MaksatModaYaşam

Kayrak Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kayrak Taşı Nedir?

Kayrak taşı, bir kaya parçasıdır. Nehirler ve akarsular gibi yerlerde yüzeyleri düzleyebilir. Doğal taş kategorisine aittir ve özel kısımları çıkarılabilir. Slate, iç ve dış duvar kaplamalarında sıklıkla şömine, mangal, park, bahçe, fırın, baca vb. .Bu taşın uzun yıllar koruması vardır, yazın soğuk, kışın sıcaktır.

kayrak tasi nedir ozellikleri nelerdir1

Çok farklı tonlarda gelir ve diğer doğal taşlardan daha ucuzdur. Arduvaz veya arduvaz olarak da bilinen kayrak, aslında metamorfik bir kaya kütlesidir. Arduvaz, jeolojik olarak biriken doğal olarak pürüzlü bir yüzeye sahip ince taneli, gözenekli bir taştır; çamur, silt ve volkanik kül içerir. Anakaya kütlesi metamorfoza uğradıkça sürekli şeritler halinde tabakalaşmıştır. Yüzyıllar boyunca bu kaya kütlesine uygulanan baskı nedeniyle yarılma medyandaydı.

Kayrak Taşı Özellikleri Nelerdir?

 • Türkiye’nin Muğla, Bodrum, Kütahya ve Denizli bölgelerinde üretilen arduvaz rengi siyah, kahverengi veya çoğunlukla gri olup, görünümü fosilleşmiştir. Bu renkleri içerdiği minerallerden, tuzlardan ve oksitlerden alır. Ancak Kuzey Galler bölgesinden gelen arduvazların mor, yeşil veya mavi olması, taşın bulunduğu bölgenin coğrafyasına bağlı olarak renklerinin değişebileceğini düşündürmektedir.
 • Arduvaz, özel uygulamalar için ocaklarda çıkarılır ve işlenir. Rastgele kullanılabilir veya tuğla boyutlarında kesilebilir veya çok ince yapraklara bölünebilir.
 • Döşenmesi çok kolay bir doğal taştır.

kayrak tasi nedir ozellikleri nelerdir4

 • Günümüz eski binalarının tarihi dokusunu bozmamak için çatı kaplama malzemesi olarak, modern binaların dış cephe yalıtımında, pencere pervazlarında, eşiklerde, bahçe düzenlemelerinde (yürüyüş veya araba yolu gibi) estetik amaçlı kaplama malzemesi olarak en iyi şekilde kullanılır.
 • Arduvazın en önemli özelliği ıslak yüzeylerde cilalama için kullanılmadığı için kaymamasıdır. Özel bir bakım gerektirmez ve güneşte dahi rengini kaybetmez.
 • Düşük basınç ve düşük sıcaklıkta oluşur, dış etkenlere ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Büzülmez, bükülmez, kırılmaz veya çatlamaz.

Kayrak Taşı Nasıl Döşenir?

kayrak tasi nedir ozellikleri nelerdir3

 1. Arduvazın döşeneceği yeri düzleştirmek gerekir.
 2. Eğimli veya pürüzlü yerlere arduvaz döşenemez, döşense dahi düz bir zeminde olduğu gibi durmaz.
 3. Bahçe, duvar veya yol gibi alanlar düzleştirildiğinde, arduvaz yapıştırma için gerekli özel yapıştırıcıyı uygulayın.
 4. Daha sonra kayrak taşının belirli bir boyutu veya şekli olmadığı için zemine uygun bir taş seçin.
 5. Tamamen yerine oturtmak için, tahtayı kırmak gibi bir şey yapın.
 6. Arduvaz döşerken aralarında boşluk olmamalıdır. Bu olguya iç ve dış duvar gibi uygulamalarda rastlanmaz ve bahçe, yol gibi uygulamalarda en önemli sorundur.
 7. Daha fazla kum bırakmak daha iyidir. En zor ve en önemli yer hiç şüphesiz köşedir.
 8. Arduvazın bir yerden döşenmesi gerekiyor.
 9. Bu sayede köşe alanının bitmesi nedeniyle kırılması engellenir ve duvara belirli bir ölçü ile monte edilir.

Kayrak Taşı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu