Beslenme ve Diyet

Parmesan Peyniri Hakkında 10 Bilgi

instagram takipçi hilesi

İtalyanların en az yedi yüz yıldır Parmesan peyniri yaptığını biliyor muydunuz? Parmesan peyniri, mutfak dünyasında efsanevi statüsüne ulaşan peynirlerden biridir ve bunun iyi bir nedeni yoktur.

Muhtemelen oradaki en ilahi sert peynirlerden biridir ve birazcık yemek lezzetli hale getirmede çok uzun bir yol kat edebilir. Sizin için lezzetli Parmesan gerçeklerinden oluşan bir yazı hazırladık. İşte;

permasan peyniri

Parmesan Peyniri Hakkında 10 Bilgi

Parmesan ve Parmigiano Reggiano arasında çok büyük bir fark var

Tüm Parmigiano Reggiano peynirleri Parmesan peynirleridir, ancak tersi geçerli değildir. Peynire Parmigiano Reggiano deniyorsa, İtalya’nın ParmaModenaMantua veya Bologna bölgelerinden gelmelidir.

Öte yandan Parmesan, Parmigiano Reggiano ile aynı stilde herhangi bir granül peynirdir. Kafa karıştırıcı bir şekilde, aynı zamanda bölgesel spesiyaliteleri ve bir bütün olarak peynir türünü ifade etmek için kullandığımız İngilizce kelimedir.

AB hem Parmesan peynirini hem de Parmigiano Reggiano’yu koruyor

parmesan peynir 3

Avrupa Birliği düzenlemeleri sadece Parmigiano Reggiano adını değil, Parmesan adını da koruyor.

Bu, Parmigiano Reggiano peynirlerinin yalnızca yukarıda belirtilen İtalya‘daki belirli bölgelerden gelmesi gerektiği anlamına gelmez, aynı zamanda herhangi bir peynire Parmesan da diyemezsiniz.

AB’nin başka yerde üretilen Parmesan’ı düzenlemek için yapabileceği çok az şey var

Hevesli peynir meraklısı farkı kolayca anlayabilir, ancak bazen normal insanların kafasını karıştırabilir. Örneğin, ABD’de yapılan sözde “taklit” Parmesan genellikle yalnızca on ay yaşlandırılır.

Peyniri oluşturmak için kullanılan işlemler ve hatta sütü üreten ineklerin nasıl beslendiği bile genellikle tamamen farklıdır.

Gerçek Parmigiano Reggiano peyniri de belli bir şekilde yapılmalıdır

parmesan peynir 2

Bahsettiğimiz gibi, İtalya’nın belirli bölgelerinde oluşturulmalıdır. Üstelik sütü üreten inekler sadece yerel olarak yetiştirilen yemleri yemelidir.

Peynir kalıplandıktan sonra, kökeninin izlenebilmesi için sıralı bir kod ile markalanır. Son olarak, kesinlikle en az on iki ay yaşlandırılmalıdır.

Parmesan 90 aya kadar veya daha fazla yıllandırılabilir

Asgari yaşlandırma süresi konusunda katı bir sınır bulunurken, maksimum süre konusunda belirlenmiş bir sınır yoktur. On iki aylık Parmesan daha yumuşak, daha kremsi ve atıştırmak için mükemmel.

  1. ayda çok daha grenli hale gelir ve makarnarendelemek için mükemmeldir. 36. ayda ise yoğun bir tada sahip kuru ve ufalanan bir dokuya sahip olur.

Parmesan peyniri en az yedi yüz yıldır yapılıyor

parmesan peynir 5

Efsane, Parmigiano Reggiano’nun ilk olarak İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinin bir eyaleti olan Reggio-Emilia‘da yaratıldığını belirtir.

Onu tarif eden ilk tarihi belgeler 13. yüzyıla kadar uzanıyor ve bugün yemeyi sevdiğimiz peynire oldukça yakın bir peyniri tarif ediyor.

O zamanlar çok çeşitli Parmesan peynirleri popülerdi, bu nedenle de belgelenmemiş olmasına rağmen, İtalyanların bundan çok daha uzun süredir Parmesan’ın tadını çıkarması muhtemeldir!

Şaşırtıcı derecede besleyici

İster inanın ister inanmayın, Parmesan peyniri aslında sizin için iyidir. Örneğin, sadece 30 gramı size günlük almanız gereken kalsiyum miktarının %50’sini verir.

Ayrıca A vitamini, D vitamini, demir, potasyum, Tiamin ve Riboflavin bakımından da yüksektir.

Parmesan peyniri kabukları stok yapmak için kullanılabilir

parmesan peynir 4

Ne yaparsanız yapın, Parmesan peyniri bloklarınızın sert kabuklarını atmayın! Yaptığınız bir tencereye veya bir çorbaya veya güvece birkaç kabuğu atın ve ona inanılmaz yeni bir lezzet derinliği verin. Ayrıca kabuklarını haşlayıp yumuşadıktan sonra üzerine atıştırabilir veya zeytinyağında demlendirebilirsiniz!

Laktoz intoleransınız varsa Parmesan yiyebilirsiniz

Peynir satıcınız size aksini söylemediği sürece bunu gerçek Parmigiano Reggiano’dan başka bir şey ile denemeyin. “Gerçek” Parmesan’da, tüm laktoz, peynir yapım sürecinin ilk 48 saatinde laktik aside dönüştürülür.

Laktoz ile baş edemiyorsanız, on iki aylık veya daha uzun herhangi bir Parmigiano Reggiano yemek sizin için gayet iyi olacaktır.

Parmesan peyniri üç sınıfta gelir

parmesan peynir 6

Parmigiano Reggiano peynirinin çarkları, olgunlaşma sürelerini tamamladıktan sonra derecelendirilir. Birinci sınıf bir tekerlek, tamamen fiziksel kusurlardan arındırılmıştır ve Parmigiano Reggiano için belirtilen tüm gereksinimlere uygundur.

Orta dereceli tekerlekler, tat olarak birinci sınıf peynirler ile tamamen aynıdır, ancak kabuklarında veya yapılarında bir tür fiziksel kusur olabilir. Bir Parmigiano Reggiano tekerleğinde çok fazla kusur varsa, kabuk ve tüm işaretler kaldırılır. Çark, eski adı olmadan sadece sert bir İtalyan Parmesan tarzı peynir olarak satılıyor.

Parmesan peynirini korumak istediği için İtalya’yı gerçekten suçlayamayız. Gerçek İtalyan Parmigiano Reggiano’yu taklit bir Parmesan ile yan yana tattığınızı varsayalım. Bu durumda, farkı çabucak anlayabilir ve kendinizi ikincisini çöpe atarken bulabilirsiniz.

Basit bir makarna tabağının üzerine küçük bir rendelenmiş gerçek Parmesan, onu tamamen yeni bir seviyeye getirirken, bir dağ taklit Parmesan aynı şeyi yapmaz.

Parmesan Peyniri Hakkında 10 Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu