Kosova’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Uzun seneler boyunca Sırbistan egemenliği altında yaşayan 2008 senesinde de bağımsızlığını ilan eden Kosova, tarih sahnesinde Romalılar, Osmanlılar ve Bizanslılara da ev sahipliği yaptı.

kosova gezilecek yerler

Günümüzde iki milyona yakın nüfusu ile Balkanların sevilen destinasyonlarından birisi olan Kosova, şirin görüntüsü, tarihi yapıları, sakin sokakları ve leziz yemekleri ile öne çıkmakta

Kosova’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Deravica

eravica

Kosova’nın en yüksek noktası olan Deravica, kampçıların, dağcıların ve trekking sevenlerin gözde seyahat noktalarından birisi. Deniz seviyesinden iki bin altı yüz elli altı metre yükseklikteki bu dağ, etkileyici manzarası ile bilinmekte.

Fierza Gölü

Fierza

En derin noktası yüz yirmi sekiz metre olan Fierza Gölü, Kosova ve Arnavutluk arasında konumlanan büyük bir göl. 2014 senesinden bu yana Bölgesel Doğal Park statüsünde olan bu göl, haftasonlarına renk katmak isteyen yerlilerinde gözdesi konumunda.

Bjeshket e Nemuna National Park

Nemuna

Bjeshket e Nemuna National Park, yaklaşık altmış üç bin hektarlık bir alan üzerine kurulan muhteşem bir doğa alanı. Ormanlık alanlarının yanı sıra göl ve dağ manzarası ile de nefes kesen bu parkta, gri kurtlar, kara geyikleri, vaşak gibi hayvanların yanı sıra onlarca kuş türü de yaşamakta.

Kosova Ulusal Müzesi

kosova ulusal muze

Başkent Priştine’de bulunan Kosova Ulusal Müzesi, ilk olarak 1949 senesinde açıldı. Uzun seneler seyahate kapalı kaldıktan sonra 2014 senesinde yeniden açılan müze, 2016 senesinde restorasyon sürecine girdi. Müzede, Kosova Savaşı ve ülkenin tarihi hakkında bilgiler yer almakta.

Taş Köprü

Prizren Tas kopru

Prizren kentine yer alan Taş Köprü’nün 15. yüzyıl dönemlerinde yapıldığı düşünülmekte. 28 metre uzunluğunda olan bu tarihi köprünün genişliği ise dört metre civarında. Kesme taşından yapılmış olan bu köprü, 1982 senesinde restore edilerek yeniden inşa edilmekte.

Skanderbeg Heykeli

Skanderbeg

Piriştine kentinin en kalabalık ve kareketli noktasında bulunan Skanderbeg Heykeli, Kosovalı Arnavutların ulusal kahraman olarak kabul etmiş olduğu Skanderbeg (İskender Bey) için dikilmiş. Bu heykel kentin en fazla ziyaret edilen sanat eserlerinden birisi.

Sultan Fatih Camii

pristine camii

Priştine kentinde bulunan tarihi Osmanlı yapılarından biri olan Sultan Fatih Camii, Hünkar Camii ismi ile bilinmekte. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 senesinde yaptırılan bu cami, bir dönem kilise olarak kullanıldı.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu