Beslenme ve DiyetYaşam

İncirin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İncirin faydaları, gün geçtikçe daha fazla gündeme gelmeye başladı. İncir, Orta Doğu’da eski yıllarda ortaya çıkan lezzetli, tatlı bir meyvedir. Ülkemizde de başta Aydın olmak üzere pek çok Ege ilinde yetiştirilmektedir. İnsanlar tarafından yetiştirilen ilk bitkilerden biridir.

Bu yazımızda sizlere bu harika yiyeceğin faydalarından bahsedeceğiz. İncir en faydalı meyvelerden bir tanesidir. Sayabileceğimiz belki de yüzlerce faydası vardır. Fakat biz bir kaç tanesinden bahsedeceğiz. İşte İncirin Faydaları..!

incirin faydaları

İncirin Faydaları Nelerdir?

1- Antioksidanlarla Doludur

İncir, özellikle kuru olanları, yüksek polifenol içeriği sayesinde antioksidan bakımından zengindir. Yapılan araştırmalar, incirin polifenol içeriğinin hem kırmızı şaraptan hem de yeşil çaydan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Antioksidanlar zararlı serbest radikalleri temizledikleri için sağlığınız için oldukça faydalıdır.

2- Kemik Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

İncir, kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutmada rol oynayan iki mineral kalsiyum ve magnezyum içerir. Bir avuç kuru incir neredeyse bir bardak süt kadar kalsiyum barındırır. Aynı zamanda, yapılan araştırmalar sonucunda kemik sağlığına katkıda bulunduğunu gösteren stronsiyum adı verilen bir bileşik içerdiği belirlenmiştir. menopoz sonrası osteoporozu tedavi etmek için patentli bir stronsiyum formları kullanılır.

3- Besleyicidirler

Uzmanlara göre incir, doğal şeker, vitamin, mineral ve çözünür lif bakımından oldukça zengindir. Hepsi genel sağlığa katkıda bulunan mükemmel bir kalsiyum, bakır, magnezyum, demir ve A, K ve B6 vitaminleri kaynağıdır. Fenolik asitler ve flavonoidler bakımından zengin antioksidanlar incir, serbest radikal stres faktörlerinden kaynaklanan hücre hasarını önlemeye ya da en aza indirmeye yardımcı olabilir.

incirin faydaları

4- Kan Basıncını ve Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Uzmanlara göre incir kan basıncınızı artırabilir ve kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu, kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. İncir, özlerinin antihipertansif ve kardiyoinhibitör faydalarını değerlendiren bir çalışma, hem yüksek hem de normal seviyelerde sıçanların kan basıncını düşürdüğünü ortaya koymuştur.

5- Şeker Hastalarına İyi Gelir

İncir, doğal şeker bakımından yüksek olmasına rağmen, aslında şeker hastaları için iyidir. Bunun nedeni, glisemik indekste düşük olmaları ve 1998 yılında yapılan bir araştırmada, bir ay boyunca kahvaltıda incir yaprağı çayı içen katılımcıların aslında insülin ihtiyaçlarını yüzde 12 azalttığını ortaya koyulmuştur.

6 – Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

İncir, kabızlık gibi bağırsak sorunları için doğal bir tedavi olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni, uzmanlara göre kabızlığı azaltarak ve prebiyotik olarak hizmet ederek bağırsak sağlığını destekleyen çözünür lif bakımından yüksek olmalarıdır. Kuru incir yemek ayrıca ağrıyı, şişkinliği ve kabızlığı azaltarak irritabl barsak sendromu‘lu insanlara yardımcı olabilir.

7- Daha Sağlıklı Ciltler İçin İyi

Alerjik dermatit ve kuru cilt gibi cilt rahatsızlıkları olan kişiler de, alerjik dermatiti olan 45 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kuru incir özlerinden yapılan bir kremin hidrokortizon kreminden daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlara göre de incir özleri, herhangi birinin cildinin daha sağlıklı görünmesine ve hissetmesine yardımcı olabilir. Bu yüzden antioksidanlar kolajen parçalanmasını azaltır ve kırışıklıkları azaltabilir.

incirin faydaları

İncirin Faydaları ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu