Gezi Rehberi

Liverpool’da Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Birleşik Krallık’ın kültürel zenginliği ile öne çıkan popüler destinasyonların birisi olan Liverpool’da yaklaşık olarak bir buçuk milyon nüfusu bulunmakta. 2008 senesinde Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen bu etkileyici şehir, sakin ve huzur dolu sokakları, tarihi yapıları, müzeleri ve göz kamaştıran mimarisi ile hayranlık yaratıyor.

liverpool gezilecek yerler

Liverpool kenti, turistik yerlerinin yanı sıra dünya liglerinde top koşturmakta olan başarılı futbobl takımı Liverpool Futbol Kulübü ile de adından söz ettirmekte. İşte Liverpool’da görmeniz gereken yerleden bazıları.

Liverpool’da Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

St. George’s Hall

St George Hall

Lime Caddesi üzerinde bulunan ve Neoklasik mimari tarzı ile dünya çapında ünlü olan St. George’s Hall, inşa edilmiş olduğu 1800’lü senelerde ceza mahkemelerine ve festivallere ev sahipliği yaptı. 2007 senesinde ise yenilenerek daha etkileyici bir görüntüye kavuşan bu tarihi yapı; günümüzde çeşitli törenler, davetler ve etkinliklere ev sahipliği yapmakta.

Pier Head

pier head

Mimari dokusu ve etkileyici atmosfer ile her zaman ilgi odağı olan Pier Head, kente gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden birisi. Kent merkezinde olan Pier Head’te görebileceğiniz en tanınmış eser ise Üç Güzeller heykelidir.

Albert Rıhtımı

albert dock

Mimar Hesse Hartley’in tasarlamış olduğu Albert Rıhtımı, 1846 senesinde Prens Albert tarafından açıldı. Uzun seneler boyunca İngiltere’nin ticaret hayatına yön veren önemli yerlerden birisi olan Albert Rıhtımı, günümüzde ise çevresinde bulunan kırmızı tuğlalı evler, şirin kafeler, mağazalar, barlar, tarihi yapılar, restoran ve müzeler ile gezginlerin en sık uğradığı yerler arasında.

Merseyside Denizcilik Müzesi

denizcilik

Liman maketleri, model gemiler, denizcilik ile ilgi her eşyayı ve objenin yanı sıra denizcilik tarihi hakkında birden fazla bilgiye de ulaşabileceğiniz Merseyside Denizcilik Müzesi, Albert Rıhtımı yakınlarında yer almakta. İngiltere’nin en önemli liman şehirlerinden birisi olan bu kente geldiğinizde yeni bir şeyler öğrenmeden dönmemek için bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu