Yaşam

Sarıkız Böceği Nedir? Nerelerde Görülür?

instagram takipçi hilesi

sarıkız böceği

Aslında Camel Spider olarak bilinen Afrika kökenli olan bu böcek, ülkemizde Sarıkız Böceği olarak anılmaktadır. Et yiyerek beslenen bu böcek türü son zamanlarda vatandaşlarda büyük merak uyandırmıştır. Gelin Sarıkız Böceği’ni yakından tanıyalım.

Dünya üzerinde yoğun olarak Afrika’nın Namibya bölgesinde görülür. Ülkemizde ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine görülür. Halk arasında sarıkız böceği adından başka böğü ya da böğü olarak da adlandırılırlar

Fiziksel görüntüsüne baktığınızda örümcekleri anımsatırlar ancak diğer örümcek türleri gibi ağ yağmazlar. Vücutları prosama adı verilen baş ve göğüs kısmı birleşim yeri ile opisthosoma adı verilen karın bölümü olmak üzere iki bölümden oluşur.

sarıkız böceği zehirsizdir fakat tehlikelidir

Beslenme şekillerinden dolayı da diğer iri örümcek türlerinden farklıdırlar. Sarıkız böceği türlerinin neredeyse tamamı et yiyerek beslenirler. Dış görüntüsüne baktığımızda akrebe de benzedikleri için kimi zaman vatandaşlar tarafından  akreple karıştırılan sarıkız böcekleri birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler.

Çok hızlı hareket ederler ve uzmanlar tarafından zehirsiz oldukları belirtilmektedir. Toplam 10 adet kolları vardır. Prosama olarak adlandırılan baş kısmında bulunan iki adet kıskaçlı kol türü eklemli çıkıntıya kelis adı verilir. Kelisler genellikle diğer eklemlere göre daha uzun ve iridir.

Sağ ve sol tarafta dörder tane olmak üzere 8 tane karın bölgesinde 2 adet ise baş kısmında kolları bulunur. Boyları 8-10 cm arasında değişir. Avlarını dişlerinin arasına alıp ovuşturarak sıkıştırırlar ve avlarını ısırdıklarını fark edemezler. Bu nedenle ısırdıkları kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebilecekleri hale getiren bir sıvı bırakırlar.

sarıkız böceğinin ısırdığının farkına varmazsınız

Her ne kadar uzmanlar tarafından zehirli olmadığı söylense de Sarıkız böceklerinin ısırdığı veya kopardığı yerin dayanılmaz şiddette bir acı kapladığı belirtilir. Aynı zamanda yuvalarına götürmek için ve ısıyı artırmak için saç derisinden saç kopardığı söylenmekte ve bilinmektedir.

Koşma konusundaki hızına bakacak olursa türleri arasında hızlı koşmada birinci sırada yer alan eklem bacaklı Amerika Hamamböceği’nden sonra ikinci sırada yer alır. Sıçrama özelliğine de sahiptirler bu nedenle sarıkız böceklerini yakalamak hiç de kolay değildir.

sarıkız böceği ısırdığı noktada dayanılmaz bir acı bırakır

Aynı zamanda sıçrama özelliklerinden dolayı daha çok sürüngenler ve diğer böcek türleri ile yani boy olarak yetişebilme şansı olan canlılar ile avlanır ve beslenirler.

Uzmanlar zehirli olmadığından dolayı zararsız olduklarını belirtseler de sarıkız böcekleri ısırdıklarında çok büyük ve dayanılmaz bir acı hissettirdiği için vatandaşlar tarafından korkuyla karşılanmaktadır. Aynı zamanda yuvaları için saç koparma özellikleri de olduğundan dolayı bu böceklere karşı dikkatli olunmalıdır.

Kaynak
bocek.gen.trsuperhaber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu