Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

instagram takipçi hilesi

Dekorasyon, küçük alanları geniş ve ferah göstermek için oldukça etkili yöntemdir. Küçük bir mutfağı doğru dekore ederek daha ferah ve kullanışlı hale getirmek mümkündür.

Renk Seçimine Önem Verin

Küçük mekanlarda açık renkler tercih etmekte fayda vardır. Özellikle beyaz kullanarak ışığın yansımasına katkıda bulunabilirsiniz. Böylece ortam daha ferah görünecektir.

Küçük mekanlarda beyaz rengin yanı sıra gri kullanımı da uygun olacaktır. Gri renk, sonsuzluk hissi uyandıracağı için ortamın olduğundan geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Küçük alanda açık renkli gri tonları tercih etmekte fayda vardır. Gri duvarları hemen her renkle dekore etmek de mümkündür. Tercih edilecek mobilya ya da tekstil ürünlerinin renkleri griye ters düşmeyecektir.

mutfak4

mutfak1

mutfak3

mutfak2

Aydınlatma Tercihini Doğru Yapın

Küçük bir mutfağa ferah atmosfer kazandırmak için aydınlatmaya muhakkak önem verilmelidir. Mutfak yıkama, hazırlama, pişirme alanlarından oluşur. Bu alanların yeterince aydınlatılmış olması önemlidir. Bunun için kişinin gölgesinin tezgaha düşmemesine dikkat edilmelidir.

Mutfakta güçlü aydınlatmalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra aplik ya da lambader de kullanılabilir. Lambader kullanımında masaya yakın bir köşenin tercih edilmesi daha sıcak bir hava yaratacaktır.

Tezgah aydınlatması kullanarak rahat bir çalışma ortamı oluşturulmalıdır. Dolap altlarına yerleştirilecek olan tezgah aydınlatmalarının tamamen gizlenmiş olması önemlidir. Aydınlatma kaynağı gözle görülmemelidir. Yalnızca ışığın etkisi fark edilir olmalıdır. Aksi takdirde gözlerin yorulmasına neden olur.

Mutfak aydınlatmasında tercih edilen lambaların yumuşak, büyük ölçekli ve yaygın ışık veren lambalar olmasına dikkat edilmelidir. Böylece tezgah üstüne gölge düşmesini engelleyecektir.

Duvarları Kullanmayı İhmal Etmeyin

Küçük mutfakta, duvarlar yalnızca dekoratif amaçla değil fonksiyonel olarak da kullanılmalıdır. Bunun için duvarlara küçük tencerelerin, fincanların, tabakların saklanabileceği raflar yapılabilir.

Çok küçük olan mutfaklarda duvara monte masalar tercih edilebilir. Böylece yemek saatleri dışında bu masa katlanarak daha geniş bir çalışma alanı elde edilmiş olur.

Maydanoz, taze soğan, fesleğen gibi bitkilerin de duvara monte edilerek kullanılması yerden tasarruf etmek için önemlidir.

duvar1

duvar2

duvar4

duvar3

Saklama Alanları Oluşturun

Beyaz eşya ile dolaplar arasında boş alan kalmaması adına küçük çekmeceli dolaplar tercih edilebilir. Her boşluk, işlevsel bir dekorasyonla doldurulabilir. Küçük mutfaklarda modüler mobilyalar tercih etmeye özen gösterilmelidir. Gerektiğinde katlanabilir ve taşınabilir olmalıdır.

Mutfak kapısı, mutfakta çalışmaya engel oluyorsa akordeon kapı veya sürgülü kapı tercih edilebilir. Böyle bir imkan yoksa kapı arkası hem kullanışlı olacak hem de gözü yormayacak şekilde organize edilmelidir.

saklama1

saklama2

İlgili İçerikler

4 Yorum

  1. Cok iyi çözümler yazmışsınız. Özellikle aydınlatmayla ilgili bölüm ve kapı arkası rafı çok mantıklı geldi. Teşekkürler

  2. Harika öneriler sunmuşsunuz, teşekkürler. Özellikle mutfak kapısı arkası önerinize bayıldım. Hiç aklıma gelmemişti. Örnek koyduğunuz fotoğraf da kullanımda fonksiyonelliği göz önünde bukundururken ufkumu genişletti resmen. Teşekkür ederim

  3. Cok iyi çözümler yazmışsınız. Özellikle aydınlatmayla ilgili bölüm ve kapı arkası rafı çok mantıklı geldi. Teşekkürler

  4. Harika öneriler sunmuşsunuz, teşekkürler. Özellikle mutfak kapısı arkası önerinize bayıldım. Hiç aklıma gelmemişti. Örnek koyduğunuz fotoğraf da kullanımda fonksiyonelliği göz önünde bukundururken ufkumu genişletti resmen. Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu