Yaşam

Kasım Ayının Doğum Taşları Topaz ve Sitrin Hakkında 20 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Dünyanın en büyük yönlü değerli taşı El-Dorado Topaz‘dır. Bu etkileyici değerli taş 31.000 karat ağırlığında! Kasım ayının başlangıçta sadece bir doğum taşı vardı, topaz. Ancak 1912 yılında Amerikalı kuyumcular sitrini daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak modern doğum taşı listesine dahil ettiler.

Gerçek şu ki, bu taşların her ikisi de kendi tarzlarında olağanüstüdür ve Kasım bebekleri bunlara sahip oldukları için şanslıdır. Bazıları bu taşların özel mistik güçlere sahip olduğuna ve iyileşmeye yardımcı olabileceğine, güveni artırabileceğine ve refahı çekebileceğine inanıyor.

topaz sitrin tasi hakkinda 1

Bu inançları paylaşsanız da paylaşmasanız da, bu mücevherlerin çok güzel olduğunu inkar edemezsiniz. Kasım ayı doğum taşlarının neden özel olduğunu merak ediyorsanız, onlar hakkında 20 harika bilgiyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. İşte;

Kasım Ayının Doğum Taşları Topaz ve Sitrik Hakkında 20 İlginç Bilgi

1. Topaz, kuvars ve kil gibi diğer önemli üyelerle birlikte silikat değerli taş ailesine aittir. Ayrıca Al2SiO4(F,OH)2 kimyasal formülü ile alüminyum ve florin içerir.

2. Mavi topaz en yaygın tür olmasına rağmen, bu mücevher farklı renklerde gelir. Daha az bilinen diğer çeşitleri arasında kırmızı, turuncu, pembe, mor, sarı, kahverengi ve renksiz bulunur.

topaz sitrin tasi hakkinda 8

3. Bugün bulabileceğiniz çoğu mavi topaz taşı, rengini daha yoğun hale getirmek için işlenmiştir. Bu işlem, bu taşın soluk veya renksiz çeşitlerinin radyasyon ve ısı ile patlatılmasını içerir.

4. Topaz, adını yeşilimsi sarı bir taşın keşfedildiği antik Yunan adası Topazios‘tan almıştır. Ancak herkesi şaşırtan bir şekilde, bulunan mücevher topaz değil peridottu ve adada tek bir topaz zerresi bile yoktu.

5. Uzun dalga boylu ultraviyole ışık altında topaz sarı veya yeşilimsi bir parıltı yayar. Ancak endişelenmeyin, floresan özelliği olsa da bu taş radyoaktif değildir.

topaz sitrin tasi hakkinda 9

6. Topaz, iki ABD eyaletinin, Teksas ve Utah‘ın resmi değerli taşıdır. Her iki eyalet de 1969 yılında bu değerli minerali kendi devlet mücevherleri olarak kabul etmiştir.

7. Topaz ısı veya sürtünmeyle kolayca elektriklenir, bu nedenle gerçek topaz olup olmadığını yün bir beze sürterek test edebilirsiniz. Toz, saç veya kağıt gibi küçük parçaları kendine çekmeye başlarsa, topaz olma ihtimali yüksektir!

8. Mohs sertlik ölçeğinde topaz, elmasın sadece iki sıra gerisinde sekiz numarada yer alır ve en sert silika mücevherdir. Bu kadar yüksek bir sertlik derecesine rağmen, topaz belirli zayıf çizgiler boyunca eşit olarak bölündüğü için oldukça kırılgandır.

topaz sitrin tasi hakkinda 7

9. El-Dorado Topazı dünyanın en büyük yönlü değerli taşı rekorunu elinde tutmaktadır. Bu taş 1984 yılında Brezilya‘da bulunmuştur ve tam 37 kilogram ağırlığındadır. Kesildikten sonra şu anda 31.000 karat ağırlığında ve bu 6,2 kg değerli bir taş!

topaz sitrin tasi hakkinda 10

10. Kasım ayının değerli taşları sarı topaz ve sitrin birbirine o kadar çok benziyor ki birini diğeriyle karıştırabilirsiniz. Görünürdeki benzerliklerine rağmen, her iki değerli taş da tamamen farklı kimyasal ve fiziksel yapılara sahiptir.

11. Sitrin (SiO2), Dünya‘nın en bol bulunan ikinci minerali olan kuvarsın altın renkli çeşididir. Silikon ve oksijen bu taşın birincil kimyasal bileşenleridir ve demir safsızlıkları ona parlak sarı bir renk verir.

12. Fransızca limon anlamına gelen “citron” kelimesi sitrinin adını aldığı yerdir çünkü aynı soluk sarı renge sahiptirler.

13. Sitrin doğal olarak sarı renktedir, ancak tam renk tonu biraz değişebilir ve bazen kahverengi ve yeşil tonları içerebilir.

topaz sitrin tasi hakkinda 3

14. Hakiki sitrini bulmak nadirdir. Pişmiş ametist, topaz, dumanlı kuvars ve hatta sarı camdan yapılmış kopyalarını elde etmek çok daha kolaydır.

15. İlk Avrupalılar sitrinin mistik güçlerine güçlü bir şekilde inanmışlardır. İnsanlar kötü ruhlardan ve yılan ısırıklarından korunmak için bu değerli taştan yapılmış biblolar takarlardı.

topaz sitrin tasi hakkinda 6

16. 20.200 karatlık (4 kg) Malaga sitrini dünyanın en büyük yontulmuş sitrinidir. 1980‘lerde ortaya çıkarılan sitrini kesip şekillendirecek doğru ekibi bulmak neredeyse otuz yıl sürmüştür.

17. Sitrin 13. evlilik yıldönümünü kutlamak için, topaz ise 23. evlilik yıldönümünü kutlamak için kullanılan değerli taşlardır.

topaz sitrin tasi hakkinda 5

18. Güzel sitrin taşları MÖ 300 ve 150 yıllarından beri antik Yunanistan‘da dekoratif süs eşyası olarak kullanılmıştır. 17. yüzyıl İskoç askerleri de bu taşları kılıç ve hançerlerin kabzalarını süslemek için kullanmışlardır.

19. Nefes kesici mücevherler yapmanın yanı sıra sitrin, fırınlar için ısıya dayanıklı yalıtımda da kullanılabilir. Sitrin 752 ila 842 Fahrenheit (400 ila 450 Santigrat derece) sıcaklığa kadar dayanabilir.

topaz sitrin tasi hakkinda 4

20. Eski Çin imparatorları sitrin takılarını çok severlerdi. Onlara bilgelik verdiğine ve entelektüel yeteneklerini artırdığına inanırlardı.

topaz sitrin tasi hakkinda 2

Kasım ayında doğum günü olanların seçebilecekleri iki muhteşem mücevher var. İlki, parlak mavi rengiyle bilinen ancak hemen hemen her tonda bulunabilen lüks topazdır.

Bir de Kasım ayında doğanların güneşli enerjisi için mükemmel olan, neşeli bir çekicilik getiren ateşli sitrin vardır. Bu mücevherlerin her ikisi de başarı, mutluluk ve sadakati sembolize eder.

Kasım Ayının Doğum Taşları Topaz ve Sitrin Hakkında 20 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu