Gezi RehberiKültürel Etkinlikler

Azerbaycan Hakkında 20 bilgi

instagram takipçi hilesi

Bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu zenginlikler ile adından sıkça söz ettiren, ülkemizde kardeş ülke olarak bilinen Azerbaycan hakkında hepimizin okuması gereken Azerbaycan Hakkında 20 bilgi adlı yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

Azerbaycan Hakkında 20 bilgi

Azerbaycan Anlamı

Günümüzdeki telafuzuyla Azerbaycan Farsça da ateş muhafızları anlamına gelmektedir. İsminin kökeni zerdüştlük perslerine kadar dayanır.

Azerbaycan Hakkında 25 bilgi

Ateşli Tepe

Turistik en popüler yeri yanardağ olarak bilinen ateşli bir tepedir. Bu tepde hiç sönmeyen ateşler vardır. Çok eski zamanlarda burada büyük bir yanardağ patlaması meydana gelmiştir. sonucunda depremler oluşmuş ve her yerden doğalgaz ve ateşler fışkırmaya başlamıştır. Bu yüzden ateşli tepe olarak bilinmektedir. Ayrıca zerdüştler burayı tapınak olarak da kullanmışlardır. Bu yüzden Azerbaycan ateş ülkesi olarak bilinmektedir.

Bakü

Azerbaycanın başkenti Bakü hem batıyı hemde doğuyu denge de tutan önemli bir gelişmiş şehirdir. Hazar denizinin kıyısında yer alan Bakü şiddetli rüzgarlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bakü Farsça da rüzgarların şehri olarak bilinmektedir.

Hazar Denizi

Hazar denizi hiç bir okyanus ve denizle bağlantısı olmayan bir göldür. Fakat sahip olduğu büyüklük ve tuz bakımından deniz olarak isimlendirilmektedir.

azerbeycan hakkinda

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmeden önce bir çok kez bayrağını değiştirmiştir. Azerbaycan bayrağındaki mavi renk Türklüğü, kırmızı renk demokrasi ve çağdaşlığı, yeşil renk ise İslamiyet’i temsil etmektedir.

Bağımsızlık

Tarih boyunca kuzeyde Rusların, güneyden ise Farsların baskısı altında kalmıştır. Gerçekte iki kez bağımsızlık kazanmıştır. Türk devletleri arasında kurulan ilk cumhuriyet Azerbaycan demokratik cumhuriyetidir. İlk kez 1918 yılında kurulmuştur.

İran ile Komşuluğu

İran sınırları içinde Azerbaycan’ın güney kısmı yer almaktadır. Sadece siyasi literatürde bu şekilde adlandırılmaktadır.

Nüfus

İran Türkleri içinde Azerbaycan Türkleri yaklaşık 30 milyonluk nüfusuyla Türk toplumları içinde en geniş yapıya sahiptir. Nüfusun büyük kısmı Azeri Türklerinde oluşurken çok çeşitli ırkları da yapısında bulundurmaktadır.

Ayrılık Şarkısı

Ülkemizde bir çok sanatçının seslendirdiği ”Ayrılık” şarkısı aslında kuzey ve güney Azerbaycanlıların ayrılıklarını anlatmaktadır.

bakü nerede

30 milyon Azeri’nin yaşadığı İran’da Farsçadan sonra en çok konuşulan dil Azericedir.

Petrol Devi

Yer altı kaynakları bakımında en zengin ülkelerden biri olan Azerbaycan, en çok petrol ihraç eden ülkelerin başında gelmektedir. 1859 yılında Dünyanın ilk petrol fabrikası burada kurulmuştur.

2005 yılında petrolün Bakü pazarından  batıya ulaştırılması için Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı açılmıştır. Böylece elde edilen petrolün hızlı ve etkin bir şekilde Dünya pazarına ulaşması amaçlanmaktadır.

Aynı zamanda bu proje Türkiye’nin orta Asya, güney Asya ya ulaşımını sağlayacak önemli bir uluslararası demiryoluna koridor oluşturdu.

Çamur Volkanları

Dünyada en fazla çamur volkanına ev sahipliği yapan ülke Azerbaycan’dır.

bakü

Tarım

İklim ile elverişli bir tarım sektörüne de sahiptir.

Havyar Üretimi

Dünyada Havyar üretiminin büyük bir kısmı Azerbaycan tarafından karşılanmaktadır. Aynı zamanda pahalı ve kaliteli olan siyah havyarında üretildiği sayılı ülkelerden biri Azerbaycan’dır.

Ekonomi ve Reform

Son 15 yılda hızlı bir ekonomik büyüme gösteren Azerbaycan, sahip olduğu para birimi Malat ile Avrupa ülkeleriyle rakip olabilecek düzeye gelmiştir. 2006 ve 2009 da yapılan çalışmalarda en hızlı gelişen ve en iyi reformları yapan ülke Azerbaycan olmuştur.

Okur Yazarlık

Azerbaycan Türk cumhuriyetleri arasında en fazla okuma yazma oranına sahip ülkedir.

Ermenistan ile İlişkileri

Ermenistan zulmüne yıllardan beri maruz kalan Azerbaycan halkı, kötü bir durum karşısında ermeni kelimesini karşısındakine küfür olarak kullanır.

Karabağ Sorunu

Dağlık Karabağ sorununun başlangıç tarihi aslında 1988’dir. Geçtiğimiz son 5 yılda defalarca kez çatışma yaşanmış. Ermenistan Karabağ da zafer kazanmıştır.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilim o kadar fazladır ki, 2009 yılında düzenlenen şarkı yarışmasında Ermenistan’a oy kullanan 18 Azerbaycan vadandaşı hallında işlem başlatılmış. Bu kişilerin ülkede tehlike olarak görülmesi ilan edilmiştir.

Azerbaycan’a konser için giden Sertap Erener’in bateristinin babasının Ermeni olmasından dolayı ülkeye alınmadığı da bilinmektedir.

Her türlü müsabakada Ermenistan ve Azerbaycan aynı kategoride almayacak şekilde organize edilmektedir. Bu şekilde olası bir çatışmanın yaşanması önlenmektedir.

Türkiye- Azerbaycan

Her türlü olayda ülkemizin yanında olan Azerbaycan yangınlarda, depremlerde, yarışmalarda çoğu zaman yanımızda olmuştur. Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeş ülke olması da bu yüzdendir.

Mustafa Kemal Atatürk

Ankara hükümetini tanıyan ilk ülke Azerbaycan’dır. Yani bu kardeşlik bağının temelleri çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin Azerbaycan devlet başkanları arasında son derece güçlü bir kardeşlik bağı vardı. Kurtuluş savaşı döneminde Azerbaycan devleti talep edilmediği halde Türkiye’ye petrol yardımında bulunmuştur.

turk askeri azerbaycan askeri

Dostluk

Bir savaş durumunda 500 kg altını Türkiye’ye göndermiştir. Hatta daha sonra Rusya’dan aldıkları 10 milyon altın rubleyi ilave ederek tekrar ülkemize göndermişlerdir. Atatürk teşekkür ve iade amaçlı mektubunu dönemin devlet başkanına göndermiş. Başkan ”Kardeş kardeşe borç vermez diyerek” geri ödenmek istenen barayı kabul etmemiştir. Azerbaycan halkı son derece cömert bir yapıya bu özelliği sayesinde sahiptir.

Azerbaycan Hakkında 20 bilgi İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu