İzmir’in En Meşhur 8 Yiyeceği!

Ege’nin incisi dendiğinde hepimiz biliriz ki konumuz İzmir’dir. Bu güzel şehir yurt içinde tatil yapmak için muhteşem seçeneklerden biridir. Tatil için İzmir’i seçtiğinizde pişman olmayacaksınız diyebiliriz. İzmir’e gittiğinizde Kordon boyunca  yürüyüş yapabilir, Kemeraltı Çarşısı’nda gezip Saat Kulesi’nde hatıra fotoğrafı çektirerek çok önemli bir liman kenti olan İzmir’in tadını çıkartabilirsiniz.

Tabi bütün bunların yanında simide gevrek, mısıra darı, çekirdeğe çiğdem, domatese domat, incire yemiş denilen şehire gelmişken mutlaka tatmanız  gereken lezzetler olduğunu da unutmayın.

Eğer lezzet tutkunuysanız ve ağzınızın tadını biliyorsanız İzmir seyahatinizi daha özel kılacak 8 meşhur yiyeceği yemeden şehirden ayrılmamalısınız.

Boyoz

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

İzmir’in adını duyduğunuzda eminiz sizin de aklınızdan geçen ilk yiyeceklerden biri boyozdur. Boyoz, yanında yumurtası ile mükemmel bir kahvaltılıktır. Damak zevkine göre yeme sıklığı değişebilen bu lezzeti iyi yapan bir yerde yerseniz tadına doyamayacağınızdan eminiz.

Kumru

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

Kumru, İzmir’e has bir diğer lezzettir. Susamlı özel ekmeği ile şehirle bütünleşen harika bir fast food seçeneğidir. Pekmeze ve susama batırılarak fırınlanan özel ekmeğinin içine koyulan jülyen şeklinde doğranmış sosis, salam, domates, turşu ve İzmir tulum peyniri ile harika bir lezzet oluşturan kumruyu bir de yerinde yemenizi tavsiye ederiz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Kelle Söğüş

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

İşte size kumrudan, boyozdan ve pişiden sonra İzmir’e geldiğinizde tatmadan gitmemeniz gereken bir başka lezzet…Ağzınızda dağılacak mis gibi bir kelle söğüş… İzmir’in en meşhur lezzetleri arasında yerini alan söğüşü denemeden tatilinizi bitirirseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Yolunuz buraya düşmüşken yemeden gitmeyin deriz.

Şambali Tatlısı

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

İzmir’e geldiğiniz zaman sokak köşelerinde seyyar arabalarda satılan şambali tatlısını çok sık görürsünüz. Bu lezzetli yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle Kemeraltı çarşısındaysanız alışverişiniz bitmeden ağzınızı tatlandırın deriz.

Şevketibostan

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

İzmir mutfağı denilince ot yemeklerinden bahsetmemek olmaz. Ot yemeği sevmiyor olabilirsiniz. Fakat, Radika, cibes, turpotu, arapsaçı gibi bir çok ot seçeneği ile karşılaşacağınız Ege mutfağında, özellikle şevketibostanı denemenizi tavsiye ederiz.

İzmir Tulum Peyniri

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

Tulum peyniri, İzmir’in olmazsa olmaz meşhur kahvaltılıklarından biridir. İzmir’e giden herkesin muhakkak evine götürmek istediği İzmir’e has lezzetlerden biridir. biridir. Bu kadar lezzetlisini başka bir şehirde yemeniz zor olduğu için tulum peynirini İzmir’de yemenin tadını çıkartın.

İzmir Köfte

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

İzmir köftenin ünü çoktan şehrin sınırlarını aşıp tüm ülkeye yayılmıştır. Patates, domates ve yeşil biberin köfte ile buluşmasıyla oluşan bu muhteşem yemeği mutlaka deneyin. Yoksa çok şey kaçırırsınız.

En sevilen hamurişi: Pişi

 İzmir'in En Meşhur 8 Yiyeceği!

İzmir’de kahvaltı için gittiğiniz bazı mekanlar size pişi ikram edebilir ve siz bu lezzete bağımlı hale gelebilirsiniz. Tulum peyniri ile yediğinizde lezzeti daha da artan sıcacık pişilerle İzmir’deki kahvaltılarınızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

 

Kaynak
blog.ucuracak.com

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu