Hastalıklar

Kawasaki Hastalığı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi Covid-19 Avrupa’da bazı ülkelerde diğerlerine kıyasla daha ağır sonuçlara sebep olmaktadır. 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı bulunanlarda tehlikeli olduğu bilinen Covid-19’un en az etkisinin çocuk ve gençlere olduğu bilinmektedir. Ancak İngiltere tarafından geçtiğimiz günlerde duyurulan ve sadece çocuklarda bulunan Kawasaki Hastalığı merak ve korku konusu olmaya başlamıştır.

İngiltere’de Korona virüs hastalığı atlatan çocuklarda tespit edilen Kawasaki Hastalığı’nın Covid-19’un bilinmeyen bir etkisi olup olmadığı araştırılmaya başlanmıştır.

kawasaki hastaligi 4 685x457

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki Hastalığı uzmanlar tarafından bu hastalığın henüz çok yeni ve gizemli bir hastalık olduğu şeklinde tanımlanmıştır. Tomisaki Kawasaki isimli bir pediatrist tarafından Japonya’da tesadüfen bulunan bu hastalık,  tanı koyulmasının ardından 60 yıl geçse bile halen tam olarak nasıl bir hastalık olduğunun bilinmediği söylenmektedir. Küçük damarların iltihabı ile seyreden Kawasaki hastalığı, damarlarda iltihaba sebep olabilmektedir. B

una küçük damarları tutması da dahildir. Özellikle de kalbin ve kronerlerin iltihabı ile seyreden hastalık, bu bölgelerde inflamasyon meydana getirmektedir. Hastalığın sebebi veya sebepleri maalesef bugüne kadar hala bulunamamıştır.

kawasaki hastaligi

Korona virüs bugüne kadar grip olarak seyreden ve çocuklar tarafından çok sık kapılan bir virüs olmuştur. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyon olarak bilinen bu virüs, genelde kendiliğinden iyileşir bir tedaviye ihtiyaç duyulmazdı. Covid-19 ise yeni tip bir korona virüs olduğundan ve tüm dünyada bulaşabilen bir salgın haline geldiğinden ortaya çıkan veriler ise çocuklarda eskisi gibi grip olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Ancak verilere bakıldığında ise tüm dünyada 1 yaşın altındaki çocuklarda Covid-19’a yakalananlarda ise ağır seyrettiğine de rastlanmıştır.

İngiltere’de ise bu virüsten kurtulan çocuklarda daha sonradan Kawasaki Hastalığı’nın çıkması virüs yerini enfeksiyona bırakabilir mi gibi sorulara yol açmaya başlamıştır.

kawasaki hastaligi

Kawasaki’nin Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki Hastalığı’nda bugüne kadar görülen vakalardan bilinen bulgulara göre 5 gün düşmeyen bir ateş semptomu olmaktadır. Hasta tedavi amaçlı alınan ateş düşürücülere yanıt vermemektedir. Ateşe ek olarak gözlerde, dudakta ve ciltte kızarıklık gibi belirtiler, parmaklarda soyulma gibi belirtilerle seyretmektedir. Yaşı daha küçük olan çocuklarda bu hastalık kendisini gizleyerek de sürebilmektedir.

Koronavirüs ile İlişkisi Var Mıdır?

Dünya’da özellikle İngiltere’de örneği olduğu Türkiye’de de Covid-19 pozitif olan vakalardan birkaçında tespit edilen Kawasaki’nin olduğu bilinmektedir. Bulguların tesadüf olabileceği gibi bu hastalığın Koronavirüs’ü geçiren vakalarda bulunması da hastalığın ilişkili olabileceği ile alakalı bir açık kapı bırakmaktadır.

Bilinen bu bulguların haricinde Kawasaki Hastalığı’nın bulaşıcı bir hastalık olmadığı bilinmektedir.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu