Yabancı Erkek Ünlüler

Kiriakos Miçotakis Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Kiriakos Miçotakis
Tam adı: 
Kiriakos Miçotakis
Doğum tarihi: 4 Mart 1968
Doğum yeri: Atina, Yunanistan
Boyu: 1,89 m
Burcu: Balık
Ailesi: Konstandinos Miçotakis (Babası), Marika Mitsotakis (Annesi)
Eşi:  Mareva Grabowski (e. 1997)
Çocuk (ları): Dafni Mitsotakis, Sofia Mitsotaki, Konstantinos Mitsotakis
Mesleği: Başbakan
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Kiriakos Miçotakis Kimdir? Kiriakos Miçotakis, Yunanistan Başbakanı’dır.

Kiriakos Miçotakis, 4 Mart 1968 günü Atina’da dünyaya gözlerini açtı. Babası eski Yunanistan Başbakanı Konstandinos Miçotakis‘dir.

Lise eğitimini 1986 senesinde Athens College’de, üniversite eğitimini ise Harvard Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi ve Standford Üniversitesi‘nde tamamladı.

Harvard’dan mezun olduktan sonra büyük finans firmalarında çalıştı. Miçotakis’in ablası Dora Bakoyanni daha önce Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış, yeğeni Kostas Bakoyanni ise son yerel seçimlerde Atina Belediye Başkanı seçilmişti.

2004 senesinde Yeni Demokrasi Partisi’nden (ND) milletvekili oldu. 24 Haziran 2013’ten 27 Ocak 2015’e kadar idari reform bakanı olarak görev yapan Kiriakos Miçotakis, 11 Ocak 2016 günü Yeni Demokrasi’nin (ND) genel başkanlığına seçilerek ana muhalefet partisinin genel başkanı oldu.

1997 senesinde Polonya asıllı Mareva Grabowski ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Sofia Mitsotakis, Dafni Mitsotakis ve Konstantinos Mitsotakis olmak üzere üç çocuğu oldu. 7 Temmuz 2019 günü yapılan genel seçimde rakibi Aleksis Cipras’ın 11.5 puan önünde bitirerek Yunanistan’ın başbakanı seçildi.

Miçotakis ailesinin Türkiye ile ilginç bir bağlantısı var. Yunanistan’da askeri darbe ile kurulan  ve 1967 ve 1974 seneleri arasında ön planda olan Albaylar Cuntası Yönetimi döneminde babası Konstandinos Miçotakis, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı İhsan Sadri Çağlayangil‘in yardımları ile Türkiye üzerinden Paris’e sürgüne gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Miçotakis’in yalan iddialarında dolayı kendisi için Miçotakis diye birinin artık olmadığını dile getirdi. Miçotakis yalan iddiaları ile sürekli olarak ortamı geren hareketleri ve sözleri ile büyük tepki aldı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu