Gezi RehberiTarihYaşam

Dünyanın En Çok Turist Ağırlayan 10 Ülkesi

instagram takipçi hilesi

Birleşmiş Milletler, Turizm Örgütü’nün araştırmasına göre, aşağıda listelenen 10 ülkenin, geçen yıl en çok turist ağırlayan ülkeler olduğunu açıkladı. Peki siz bu ülkelerin hangisine ziyaret ettiniz? Listemiz en az dan en çok ziyaret edilene göre gitmektedir. Bu kısa bilgiyi de verdikten sonra listemize geçebiliriz.

1.Rusya (31,3 Milyon ziyaretçi çekti)

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-rusya

Tolstoy ve Dostoyevski gibi edebiyat dehaları ve Sosyalizm ile geçmişte Lenin ve Stalin’in memleketi olan Rusya’ya geçtiğimiz yıl 31,3 milyon kişi ziyaret etti. Rusya’nın bir diğer özelliği de dünyanın en geniş ülkesi olmasıdır. Bu nedenle Rusya’yı gezmekle bitirmek mümkün olmamakla birlikte soğuk ülkenin de gezilesi yerlerinin gitmesi ve gezmesi baya bir zahmetli. Trans Sibirya Demiryolu, St. Petersburg’un oldukça zengin mimari yapısı ve  Kızıl Meydanı ile Moskova en çok ziyaretçi çeken yerler arasında.

2.Meksika (32.1 Milyon ziyaretçi çekti )

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-meksika

Meksika geçtiğimiz yıl 32.1 milyon ziyaretçi çekmiş. Meksika’ya gelen bu ziyaretçilerin çoğu  ülkenin ince kumlu sahilleri için gelmekte. Ancak Meksika’da keşfedilecek birçok yer var. Mayaların tapınakaları gibi gizemli tapınaklar, tropik ormanlar, Chiapas’ın tepeleri ve İspanyol koloni mimarisi gibi eserler bunlardan sadece bir kaçı.

3.Britanya (34.2 Milyon ziyaretçi çekti )

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-britanya

Resimde  gördüğünüz, Stonehenge efsanelerinin, Londra’nın kültürel sofrası kadar gizemli olduğu ilgi çekici bir yer. İngiltere’de , Monarşi, Shakespeare tiyatrosu, öğleden sonra çayları ve yerel barlar gibi ilgi çekici yerleri ve alışkanlık veren özellikleri. Bunlarla birlikte ve dahasıyla, Britanya geçtiğimiz yıl 34.2 Milyon ziyaretçi çekti. Bu ziyaretlerin çoğu İngiltere olsa da İskoçya, Galler ya da Kuzey İrlanda’yı keşfetmeyi tercih etti.

4.Almanya  ( 35 Milyon ziyaretçi çekti )

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-almanya

Gece hayatıyla ve muhteşem görüntüsüyle Berlin, tekno müziğin sesiyle coşmak ve dahası. Almanya’da eğlenmek için çok yol var. Dilerseniz Oktoberfest’te bir bira ile ya da tekno müziğin sesiyle coşmak. Ülkenin 20. yy ‘daki trajik tarihi de pek çok kişiyi Soykırım ya da Soğuk Savaş Anıtları’na ilgisi çok. Kara Ormanlar ve Alpler, Neuschwanstein Kalesi gibi masalsı yerler de geçen yıl 35 milyon ziyaretçiyi ev sahipliği yaptı.

5.Türkiye (39.5 Milyon ziyaretçi çekti)

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-turkiye

Avrupa ve Asya’yı birleştiren tarihi hazineleriyle İstanbul’dan, Kapadokya turizmi, Bodrum, Marmaris, Antalya, Pamukkale gibi turizm başkentleriyle geçtiğimiz yıl 39.5 milyon ziyaretçi ağırladı. Bu yıl ise ülkenin siyasi olayları ve terör örgütlerinin saldırıları sayesinde, ülkenin turizminde geçtiğimiz yıla göre 2016’da büyük oranda düşüş oldu.

6.İtalya (50,7 Milyon ziyaretçi çekti)

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-italya

İtalya en eski tarihi imparatorlukların ve reformların başkenti. Lezzetli mutfağıyla, geçtiğimiz yıl 50,7 milyon ziyaretçiyi misafir etti. Özellikle Roma’daki Venedik, Sicilya’dan Toskana’ya İtalya’da kültürel değerlere yoğun ilgi olmasına karşın tarihi anıtlar ve yapılar da yoğun ilgi gördü.

7.Çin (56,9 Milyon ziyaretçi çekti)

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-cin

Uzaydan görünen tek yapı olarak bilinen Çin seddi ve İpek yoluna kadar tarihi dokusu geçtiğimiz yıl 56,9 milyon kişiyi çekti. Bunun yanı sıra Çin’nin dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olması da ziyaretçinin ilgisini çekmemesi elde değil. Ayrıca tarihi açıdan da Çin dünyanın eski medeniyetlerden biri olması var birde.

8.İspanya (68.2 Milyon ziyaretçi çekti)

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-ispanya

İspanya, Elhamra Sarayı gibi tarihi yerleri, Picasso’dan Gaudi’ye sanat dehalarına ev sahipliği yapsa da geleneksel yemekleri olan paella ya da tapaslarıyla da dünyanın en çok ziyaret edilen  (68,2 milyon ziyaretçi) 3. ülkesi oldu.4

9.Amerika Birleşik Devletleri (77.5 Milyon ziyaretçi çekti)

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-amerika

Amerika, dünyayı sallayan teknoloji devi firmalarıyla, Hollywood’un dünyayı sallayan filmleriyle ve dünyada en çok dinlenen sanatçıların diyarının ülkesine yakından görmek isteyenler sayesinde, Amerika  77,5 milyon ziyaretle dünyanın en çok ziyaret edilen 2. ülkesi oldu.

Yakıcı çölleri,dağları (Rushmore Dağı: fotoğraftaki) ,büyük gezi parkları, sahilleri kapsayan bir tur ya da metropollerinde kaybolmak, modern şehir yapıları arasında Rock’n’Roll, caz ya da hiphop müziği dinlemek yapılabilecek yüzlerce nedenden bir kaçı…

10.Fransa (84,5 Milyon ziyaretçi çekti)

dunyanin-en-cok-ziyaret-edilen-10-ulkesi-fransa

Fransa’da Paris’in en çok bilinen tarihi yerleri bir yana Fransa şatolar, üzüm bağları, müze ve tatları ile bilinen bir ülke. Kruvasan ve reçelle yapılan bir kahvaltı ya da Empresyonist ressamları, tarihi ve doğasıyla, sanatçıların başkenti olan ,Fransa geçtiğimiz yıl 84,5 milyon ziyaretçi ağırlayarak dünyanın en çok ziyaret edilen 1. ülkesi oldu.

Euro 2016 ile bakalım 2016 yılının sonun da da birinciliğini koruyacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu