İnsan Kaynakları

Linkedin Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı? 9 Altın Öneri!

instagram takipçi hilesi

Linkedin Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı? Dijital dünyada varlığımızın önemli bir parçası olan profil fotoğrafı, Linkedin gibi profesyonel platformlarda etkili bir varlık oluşturmanın başlangıcını temsil eder. Hepimiz ilk izlenimin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu biliriz. Günümüz dijital çağında bu durum daha da fazla belirginleşmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, insanların ortalama dikkat sürelerinin sürekli olarak azaldığını ortaya koyuyor. 2000 yılında ortalama dikkat süresi 12 saniye iken, günümüzde bu süre 8 saniyeye kadar düşmüş durumda.

Özellikle çevrimiçi dünyada, bu durum maalesef daha da kötüleşiyor. Potansiyel müşterileriniz ya da işverenleriniz, Linkedin profil fotoğrafınıza sadece 1 saniyeden daha kısa bir sürede bakarak sizi ve şirketinizi değerlendiriyorlar. Bu nedenle, dikkat çekici ve profesyonelliğinizi yansıtan bir Linkedin profil fotoğrafının büyük önemi bulunuyor.

Gelelim en önemli olan ve yazımıza da adını veren konuya. Size toplamda Linkedin’in kendisini de tavsiye ettiği 9 ipucundan bahsedeceğiz.

Linkedin Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Linkedin Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

1) Arka Planı Olabildiğince Temiz ve Sade Bırakın

E-ticaret sitelerinin mağazalarında yer alan ürünlerin fotoğraflarında neden beyaz bir arka plan kullanmayı tercih ettiklerini hiç düşündünüz mü? Çünkü beyaz arka plan, ürünleri daha fazla satmaya yardımcı oluyor. Sadelik, dikkat dağıtmadığı için hemen göze çarpıyor.

Bu nedenle, karmaşık arka planlardan kaçınmayı tercih ediyorlar. Linkedin profil fotoğrafı içinse, siyah, gri ya da beyaz gibi nötr tek renkler tercih etmek daha uygun olacaktır. Bu seçim, ağ bağlantılarına ve potansiyel işverenlere ya da müşterilere profesyonelliği en iyi şekilde yansıtmanın etkili yollarından biridir.

2) Fotoğrafınızı Düzgün Kırpın

Genellikle, belden yukarı veya omuzdan yukarı çekilen profesyonel portre fotoğrafları daha iyi bir görünüm sağlar. Linkedin profil fotoğrafınızın küçük bir alanda görüneceğini unutmamanız gerektiğini unutmayın. İnsanların yüzünüzü iyi, pürüzsüz ve kaliteli görebilmesi için resmi biraz daha yakından kırpmaya özen gösterin. Ancak sadece yüzünüzü kapsayacak şekilde de kırpmanızdan kaçının. En iyi sonucu elde etmek için kırpma işlemini altın orana göre ya da ızgaraya hizalayacak şekilde gerçekleştirin.

3) Profilinizde Kesinlikle Selfie Resim Kullanmayın

Linkedin, profesyonel bir mecra olduğundan dolayı profesyonel fotoğrafların önemli olduğu bir platformdur. Selfie çekilen fotoğraflar çoğu zaman istenilen etkiyi yaratamaz. Bu durumun nedenlerini daha detaylı olarak açıklamak gerekirse; farklı odak uzaklıklarına sahip kamera lensleri, farklı mesafelerden fotoğraflar çeker ve yüzünüzü farklı şekillerde yansıtır.

Selfie çekimlerinde kullanılan çekim mesafesi genellikle kol uzunluğunda olur ve bu, ideal bir çekim mesafesi değildir. Kendimizi en iyi şekilde göstermek için, odak uzaklığı ve çekim mesafesini akıllıca seçmeli, bu işi profesyonel fotoğrafçılara bırakmalıyız.

4) Yeni Fotoğraf Tercih Edin

Sosyal medya profil fotoğrafımızı seçerken her zaman en iyi olanı kullanmalıyız. Ancak çok uzun zaman önce çekilmiş bir fotoğrafı tercih etmek iyi bir fikir değildir. Özellikle sanatçılar gibi bazı profesyonel bireylerin, portre fotoğraflarını daha sık güncellemesi gerekebilir.

Linkedin Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

5) Gülümsemenize Özen Gösterin

Görünümünüzle ilgili endişeleriniz varsa, doğal bir şekilde gülümseyin! Farklı gülümseme türleri bulunabilir, ancak her zaman en doğal olanı daha fazla dikkat çeker.

6) İyi Bir Işık Kaynağı Kullanın

Iyi bir ışık kullanmak yüz hatlarınızı daha da iyileştirebilir ve cilt kusurlarını azaltabilir. Kötü bir ışık kaynağı sizi daha yaşlı, kilolu ve yorgun gösterme eğilimindedir. Profesyonel bir portre çekimi için, deneyimli bir fotoğraf sanatçısı ve profesyonel ekipmanlar seçmeniz büyük önem taşır. Fakat yeni telefonlar da çok kaliteli resimler çekmektedir.

7) Fotoğrafınızın Retouchlu Olmasına Dikkat Edin

Linkedin profil fotoğrafı, ifade, ışık, poz gibi unsurların yanı sıra %80’lik bir kısmını oluştururken, %20’lik bir bölümü de retouch yani düzenleme işlemi kapsar. Bu son adım, profilinizin her zaman daha fazla öne çıkmasında büyük etkiye sahiptir. İyi bir retouch işlemi, genel görünümü önemli derecede etkiler.

8) Siyah-Beyaz Fotoğraflar Dikkatleri Üzerinize Çekebilir

Bu, herkes için geçerli bir kural ya da kaide değil. Siyah-beyaz fotoğraflar daha sanatsal bir görünüm sağlar ve iyi bir ışık altında çekildiklerinde oldukça çarpıcı olabilirler. Ayrıca, siyah-beyaz kullanmanın bir avantajı daha vardır; çoğu insan renkli fotoğraflar kullanırken, profil fotoğrafınızın siyah-beyaz olması sizi kalabalığın içinden öne çıkarabilir.

9) Kapak Fotoğrafı Eklemeyi İhmal Etmeyin

Kapak fotoğrafı, profil fotoğrafından çok daha yüksek piksel çözünürlüğüne sahiptir. Ziyaretçiler, profilinize girdiklerinde kapak fotoğrafınızı daha büyük bir boyutta görebilirler. Ne yazık ki, pek çok kişi tarafından kapak fotoğrafı göz ardı edilir ve o kısım boş bırakılır. Fakat kapak fotoğrafı, mesleğinizi farklı bir bakış açısıyla göstermek için harika bir alan sunar.

Linkedin Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Linkedin Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu