İnsan Kaynakları

Linkedin Profili Nasıl Olmalı? 6 Adımda Mükemmel Linkedin Profili

instagram takipçi hilesi

Linkedin Profili Nasıl Olmalı? 6 Adımda Mükemmel Linkedin Profili! İş dünyasında yer alan milyonlarca insanın Linkedin profili bulunuyor. Fakat pek çoğu Linkedin’i bir profesyonel alan olarak değil de, sanki bir sosyal medya mecrasıymış gibi kullanıyor. Unutmayın, Linkedin bir sosyal medya platformu değildir. Burası çalışan insanların kendilerini tanıttığı ve yeni arkadaşlar ve işler buldukları bir platformdur.

linkedin profili nasil olmali

Linkedin’i sosyal medya zanneden pek çok kullanıcı profillerini yanlış optimize ediyor. Bunun için size rehber olası açısından 6 maddelik bir rehber hazırlamak istedik.

Linkedin Profili Nasıl Olmalı? 6 Adımda Mükemmel Linkedin Profili

Güzel Bir Profil Resmi Seçin

linkedin profil resmi

Kediler ve köpekler çok tatlı olabilir. Ancak profesyonel bir CV ya da Linkedin profilinde yeri yoktur. Tatil fotoğrafları da seyahat sektöründe çalışmıyorsanız Linkedin’de yer almamalıdır. Günümüzde herkes fotoğrafçı gibi görünebilir. Ancak gerçekten kaliteli bir fotoğraf için bir profesyonel ile çalışmayı düşünmek önemlidir. Profil fotoğrafınızı 5 yılda bir güncellemeyi veya iş arama sürecindeyseniz yenilemeyi düşünebilirsiniz. Ancak, çok ciddi görünmek yerine gülümsemek, samimi ve özgüvenli bir kişi olduğunuzu gösterir.

Uygun Bir Slogan Yazın

Linkedin profilinizde yer alan kısa slogan çalıştığınız yer, işveren bilgileriniz ve mesleğiniz ile ilgili bilgilere göre yazılır. Ancak, bu alandaki sloganınız sadece genel bağlantılarınız için değil, potansiyel işverenler ve işe alım uzmanları için de oldukça önemlidir.

Bu sebeple, kendinizi öne çıkarmak adına bu alanı etkili bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Örneğin, bir slogan oluşturarak fark yaratabilirsiniz. Kariyer hedeflerinizi belirleyerek, bu alanda açık bir mesaj verebilirsiniz. Ardından, Linkedin açıklama kısmında anahtar kelimeleri kullanarak daha detaylı bir açıklama yapabilirsiniz.

Açıklamanızı Oluşturun

Linkedin profilinizde, işe alım uzmanlarının sizi tanıması ve ilk izlenimlerini edinmesi açısından en önemli kısım açıklama kısmıdır. Bu nedenle, bu bölümü dikkatli bir şekilde hazırlamalısınız. Öncelikle, 3 anahtar kelime seçmelisiniz. Profil sloganınızdaki anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Ardından, yazınızı bu anahtar kelimeler üzerine inşa etmelisiniz. Kariyer hedeflerinizi net bir şekilde ifade edin. Bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı anlatın. Google gibi Linkedin de profesyonelleri bir araya getirmek için SEO anahtar kelimeleri kullanır.

Becerilerinizi Sergileyin

Linkedin’de beceriler kısmı, profilinizdeki en önemli bölümlerden biridir. Örneğin, bir Pazarlama Yöneticisi için pazarlama özel bir beceri olmayabilir. Ancak bu iş için en temel gerekliliklerden biridir. Ancak, bir tasarımcı ya da SEO uzmanı, becerilerine kendi alanı ile ilgili başka bir beceri daha eklerse işverenlerin gözünde daha değerli bir aday haline gelebilir. Linkedin, profilinizi tamamlarken popüler becerileri size önerir ve en çok aranan terimleri kullanmanızı sağlar.

Gruplara Dahil Olun

Linkedindeki etkileşim gruplarına katılmak, işinize tutkuyla bağlı olduğunuzu ve uzmanlığınızı vurgular. Ayrıca, çalıştığınız sektöre bağlı olarak, etkin bir networke sahip olduğunuz ve bu bağlantılarla birlikte yeni fırsatlar yaratabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, Linkedin etkileşim gruplarına aktif üye olmak işe alım uzmanlarının dikkatini çekebilir.

Doğru gruplara katılarak, sohbetlere katılabilir, bilgilerinizi paylaşabilir, yeni şeyler öğrenebilir ve hatta sektörünüzde yeni trendler oluşturmaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, Linkedin arama sonuçlarında daha sık görünmek için de bu ipuçlarını takip edebilirsiniz. Bu sayede, işe alım uzmanlarının ve şirketlerin ilgisini çekebilir ve yeni iş fırsatları elde edebilirsiniz.

Tavsiyeler Alın ve Verin

Linkedin profilinizde, aldığınız tavsiyelerin niceliği değil niteliği önemlidir. Bu tavsiyeler, profilinize güvenilirlik kazandırır ve işe alım uzmanları veya potansiyel işverenler için referans niteliği taşır. Ancak, sadece tavsiyelerinizi paylaşmakla kalmayın. Kendiniz de tavsiye vererek profilinizi geliştirebilirsiniz.

Paylaştığınız tavsiyeler yoluyla işe alım uzmanları ya da işverenler, sizinle çalışmış kişilerle olan ilişkinizi daha iyi anlayabilirler. Ayrıca, önceki işverenlerinizden Linkedin tavsiyesi isteyerek, potansiyel işverenlere referanslar sunabilirsiniz. Bu sayede, profilinizdeki tavsiyelerin sayısı artar ve profilinize daha fazla güvenilirlik kazandırırsınız.

Linkedin Profili Nasıl Olmalı? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu