Girişimcilik ve İşletme

Network Nedir? Network Nasıl Oluşturulur?

instagram takipçi hilesi

Network, iş ağı oluşturmak ve müşterilerle etkileşime geçmek gibi farklı toplum merkezlerindeki kişilerle bağlantı kurmak için oluşturulan bir ağdır. Networking ya da İş Ağı olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle iş ortamında gerçekleştirilen bu faaliyet, profesyonellerin kariyer gelişimine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Herhangi bir kişi, eski arkadaşları ya da tamamen yabancıları içerebilen bu bağlantıları kurabilir. Burada önemli olan şey, kendinizin ve diğer insanların kariyer hedeflerine destek sağlama niyetinde olmanızdır aslında.

network oluşturma

Network Nasıl Oluşturulur?

1) Değer Yaratın

Network ağınızın en önemli unsurlarından biri, kesinlikle iletişim becerilerinizdir. İyi bir iletişimle kendinizi ifade edebilmeniz gerekmektedir. Paylaşımlarınızla networking ağınızdaki kişiler için değer yaratmalısınız. İnsanlar sizinle bağlantıda kalabilmesi için onlara bir değer sunmanız gerekmektedir.

2) Doğru Etkinlik ve Programlarda Yer Alın

Çevreniz, size yeni bağlantılar kazanmak için harika bir fırsat sunar. Ağınızdaki insanların katıldığı etkinliklerde boy gösterebilir, sektörünüzdeki önemli toplantılara katılarak ağınızı daha da büyütebilirsiniz. Fiziksel olarak etkinliklere katılım göstermek, yeni kişilerle tanışmak ve karşılıklı değer yaratmak size büyük avantajlar sağlar. Aynı zamanda, çalıştığınız sektörde uzman olan isimlerin tecrübelerinden yararlanarak vizyonunuzu da geliştirebilirsiniz.

3) Saygı Duyun

İş ağınızda bulunan kişilerin ve yaptıkları işlerin hepsine eşit bir şekilde saygı göstermeniz, network ağı oluşturmanın ve iletişim ağının sürekliliğini sağlamanın en önemli kurallarından biridir. Bağlantılarınıza ve onların faaliyetlerine saygı duymak, bu bağlantıların kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. Kendinize güven duymanız son derece önemlidir. Fakat bağlantılarınızla herhangi bir konuda aşırıya kaçmaktan uzak durarak doğru bir iletişim kurmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

network olusturma 4

4) Kapsamınızı Belirleyin

Bağlantı kurulan herkes, bir networking ağı içinde yer almaz. Networking ağı, okul arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ve iş sektöründe tanıştığınız kişiler gibi ilişkilerinizi güçlendirdiğiniz kişileri içeren bir yapıdır. Bu nedenle, network ağınızın kapsamını doğru şekilde belirlemek önemlidir. Aksi takdirde, iletişim ağınız ne kadar geniş olursa yönetimi de o kadar zorlaşacaktır.

5) Hem Sanal Hem de Gerçek Hayattaki İletişimi Dengede Tutun

İyi bir ağ oluşturmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de denge kurmaktır. İletişim halinde olduğunuz kişilerin iş dünyası içerisinde ve özel hayatlarında neler yaptıklarına göz atın. Sosyal medya platformları, günümüzde bu kişilerin hem iş hayatı hem de özel hayatı hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir aracıdır. Bu nedenle, bu bireylerle gerçek hayatta olduğu kadar sosyal medya hesapları üzerinden de etkileşime önem vermeniz gerekir.

İyi Bir Networke Sahip Olabilmek İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

network olusturma 3

İyi bir networke sahip olabilmeniz için sahip olmanız gereken bazı özellikler vardır. Bunlar;

  • Aktif bir dinleyici olmalısınız.
  • Sosyal olarak kendinizi geliştirmelisiniz.
  • Etkili iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmalısınız.
  • Empati yeteneğinizin yüksek olması gerekir.
  • Pozitif olmalısınız.
  • Odaklanabilmelisiniz.
  • Topluluk önünde heyecan yapmadan rahat bir şekilde konuşabilmelisiniz.

Network İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu