Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Limonlu Çay İçmenin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Limonlu çay içmenin faydaları: Geçmişten günümüze dek bilinen ve çok sık tercih edilen bir formattır bu! Özellikle eskiler, yani büyüklerimiz, içtikleri çayın içerisine muhakkak bir veya birkaç damla limon damlatırlardı, bunu bir çoğumuz hatırlarız.

Onlara sorduğumuzda; çayın zararlı etkilerini aldığını, çarpıntıyı azalttığını söylerlerdi. Peki sahiden çaya sıkılan limonun sırrı neydi? Aslında limon, içerdiği bileşenler ve yüksek orandaki C vitamini sayesinde, vücuda sayısız fayda sağlayan muhteşem bir narenciye ürünüdür. Kokusuyla bile ferahlığını hissettirir.

limonlu çay içmenin faydaları

Peki ya çayla birleşince ne olur, yararları nelerdir, zararları var mıdır? İşte biz de bu yazımızda sizlere tüm bu soruların cevabı niteliğinde bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir?

Türk kültüründe çay en asil ve yeri doldurulamaz içeceklerden bir tanesidir. Kahvaltıda, yemekten önce, yemekten sonra, ara öğünlerde, üzüldüğümüzde veya sevindiğimizde ya da belki yorgunluk atmak istediğimizde, her daim yanımızda olan en iyi eşlikçidir.

Limon ise vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Kokusuyla, tadıyla, şifasıyla her eve giren eşsiz bir besindir desek yeridir. Pekala çayın içine limon girerse neler olur, bir bakalım…

Cildi Güzelleştirir

İlerleyen yaş, genetik faktörler, yorgunluk, günlük hayatın getirdiği stres etmenleri, geçmişten gelen travmaların izleri, yanlış beslenme biçimleri veya hormonal nedenlere bağlı olarak cildimiz bozulabiliyor. Pürüzlü bir görünüm, akne, sivilce, yağlanma, kırışıklıklar, göz altı morlukları ve solgun bir renk gibi sorunlar baş gösterebiliyor. İşte tam da bu esnada limonlu çay imdadınıza yetişerek, cilt dokusunu yenileyici, arındırıcı, tazeleyici ve yaşlanma karşıtı bir etki gösteriyor.

limonlu cayy

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Özellikle son bahar ve kış aylarında sıklıkla rastladığımız; grip, nezle, faranjit, larenjit, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi sağlık sorunları, bağışıklık sistemimizin düşmesine, hatta tekrar tekrar hastalık döngüsüne girmemize yol açabiliyor. Tam da burada; siyah çayın şaşırtıcı faydaları ile ilgili daha önceki yazımızı görüntülemek için, buraya tıklayabilirsiniz. Limon ise mikroplara karşı savaşan ve serbest radikalleri vücuttan uzaklaştıran en değerli besin maddesi olarak çayımızın içindeki yerini alıyor. Böylece limonlu çay içerek, bağışıklık sistemimiz çok daha kuvvetli olabiliyor.

İlginizi çekebilir: Limonlu Suyun Faydaları

Stresi Azaltır

Limonun içerdiği mineraller, iltihap önleyicidir ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Bu sayede beyin sağlığı korunur. Dolayısıyla kendimizi çok daha rahat, huzurlu ve mental açıdan da ferah hissetmemizi sağlar. Limonu kokladığınızda bile mide bulantınızın ya da strese dayalı olarak yaşanan nefes problemlerinin azaldığını fark edersiniz. Limonlu çay veya limonlu ılık su ile vücudunuzun gevşeyip gerginlik seviyenizin azaldığını göreceksiniz.

Kan Şekerini Düzenler

Kan şekerindeki ani düşüşler özellikle tatlı yeme isteğini arttırır. Ayrıca hızlı bir şekilde düşen ya da yükselişe geçen kan şekeri değerleri, genel vücut sağlığına olumsuz anlamda etki eder. Fakat içeceğiniz limonlu çay sayesinde, kan şekeriniz dengede kalabilir. Bu da daha uzun bir süre tok kalmanızı sağlayarak kilo artışının önüne geçer.

limonlu cayyy

Migren Belirtilerini Hafifletir

Halk arasında yarım baş ağrısı olarak bilinen migren, hayat kalitesini düşürecek boyutlarda ve zonklayıcı türde bir ağrı çeşididir. İçeceğiniz 1 fincan limonlu çayın içerisinde, polifenol  bileşenleri ve antioksidan maddeler yer alır. Bu da ağrının şiddetini azaltır, uyuşukluğu giderir ve canlandırıcı etki yaratabilir. Migren atağınızın geleceğini hissettiğiniz an, limonlu çay içmeyi deneyebilirsiniz.

Kalp Sağlığını Korur

Çayı koyu ve şekerli içtiğimizde, üstelik çok fazla tükettiğimizde; kardiyovasküler sağlığımız olumsuz etkilenir. Çarpıntı ile başlayan ve ritm bozukluğuna kadar giderek kalbi yoran bir süreç yaşanabilir. Ancak, içeceğiniz çaya damlatacağınız 5-6 damla limon sayesinde, tüm bu etkilerden korunabilir ve bunun yanı sıra, kalp hastalıklarına karşı savaş açabilirsiniz. Ayrıca limonlu çay kandaki kötü kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olabilecek bir besindir. Bu da demek oluyor ki; uzun vadede gelişebilecek damar tıkanıklığı riskini de minimum seviyeye indirmektedir.

Böbrek Taşlarının Oluşumunu Önleyebilir

Limonun içerisinde bulunan sitrik asit, idrar söktürücü etkiye sahiptir. Böylece olası böbrek problemlerini engelleme olasılığı vardır. Buradan hareketle; yapılan bir takım araştırmalar sonucunda, limonlu çay tüketenlerde, böbrek taşı gelişme riskinin azaldığı belirlenmiştir. Görüldüğü üzere; pek çok alanda faydası olan limonlu çayı, günde bir fincan olacak şekilde tüketebilirsiniz. Doz aşımı yapıldığı takdirde olumsuz etki edebileceğini ise unutmamalısınız.

Limonlu Çayın Faydaları İle İlgili Video 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu