Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

instagram takipçi hilesi

Site dışı SEO, arama motoru sonuçları için sıralamaları etkilemek için web sitenizin dışında gerçekleşen eylemlerle ilgilidir. Sayfa dışı SEO, diğer saygın yerler tarafından düşünce liderliğini ve güvenilirliğini geliştirmeye çalışır.

Site Dışı SEO Nedir?

2q28mt6

Sayfa dışı SEO, site dışı olarak kullanılan tüm SEO tekniklerini (bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki – SERP’lerdeki konumunu iyileştirme) tanımlayan bir SEO terimidir. Başka bir deyişle, site dışı SEO, web sitesi dışında kullanılan SEO teknikleridir. Bu strateji, web sitenize geri bağlantılar oluşturmayı ve web içeriğinizi sosyal ağlarda paylaşmayı içerir.

Backlink ve sosyal medya, SEO’nun en önemli parçalarıdır, ancak üzerinde tam kontrole sahip olamamanız gibi bir dezavantajı vardır, backlink inşası birçok faktör ve sabır gerektirir. Özellikle siteniz yeni doğduğunda ve daha az popüler olduğunda, yüksek sıralamalı sitelerden bağlantı almak çok zordur.

Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

Google, web sitesi sıralamalarını sıralamak ve bunları belirli sorgularla eşleştirmek için iki yüzden fazla faktör kullanır. Bununla birlikte, içerik tek başına doğru kararı vermek için zorlayıcı bir faktör olabilir ve bu noktada site dışı SEO taktikleri devreye girer.

Google algoritması, diğer web sitelerinin sizin hakkınızda ne düşündüğünü ve içeriğinizi sayfalarında birbirine bağlayacak kadar alakalı olup olmadığını kontrol eder. Bu nedenle, sayfa dışı SEO faktörleri, algoritmanın kapsamlı sıralama kararları vermesine yardımcı olur.

SEO’da Backlinklerin Rolü Nedir?

Bağlantılar, SEO’da her zaman büyük bir rol oynamıştır. Arama motorunun yetkili web sitelerini bulmak için biraz zorlamaya ihtiyacı var. Bu yüzden sitelere işaret eden bağlantıların sayısı üzerinde durur.

Geri bağlantı, bir web sitesinden sizinkine işaret eden bir bağlantıdır. Güvenilirliği gösteren SEO’nun temel taşıdır. Arkadaşlarınızın restoranları ziyaret etmeyi önerdiğini hayal edin, onlara inanacaksınız. Aynı yaklaşım SEO için de geçerlidir.

Buradaki nokta, tıpkı insanların arkadaşlarına güvendiği gibi, arama motorlarının da yalnızca güvenilir kaynaklara güvenmesidir. Bu nedenle, güvenilir olmayan kaynaklar web sitenize atıfta bulunuyorsa, bu kötüye işarettir.

Diğer her şeyin yanı sıra, bu, insanların bloglarına veya sosyal medya gönderilerine dahil etmek istedikleri kaliteli içerik oluşturmayı gerektirir. Yararlı bilgiler sunan ve gerçek dünyadaki sorunları çözen içeriğin, insanlar bunu kişilerle paylaştıkça çok sayıda bağlantı çekmesi muhtemeldir – bu nedenle geri bağlantılar, kazanmanız gereken bir şeydir.

Ne tür geri bağlantılar var?

Nasıl kazanıldıklarına bağlı olarak, üç ana geri bağlantı türü vardır:

 • Sayfa sahibinin katılımı olmadan oluşturulan doğal bağlantılar.
 • Bağlantı kurma faaliyetleri boyunca kasıtlı olarak oluşturulan manuel bağlantılar.
 • Çevrimiçi bir dizine bir geri bağlantı ekleyerek elde edilen kendi kendine oluşturulan bağlantılar.

En İyi Site Dışı SEO İpuçları

Bu 12 sayfa dışı SEO ipucu, daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olacak:

 1. Konuk bloglama ile başlayın
 2. Bir geri bağlantı denetimi gerçekleştirin
 3. SEO metin yazarlığına yatırım yapın
 4. Çevrimiçi PR’nizi geliştirin
 5. Yerel SEO’ya yatırım yapın
 6. İçeriğinizi forumlara yükleyin
 7. İçeriği ilgili web sitelerinde barındırın
 8. Quora’daki soruları yanıtlayın
 9. YouTube videoları oluşturmayı test edin
 10. Yararlı bilgi grafikleri oluşturun
 11. Sosyal medya içeriğini paylaşın
 12. Influencer Marketing’i kullanmaya başlayın.

Gördüğünüz gibi, site dışı SEO, markanız için rekabetçi anahtar kelimeleri sıralamada önemli bir faktördür. Daha fazla müşteriye ulaşarak onu yalnızca herhangi bir çevrimiçi pazarlama stratejisinin önemli bir unsuru haline getirmekle kalmaz, aynı zamanda web sitenizin otoritesini oluşturmanıza ve diğer işletmelerle köprü kurmanıza yardımcı olur.

İşletmenizin arama motoru sonuçlarının en üstünde görünmesini istiyorsanız, artık web sitenizin dışında da hedeflenen anahtar kelimeleri kullanmaya başlamalısınız. Daha iyi bir sayfa stratejisine ek olarak, bu, başarıya giden garantili bir yol olacaktır.

Arama Motorları Alakalı ve Güvenilir Olup Olmadığınızı Nasıl Belirler?

Google, son zamanlarda doğrudan web sitenizin site dışı SEO çabalarına bağlı olarak Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik kavramlarını ünlü yaptı. Google, yüksek kaliteli ve kullanışlı bir web sitesinin diğer web sitelerinden referans ve geri bağlantı alma olasılığının daha yüksek olduğunu varsayar. Sosyal medya etiketlerine ve sözlere sahip olma olasılığı daha yüksektir ve benzer düşünen insan grupları arasında paylaşılması daha olasıdır.

Site dışı SEO, arama motoruna web sitenizin webdeki diğerleri için hayati olduğunu söyler. Başka bir web sitesinden, sosyal medyadan veya etkileyiciden aldığınız her bağlantı, zamanla sitenizin otoritesini ve güvenilirliğini artıran bir onay işlevi görür. Bu nedenle başarılı bir sayfa dışı SEO, sitenin güvenilirliğini ve otoritesini oluşturmak, site görünürlüğünü artırmak ve sonuç olarak web sitenizin sıralamasını yükseltmek anlamına gelir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu