Beslenme ve DiyetYaşam

Probiyotik Nedir? Probiyotik Besinler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Probiyotik, tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan, yararlı bakterilerdir. Bağışıklık sistemimiz başta olmak üzere, insan vücudunda her şey tüketilen besinlere bağlı olarak düzenlenmektedir. Yediğimiz her şey sindirim, dolaşım sistemleri için çok önemlidir. Probiyotik olarak adlandırılan bakteriler bağışıklık sisteminde özellikle bağırsak düzenleyici olarak kullanılır.

probiyotik3 685x456

Probiyotik Zararlı Mıdır?

Sağlığa yararlı bakterilere probiyotik denir. Uzmanlara göre, bağışıklık sistemindeki sağlık problemlerine neden olan hastalıklar için özellikle bağırsak florasını engellemek için düzenli tüketilmesi gereklidir. Çoğu insan tarafından zararlı olarak bilinir ancak probiyotikler yararlı bakteri sınıfında yer almaktadır.

probiyotik 685x456

Probiyotik Türleri Nelerdir?

Birçok türü bulunmaktadır. Her bir bakterinin vücudun farklı kısımlarına farklı yararları olmaktadır. Hangi türün sizin için daha faydalı olacağını öğrenmek için kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Alt türleri bulunsada başlıca probiyotik türleri şunlardır:

Lactobacillus: Yoğurt ve fermante gıdalarda bulunan en yaygın probiyotik türüdür. Bağırsaklarımızın fonksiyonlarını düzenleme görevi bulunmaktadır.

Bifidobacterium: İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) olarak bilinen benzeri rahatsızlıklara iyi gelen bazı süt ürünlerinde bulunur.

Saccharomyces boulardii: Saccharomyces boulardii bir maya bileşenidir. Sindirim sisteminin düzenlemesi ve rahatlatılmasına yardımcı olur.

probiyotik4 685x418

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Düzenli tüketildiğinde zararlı bakterilerle savaşarak vücud içi sistemlerde daha güçlü bağışıklığa sebep olur. Sindirim ve dolaşım sistemlerinin düzgün çalışmasına katkı sağlar.

  • Alerjiyi önler. Enfeksiyöz hastalıklara koruma sağlar. Özellikle hamilelik döneminde kullanmak çocuk gelişimi için faydalı olduğu belirtiliyor. Kullanıldığında çocukta oluşabilecek egzama, alerjik rinit, astım rahatsızlarının azaldığı gözlenmiştir.
  • Uyku düzenine iyi gelir. Uyku kalitesini en iyi düzeye getirir. Bağırsaklar sağlıklı olduğunda kişinin birçok organı ve işlevi en iyi fonksiyonda çalışacağından bu oldukça önemlidir.
  • Cilt sağlığına iyi gelir. Cilt sorunlarının giderilmesine, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsak florasının dengesini korumak çok önemlidir. Probiyotiklerin bu işlevi görmesinden dolayı düzgün çalışan ve dengede kalan bağırsaklar vücut ağırlığına etki eder ve sağlıklı kilo verilmesini sağlar.
  • Kalbe iyi gelir. Probiyotiklerin kolesterolü dengelediği tespit edilmiştir. Bu yüzden kalp sağlığına oldukça iyi gelmektedir.

Yan Etkileri Olabilir Mi?

Kimsenin vücudu birbirininkiyle aynı şekilde çalışmamaktadır. O yüzden sağlık konularının hepsinde olduğu gibi bunu da kullanmadan önce doktora başvurmak önemlidir. Birçok faydası olsada sindirim sorununa ve enfeksiyonlara yol açabileceği de bir gerçektir. Probiyotik içeren ürünler amin içermektedir. Amin’in baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

Probiyotik Besinler Nelerdir?

1- Yoğurt

En çok bilinen kaynak yoğurttur. Laktik asit bakterileri tarafından fermante edilerek yapılan yoğurt en zengin probiyotik kaynağıdır.

2- Peynir

Zengin protein kaynağı olan peynir, kalsiyum, fosfor, B12 içerdiğinden en besleyici besinlerden biridir. Vitamin ve mineral içerdiğinde probiyotikleri de içerir. Her peynirin içermediğini unutmamanız gereklidir.

3- Kefir

İnsan sağlığı için en faydalı gıdalardan biri kefirdir. Fermante edilmiş sütten yapılır. Bu yüzden probiyotik kaynağıdır.

Ayrıca salatalık ve lahana turşusu, şalgam, tereyağı ve bira mayası hatta bebek mamaları da probiyotiklere örnek verilebilir.

probiyotik6 685x436

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu