Kişisel GelişimMental SağlıkYaşam

Alice Harikalar Diyarında Sendromu Nedir?

İsmi Kadar Harika Olmayan Sendromu Yakından Tanıyalım

instagram takipçi hilesi

Alice Harikalar Diyarında masalını birçok kişi okumuştur. Hala okumayanlar için kısaca anlatacak olursak; Alice bir tavşan deliğine girer ve kendini bambaşka bir dünyada bulur. Alice bu dünyada ne içerse ya kocaman bir deve ya da küçücük bir ufaklığa dönüşür.

alice sendromu 800x517 1

Alice Harikalar Diyarında sendromunda da durum böyledir. Alice In Wonderland Syndrome/AIWS diye de bilinen bu psikolojik rahatsızlık, genel olarak cisimleri olduğundan büyük ya da küçük görmeyi ifade eder. İşitsel açıdan da sorunlar yaşatan AIWS sendromlu kişiler, yakınlarındaki bir otobüsü kibrit kutusu kadar küçük algılarlar. Ya da küçük bir karıncayı kocaman bir dinozor büyüklüğünde sanarlar. Ancak bu kişilerin görmelerinde herhangi bir bozukluk yoktur. Bu problem sadece algısal bir bozukluktur.

Alice Harikalar Diyarında Sendromunun Diğer Belirtileri

alice 800x451 1 1

 • Bir nesnenin ya da bir canlının ne kadar yakında olduğuna karar veremezler.
 • Kaygı bozukluğu oluşur.
 • Kişide halüsinasyonlar meydana gelir. Ancak halüsinasyonlar kısa sürelidir. Bir görünüp bir kaybolurlar.
 • Daha fazla geceleri ya da ışığın loş olduğu durumlarda sendrom kendini gösterir.
 • Zaman kavramı kaybolur.
 • Hareketlerde asimetri görülür. AIWS sendromuna sahip kişiler; kendi vücutlarını algılamakta zorluk çekerler.
 • Kişi, zaman algısını kaybeder.
 • Cisimlerin gerçek özelliğini kavramakta zorluk çekerler. Eline bir demir alan kişinin elinde sünger varmış gibi hissetmesi gibi.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu Neden Meydana Gelir?

alice sendromu2 800x320 1

Beyinde oluşan birçok psikolojik olayın kesin olarak hangi nedenlerle meydana geldiği bilinememektedir. Alice Harikalar Diyarında sendromunun da kesin olarak hangi sebepler sonucu oluştuğu saptanamamıştı. Bazen kronik olan bu rahatsızlık, kullanılan antidepresanların ya da beyinde oluşan travmaların sonucunda oluşabilir. Ayrıca; bazen de beyin ameliyatı sonucu bu rahatsızlık meydana gelebilir.  Kimi zaman da bu rahatsızlığın  Epstein-Barr isimli virüs sebebi ile oluştuğu düşünülür.

Genellikle ergenlik ve çocukluk döneminde görülen Alice Harikalar Diyarında sendromu, 30 yaşından sonra çok nadir olarak rastlanır.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu Tedavisi

alice 2 556x800 1

Sendromun tedavisine başlanmadan önce, rahatsızlığın hangi sebeple ortaya çıkmış olabileceği saptanmaya çalışabilir. Özellikle aniden ortaya çıkan vakalarda hastanın rahatsızlık geçmişine bakılarak karar verilir.

 • Eğer hastalık yorgunluk ya da uykusuzluk gibi sebepler sonucu meydana geldiyse hastaya dinlenmesi önerilir.
 • Hastalık kronik sebeplerle ya da nörolojik sebepler sonucu meydana geldiyse tedavi gerektirir. Akıl sağlığı ve nöroloji konusunda uzman bir doktora görünerek doktorun önerdiği şekilde tedaviye başlanır.
 • Tedavi edilirken bazen antidepresan bazen de ameliyat gerekebilir. Hangi tedavi yönteminin uygun olduğuna uzman doktor tarafından karar verilir.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu Hakkında videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu