Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Her Gün 1 Adet Tüketin: Kuru İncirin Mucizevi Faydaları!

instagram takipçi hilesi

Kuru incir sağlıklı kuru yemişler arasında, hem lezzeti hem de yararlarıyla, ilk sıralarda yer almaktadır. İncir genel itibariyle bakıldığında pek çok faydası olan, tatlı ve sık tüketilen bir meyvedir. Ancak yaş incir, doğası gereği çabuk bozulabilen bir yapıdadır ve hızlıca tüketilmesi gerekir.

Buna karşın incirin içi boşaltılıp uygun ve doğru şartlar altında kurutulma işlemi uygulandığı takdirde; tüketim ömrü de uzayacaktır. Ayrıca hemen hemen tüm diyet listelerinde gördüğümüz üzere; kuru yemişler ve kuru meyveler, hem vücudun tatlı ihtiyacını daha masum yollardan gideren hem de tokluk hissi veren besin kaynaklarıdır.

kuru incirin faydaları ve zararları

İşte biz de bu yazımızda sizlere; kuruttuğumuz incirin, vücudumuza sağladığı bir takım faydalardan ve olası yan etkilerinden söz ediyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle tam bir vitamin, mineral ve lif deposudur. Bu da demek oluyor ki; cilt bakımından, kalp damar hastalıklarına kadar pek çok alanda önemli oranda fayda sağlamaktadır.

Yoğun miktarda antioksidan içerir. Böylece vücudu toksinlerden arındırmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminin koruyuculuğunu arttırır. Dolayısıyla grip, soğuk algınlığı, kabızlık, uçuk, akne ve daha pek çok hastalığa karşı savunma mekanizmasının oluşmasını sağlar.

İlerleyen yaş, genetik ve çevresel faktörler gibi sebeplere bağlı olarak değişen kan basıncının, düzene girmesini sağlar. Ani bir şekilde yükselen veya düşen tansiyon değerlerinden korur.

Lif bakımından zengin bir besin olması nedeniyle; hem diyet listelerinde sıkça yer alır hem de sindirim sistemini düzenlemede aktif olarak rol oynar. Hatta kronik kabızlık problemi ile mücadele edenlerin kuru incirden fayda gördükleri belirtilmiştir.

İlginizi çekebilir: İncirin Faydaları Nelerdir?

Aynı zamanda lifli gıdaların metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırdığını biliyoruz. Bu da kilo verme sürecindeki kişiler için vazgeçilmez bir ara öğün olabileceğini gösterir.

Kurutulmuş haldeki incir, kalsiyum bakımından da oldukça zengin bir gıdadır. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olup kemik erimesi ile savaşmasının dışında, bir de diş sağlığı açısından önemli bir besindir.

Menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların en aza indirgenmesini sağlar; hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan rahatlatıcı bir etki gösterir.

kuru incirr

Yer çekimi, yaş, genetik etmenler, cilt yapısı gibi nedenlere bağlı olarak gelişen cilt problemleriyle savaşır. Cildi besleyerek; zamanla oluşan yıpranmaların önüne geçer, Daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmanıza olanak sağlar.

İçeriğinde bulunan pek çok bileşen ve E vitamini sayesinde, kan şekerinde olan dalgalanmaları engeller. Ani kan şekeri düşmesi (ellerde ayaklarda titreme ve içsel baygınlık hali ile karakterize) ya da kan şekerinde meydana gelen ani yükselmeler ile mücadele eder.

Vücutta zaman içerisinde biriken toksinlerin (zararlı maddelerin) idrar ve dışkı yolu ile dışarı atılmasını kolaylaştırır, iç organları temizler.

Soğuk algınlığı veya grip esnasında oluşan ya da kronik bir biçimde süregelen; astım, bronşit, nefes darlığı gibi semptomların şiddetini azaltarak, solunum yollarında rahatlama sağlar.

Kuru incir, vücut için çok tehlikeli olan ve kontrolsüz hücre bölünmesine neden olabilecek serbest radikallerle, etkin bir şekilde savaşır. Bu da başta meme kanseri olmak üzere pek çok kanser çeşidine karşı aktif koruma sağlar.

Kadın infertilitesinde önerilen en önemli besin maddesi hiç şüphesiz ki; kuru incir! Adet düzensizliği ve buna bağlı olarak yaşanan yumurtlama problemlerine karşı fayda sağlar. Yumurta kalitesini arttırıp ovulasyonu kolaylaştırdığı gözlenmiştir.

Erkeklerde ise hem sperm kalitesini ve canlılığını arttırmada, hem de cinsel gücü yükseltmede etkili olan bir besindir diyebiliriz!

kuru inciir

Kuru İncirin Yan Etkileri Nelerdir?

Diyet yapanlar tarafından merak edilen bir soru vardır; kuru incir kaç kaloridir? Yüksek lif oranı içermesi nedeniyle diyette olanların da güvenle tercih ettiği bu besinin 1 adedi, 50 kaloriye denk gelmektedir. Dolayısıyla kontrolsüzce kullanıldığı takdirde kilo vermek isterken, kilo almaya neden olabilir. Bu nedenle doz aşımına dikkat edilmelidir.

Her ne kadar doğal ve sağlıklı şeker içeriyor olsa da, sonuçta şeker oranı yüksek bir kuru meyvedir. Buradan hareketle; tavsiye edilenden daha fazla tüketildiği takdirde, vücutta yağlanmaya, ishal oluşumuna ve diyabet hastalarında şeker yükselmesine yol açabilir.

Prolaktin (süt hormonu) yüksek kişiler, kuru incirin içeriğinde bulunan bileşenlerden birine alerjisi olabilecek kişiler (alerjik bünyeye sahip olanlar) ve kalsiyum eksikliği saptanmış kimseler, bu besini tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Kuru İncirin Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu