Egzersiz ve Fitness

Koşmakla İlgili 11 Gerçek

instagram takipçi hilesi

‘Koşmakla İlgili 11 Gerçek’ ile ilgili detayları bu yazımda sizler için paylaştım. Dünyanın en yaşlı maraton koşucusunun 101 yaşında olduğunu biliyor muydunuz? Fauja Singh, Londra Maratonunu 7 saat 49 dakikada koştu.

Koşmakla İlgili 11 Gerçek

Koşmak, insanlar için doğal bir hareket biçimidir ve bazen hafife alınır. Koşmanın vücudumuz üzerinde ne gibi etkileri olduğunu veya neden bazen koşma ihtiyacı hissettiğimizi hiç merak ettiniz mi? İşte koşma hakkında bilmeniz gereken 11 ilginç gerçek.

Koşmakla İlgili 11 Gerçek

Usain Bolt dünyanın en hızlı koşucusudur

kosmak 3

İnsanların hem uzun mesafe koşuları hem de sprintler için koştuğu birçok rekor kıran hız olmuştur. 2009 yılında Usain Bolt, 100 metrelik en hızlı sprint dünya rekorunu sadece 9,58 saniyede tamamlayarak kırdı. Koşma hızları metre ve zamanla ölçülür, bu da Bolt’un rekor kıran koşusunun saniyede 10,44 metre olduğu anlamına gelir. Bu, saatte 37.5 km‘ye eşdeğerdir.

Çıplak ayak ile koşmak daha doğal bir koşu stili yaratır

kosmak 4

Çıplak ayak ile koşmanın sizin için iyi mi yoksa kötü mü olduğu sıklıkla tartışılır ve bu gerçekten duruma bağlıdır. Yalınayak koşmak daha doğal olduğu için biz insanlar için daha iyidir. Daha iyi denge yarattığı ve gücü arttırdığı söyleniyor.

Koşma becerisi ile evrimleştik ve atalarımız ayakkabı ile koşmazlardı. Ancak, çıplak ayak ile koşmanın bazı riskleri de vardır. Koruma eksikliği nedeniyle, keskin bir şey üzerinde koşarak cildinizi delme riskiniz vardır. Bu aynı zamanda ayaklarınızın alt kısmına daha fazla baskı uygulayarak ve bu da zamanla daha fazla hasara neden olabilir.

Koşmak evrimsel bir özelliktir

kosmak 5

Koşmak, binlerce yıldır bizimle olan bir hediyedir ve koşma yeteneği olmasaydı, muhtemelen bugün burada olmazdık. Koşmak, insanların veya yırtıcı olan olmayan herhangi bir hayvanın doğal bir özelliğidir. Hangi hayvan tarafından kovalanıyor olursanız olun, koşmak en yaygın kaçış şekli olurdu.

Bir şeylerden kaçmanın yanı sıra, yiyecek yakalamak için de koşmak da önemlidir. Koşma yeteneği, yıllar içinde evrimsel bir özellik olarak geliştirilmiştir. Kabul edelim ki kaçabilen ve yiyecek yakalayabilenlerin hayatta kalma olasılığı daha yüksektir.

Koşu yaralanmalarının %80’i tekrarlayan stresten kaynaklanır

kosmak 6

Koşmanın faydaları olsa da, çok fazla koşmak bazen sorunlara neden olabilir. Koşmanın neden olduğu yaralanmaların %80’inden fazlası tekrarlayan stresten kaynaklanmaktadır.

Bu, küçük bir yaralanmanın geliştiği ancak gerçekten fark edilmediği veya çok fazla ağrıya neden olmadığı zamandır. Bu nedenle kolayca göz ardı edilir. Ne yazık ki, yaralanmanın düzelmek veya iyileşmek için zamanı yoktur ve giderek kötüleşir. Bu tür yaralanmalar arasında burkulan ayak bilekleri, incik atelleri, hamstring yaralanmaları ve kırıklar veya saç çizgisi çatlakları bulunur.

Koşmak ruh sağlığınızı iyileştirir

kosmak 7

 

Koştuğumuz zaman vücudumuz endorfin olarak bilinen kimyasalları salgılar. Endorfinler, beyindeki reseptörler ile etkileşime girdiklerinde stres ve ağrıyı serbest bırakırlar. Bu, zihinsel durumumuzu iyileştirmek için harikadır ve hatta koşucunun sarhoşluğu olarak bilinen şeye yol açabilir.

İnsanlar 18 aylıktan itibaren koşmaya başlayabilir

kosmak 8

Çıldırmış bir bebeği hayal etmek zor olabilir; ancak bu mümkündür. İnsan, 18 aylıktan itibaren koşmaya başlayacak kadar gelişmiştir. Ancak, bu her zaman yaygın değildir, çünkü herkes kendi adımlarında gelişir ve önce yürüme yeteneğinizle çok bağlantılıdır.

Sadece 30 dakika koşmak 200-500 kalori yakabilir

kosmak 9

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, koşmak vücudunuzu pompalamak ve biraz kalori yakmak için harika bir yoldur. Yakılan miktar, koşunuzda herhangi bir yükseklik kazanımı olup olmadığına ve üzerinde koştuğunuz yüzeye bağlı olarak değişir.

Bu faktörler koşunuzu zorlaştırabilir, böylece daha fazla enerji harcarsınız. Aynı zamanda sağlığınıza ve kilonuza da bağlıdır. Genel olarak, daha kiloluysanız, aynı anda koşarken daha hafif olan birinden daha fazla kalori yakarsınız. Bunun nedeni, kalorilerin aslında enerji olmasıdır, bu nedenle ne kadar ağırsanız, ekstra ağırlığı taşımak için o kadar fazla kalori gerekir.

Dünyanın en yaşlı maraton koşucusu 101 yaşındaydı

kosmak 10

Genellikle dünya rekoru kıran koşucuları genç sporcular olarak düşünürüz, ancak formda olduğunuz sürece kimsenin koşmasını engelleyen hiçbir şey yoktur. Dünyanın en yaşlı maraton koşucusu, Londra Maratonunu 7 saat 49 dakikada koşan 101 yaşındaki Fauja Singh oldu. Birden fazla rekor kırmasına rağmen, bunların hiçbiri resmi olarak tanınmadı.

Kadınların ortalama koşu hızı saatte yaklaşık 8 km’dir

kosmak 12

İnsanlar, ani bir enerji patlaması kullanarak yavaş yavaş koşabilir. Bununla birlikte, ortalama bir erkek insan saatte 5,9 mil (saatte 9,5 kilometre) hıza kadar koşabilir. Kadınların ortalama koşu hızı, saatte 5 mil (8 km) ile biraz daha azdır. Dünya rekorlarının kırıldığını gördüğümüz için bundan daha hızlı koşmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Ancak bu sadece eğitim içermez; aynı zamanda boy, kilo, güç, yaralanma ve hastalık gibi birçok faktöre de bağlıdır.

İki saatlik koşunun ardından “koşucunun sarhoşluğu”nu yaşayabilirsiniz

kosmak 1 270x405 1

Koşucunun sarhoşluğu“, bazılarının egzersiz yaparken yaşadığı coşkulu ve canlandırıcı deneyimdir. Salınması için çok sayıda endorfin gerektirdiğinden anında olmaz.

Çoğu koşucu, yaklaşık iki saat koştuktan sonra bunu yaşayacaktır. Esasen beynin prefrontal ve limbik bölgeleri egzersiz yaparken endorfin pompalar. Ani bir dalgalanma veya yüksek hacim üretildiğinde, öforik bir yükseliş yaşarız. Anksiyete, ağrı ve stres azaldığından endorfin ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Koşarken kullandığımız ve ileriye doğru ilerlememize yardımcı olan iki ana kas grubu vardır. Bunlar hamstringlerdeki ve baldırlardaki kaslardır.

Koşmaya ilk adımınızı atmak için 200 kas kullanırsınız

kosmak 11

Ancak denge ve momentum için vücudumuzun etrafındaki diğer kas gruplarını da kullanırız. Kas gruplarının nasıl sınıflandırıldığına bağlı olarak, insanlar tek bir adım atmak için aynı anda 200 kası kullanır. Bu, koşmaya başlamak üzereyken 200 kasın sizi hareket ettirmek için birlikte çalıştığı anlamına gelir, bu da koşudan neden bu kadar çok kalori yaktığımızı açıklayabilir.

kosmak 11

Koşmak, insanların binlerce yılda geliştirdiği doğal bir yetenektir. Koşmak bir zamanlar atalarımıza bir hayatta kalma yöntemi olarak hizmet etti, ancak şimdi koşmak harika bir egzersiz şekli olarak görülüyor.

kosmak 13 270x405 1

Koşucunun sarhoşluğu“, pek çok kişinin en az bir kez deneyimlemek için çabaladığı doğal bir olgu haline geldi. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla ve bazıları diğerlerinden daha hızlı koşma yeteneğine sahiptir; ancak, hepimiz bir dereceye kadar yetenekliyiz.

Koşmakla İlgili 11 Gerçek ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu