İnsan Kaynakları

İş Görüşmesi İçin Etkili Tüyolar

Mülakatı Başarı İle Atlatmak İçin Gerekenler

instagram takipçi hilesi
İş arama süreci; başarılı bir CV ile başlar. Başvurduğunuz iş yeri ilk olarak geçmiş tecrübelerinize, kaç yabancı dil bildiğinize ve sertifikalarınıza bakarak sizinle yüz yüze görüşmek ister. Yüz yüze görüşme süreci daha kolay görünen aslında en zor olan süreçtir. Çünkü bu süreçte kendini hem konuşarak hem de bedensel olarak çok iyi bir şekilde ifade etmek gerekir. İşte ilk görüşmesinde başarı elde etmek için tüyolar:

1- Kendinden Emin Duruş

işyerinizdeki olumsuzluklar hayatınızı etkiler

Duruşumuz kişiliğimizi yansıtan en önemli araçtır. Bu nedenle iş görüşmesinde kendinizi ifade ederken duruşunuza çok dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca düşük omuzlar da sizi özgüvensiz gösterecektir. Eğer duruşunuz ile ilgili bedensel bir rahatsızlığınız varsa spor yaparak ya da başınızın üstünde ansiklopedi taşıyarak daha dik durmaya çabalayabilirsiniz. Özellikle plates yapmak, dik durma konusunda çok faydalıdır.

2- Doğru Ses Tonu

işyeriniz sadece emirler üzerine yürüyorsa sıkıntı var demektir

Konuşurken ses tonu ve ifadelerin düzgün olması çok önemlidir. Özellikle kısık sesli konuşanlar ya da kaba sözler sarf edenler iş görüşmelerinde genellikle başarısız olurlar. Buna göre karşı tarafın rahatlıkla duyabileceği bir ses tonunun yanı sıra kibar konuşmaya da gayret edin.

3- Mantıklı İfadeler

çok çalışmaktan yorulanlara tavsiyeler

İş görüşmesi mülakatında bazı sorular artık kalıplaşmıştır. Bunlar: Kendini 5 sene sonra nerede görüyorsun? Neden buradasın? Maaş beklentin nedir? Bir işi yapamayacağını anlarsan nasıl davranırsın? Gibi. Bu gibi birçok soruya karşı mantıklı sözler bularak kendinizi hazırlamanız gerekir. Sorulara cevap verirken şirketi ileri pozisyona taşıyacağınızı, kariyeriniz açısından bu işin büyük bir basamak olduğunu anımsatan ifadelere yer verin.

4- Şirket Prestijlerine Uygunluk

ofiste devamlı oturarak çalışmayın

Her şirketin arayışları birbirinden farklıdır. Bazı iş yerlerinde tek arayış resmî bir ortam ve ciddi çalışanlar; bazı iş yerlerinde samimi ve aile ortamıdır. Bu nedenle işe başvuru yaparken nasıl bir şirket olduğunu incelemeniz oldukça önemlidir.

5- Düzgün Giyim Kuşam

ofis çalışanlarının karşılaştığı sorunlar

Kıyafet seçimi; kişinin içini yansıtır. Özellikle iş görüşmesi mülakatlarında seçilen renkler kişinin karakteri hakkında ipucu verir. Bu nedenle renk seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Erkekler için takım elbise ve beyaz bir gömlek uygunken; kadınlar kumaş bir pantolon ve beyaz bir gömlek yeterlidir. Mülakat sürecinde dekolteli ya da mini etek giyinmenizden ziyade daha sade seçimler yapmanız yeterlidir.

6- Tokalaşma

tokalsma

Tokalaşmak beden dilini ortaya koyar. Özellikle tokalaşırken elinizi çekingen tutmak yerine daha kendinden emin bir şekilde sıkıca kavramanız gerekir. Genellikle büyük şirketler için kendinden emin ve sıkı bir tokalaşma oldukça önemlidir.

7- Güleryüz

Tarık Ünlüoğlu fotogralari 7

Her ne kadar ciddiyet iş yerinde önemli olsa da güleryüz de bir o kadar gereklidir. Şakacılık ya da anlamsız kahkahalardan ziyade gerektiği yerlerde sade bir tebessüm ile karşılık verebilirsiniz. Özellikle bankacılık ve sigortacılık gibi işlerde güleryüzlü hizmet oldukça gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu