte Västerås‘a taşındı. Bir büyük olarak Loreen, büyürken küçük kardeşleri için büyük sorumluluk almak zorunda kaldı. Önstaskolan‘a ve ardından Wenströmska spor salonuna gitti. Ergenlik yıllarının çoğunda aile Västerås‘taki Önsta-Gryta‘da yaşadı.

Loreen Albümleri

  • 2012 Heal
  • 2017 Ride

Loreen Filmleri

  • 2020 Eurovision Şarkı Yarışması: Ateş Efsanesinin Hikayesi
  • 2021 JJ+E
  • 2022 Över Atlanten
  • 2023 Drag Race Sverige

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu