Sağlıklı Yaşam

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kereviz, pek çok kişi tarafından sevilmese de oldukça faydalı bir sebzedir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Tadı herkes tarafından beğenilecek bir tatta değildir.

Yazımızı okuduğunuzda kereviz hakkındaki düşüncelerinizin değişeceğini düşünüyoruz. Peki bunun sebebi ne? Aşağıya sizi etkileyeceğini düşündüğümüz kerevizin 8 faydasını listeledik. Her bir madde sizin için çok önemlidir. Fazla uzatmadan kerevizin faydaları nelerdir yakından bakalım.

kerevizin faydaları

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

1) Lif Açısından Zengindir

Kerevizdeki lif, kabızlığı azaltarak ve dışkıyı gevşeterek bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Kereviz günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde altısını karşıladığı için alımınızı artırmayı düşünebilirsiniz.

2) Enflamasyonu Azaltır

Bağırsaklarınızdaki çevresel kimyasallar, sindirim komplikasyonlarına neden olabilen kronik iltihaplanmaya neden olabilir. Bununla birlikte kereviz, sebzelerin hücre duvarlarında doğal olarak bulunan pektin ve nişasta gibi iltihap önleyici bileşikler içerir.

3) Kolonu Temizler

Kereviz, polifenol bileşikleri ya da mikrobesinler içerir. Özellikle kanser oluşumlarının çeşitli aşamalarına müdahale ettiği ve dolayısıyla insan kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği bilinen bir bitki flavonoidi olan luteolin içerir.

4) İştah Azaltıcıdır

Kerevizin diyet yapan insanlar için popüler bir seçim olmasının bir başka nedeni de iştahı bastırma yeteneğine sahip olmasıdır. Yemekler sırasında aşırı yeme dürtünüzü kontrol etmenize ve hatta tatlılar ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklere kendinizi şımartmanıza yardımcı olacaktır.

kerevizin faydaları

5) Bağırsak Florasını İyileştirir

Bağırsak florası, mideyi mutlu etmeye yardımcı olan ve sindirim fonksiyonunun önemli bir bölümünü oluşturan doğal bakterilerdir. Kereviz, bağırsak florasının kolonize olması ve gelişmesi için gerekli olan faydalı mikroorganizmaların büyümesini destekleyen, sindirilemeyen bir gıda bileşeni olan fruktan adı verilen prebiyotikler içerir.

6) Mide Yanması ve Mide Ülseri Riskini Azaltır

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, kerevizin mide zarını iyileştirdiğine inanılan bir nişasta olan apiuman içerdiğini ve bağırsak tarafından yapılan salgıları düzenleyerek mide ülseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Kerevizin alkali özelliği, asit oluşumunu nötralize ederek mide rahatsızlığı belirtilerini hafifletmeye de yardımcı olur.

7) Mesane ve Böbreklerinizi Sağlıklı Tutar

Böbrek ve mesane sorunlarına yatkın kişiler için kereviz suyu en iyi koruyucu önlemdir. En az 1-2 bardak kereviz suyu içmenin böbrek taşlarının yeniden oluşmasını önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

8) Kan Basıncını Düzenler

Kerevizin sağlığa faydaları listemizde tansiyonun yükselmesini engelleyebileceğinin de yer alması oldukça önemlidir. Bu etkiden sorumlu olan ana bileşen ftalidlerdir. Damarlara yakın kasların gevşemesini sağlar. Bu nedenle, kan basıncının yükselmesini önleyen daha iyi kan dolaşımı vardır. Damarlar da uygun şekilde genişleyecektir.

kerevizin faydaları

Kerevizin Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=ToedSpKF6zE

https://www.youtube.com/watch?v=iTgEH5gaJ00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu