Alternatif Tıp

Kenevirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kenevirin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Uyuşturucu maddelerin ana maddesi olarak bilinen Kenevir, aslında oldukça faydalı bir bitkidir. Uyuşturucu madde yapımından kullanılması bu bitkinin en kötü yanıdır. Sağlık sektöründe bazı ilaç ve kremlerde de kenevir bitkisi kullanılmaktadır.

Kenevir, beyni etkileyen ve ağrı giderici özelliklere sahip analjenik madde olan THC içerir. Kısa yol damıtma yoluyla her iki madde de ekstrakte edilebilir ve farklı kullanımlar için geliştirilebilir.

Kenevirin Faydaları ve Zararları

Kenevirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kenevirin Faydaları

Kronik Ağrıların Giderilmesi

Kenevirde, çoğu kannabinoid olan yüzlerce kimyasal bileşik vardır. Kanabinoidler, kimyasal yapıları nedeniyle kronik ağrının giderilmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, kenevirin bazı ilaçlarda kullanıldığı bilinmektedir.

Diyabeti Düzenler

İnsülin üzerindeki etkisiyle, kenevirin diyabeti düzenlemeye ve önlemeye yardımcı olabileceği bildirilmiştir. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, kan şekerini stabilize etmek, kan basıncını düşürmek ve kan dolaşımını iyileştirmek için kenevirin faydalı bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

Kanserle Savaşır

Kenevirin en büyük tıbbi faydalarından biri kanserle savaşmasıdır. Kanabinoidlerin kanserle ya da en azından belirli türleriyle savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteren pek çok bilimsel kanıt bulunmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Etrafınızda keneviri kötü amaçlar ile kullanan bir kişi varsa büyük ihtimalle oldukça zayıftır. Bunun nedeni, kenevirin, kalori alımını verimli bir şekilde yönetirken, insülini düzenlemede vücudunuza yardımcı olduğu bilinmektedir.

Depresyonun Tedavisinde Kullanılır

Depresyon, çoğu insanın sahip olduğunu bile bilmeden yaşadığı oldukça yaygın bir durumdur. Kenevirin içerisindeki endokannabinoid bileşikler, depresyonu hafifletebilecek ruh hallerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Kenevirin Faydaları ve Zararları

Otizm Tedavisinde Umut Vaat Etmektedir

Kenevirin insanları sakinleştirdiği ve ruh hallerini kontrol ettiği bilinmektedir. Sık sık şiddetli ruh hali değişimleri yaşayan otizmli çocukların keneviri içeren ilaçları içerek ruh hallerini kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Adet Sancılarına İyi Gelir

Kenevirin adet sancılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Sakinleştirici etkisi sebebi ile adet sanıcları ile birlikte ortaya çıkan kasılmaları azaltır.

Alzheimer Hastalığının Yavaşlamasını Sağlar

Alzheimer hastalığı, bilişsel dejenerasyonun neden olduğu birçok hastalıktan biridir. Yaşlandıkça, bilişsel bozulma neredeyse kaçınılmazdır. Kenevir, endokannabinoidi, Alzheimer hastalığına yol açan beyin iltihabı ile savaşan anti-inflamatuarlar içerir.

Kemiği İyileştirir

Cannabidiol, süreci hızlandırarak kırık kemiklerin iyileşmesine yardımcı olmakla ilişkilendirilmiştir. İsrail’in başkenti Tel Aviv’de yer alan Kemik Araştırma Laboratuvarı’na göre, iyileşme sürecinde kemiğin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Amino Asitler Açısından Zengindir

İnsan vücudunun iyi işleyişine katkıda bulunan amino asitler açısından oldukça zengindir.

Kenevir Yağının Faydaları

Kenevir yağının faydaları ile ilgili daha fazla “Kenevir Yağı Nedir? Kenevir Yağının 15 Faydası” adlı yazımızı okuyabilirsiniz..!

Kenevirin Zararları

Kenevirin en bilinen ve insan vücuduna büyük zararlar veren yönü uyuşturucu madde olarak kullanılmasıdır. Bazı uyuşturucu maddelerin ana maddesi kenevirdir. Uyuşturucu maddeler bağımlılık yapar. Bağımlılık sonucunda sık sık kullanılan kenevir, insan vücuduna bazı zararlar verir.

Kenevir, pek çok insan tarafından sadece zararlı bir madde olarak bilinmektedir. Fakat, kenevir Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın izin verdiği çiftçiler tarafında 19 ilde yetiştirilmektedir. Her maddenin faydalı ve zararlı yönleri bulunmaktadır. Kenevirin de en zararlı yönü uyuşturucu madde yapılarak kullanılmasıdır.

Kenevirin Faydaları ve Zararları

NOT: Kenevir bitkisini KESİNKLİKLE doktor tavsiyesi olmadan kulaktan dolma bilgiler ile kullanmayın. Hiç bir doktor keneviri direk olarak kullanmanızı önermez. Kenevir bitkisi içeren ilaçlar ya da kremler önerebilir. Fakat, hiç bir şekilde bilinçsiz bir kullanım yapmayın. Doktorunuzun tavsiyeleri dışına çıkmayın.

Kenevirin Faydaları ve Zararları ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu