Bilim ve Keşif

Dünya Dönmeyi Durdursaydı Ne Olurdu?

instagram takipçi hilesi

‘Dünya Dönmeyi Durdursaydı Ne Olurdu?’ konumuzda belkide akıllara gelen ama sonuçlarından bihaber olduğunuz bir soruyu sizler için açıklığa kavuşturalım. Son 2.740 yılda Dünya’nın dönüşünün yaklaşık 6 saat yavaşladığını biliyor muydunuz? Lise coğrafyası muhtemelen size Dünya’nın güneş etrafında dönerken kendi ekseni etrafında döndüğünü öğretmiştir.

Dünya Dönmeyi Durdursaydı Ne Olurdu?

Bu, gece ve gündüz düzeninden sorumludur. Dünya hareketsiz kalsaydı ne olacağını hiç merak ettiyseniz, öğrenmek için etrafta dolaşın.

Dünya Dönmeyi Durdursaydı Ne Olurdu?

Dünya neden dönüyor?

dunya donmeyi durdurursa 4

Dünya, oluştuğundan beri döner. Yaklaşık 4,6 milyar yıl önce, büyük bir gaz ve toz bulutunun çökmesi Dünya’yı yarattı. Bir şey harekete geçtiğinde, hava sürtünmesi olmadığı için boşlukta durmaz.

Durmadan dönen bir topaç hayal edin. Bu, Dünya’da asla olmaz çünkü hava onu yavaş yavaş yavaşlatır ve sonunda durma noktasına getirir. Elinizdeki bir topacın aksine, Dünya uzayda sürtünme yaşamaz, bu nedenle milyarlarca yıldır dönmeye devam eder.

Dünyanın dönmesini durdurmak mümkün mü?

dunya donmeyi durdurursa 5

Dünyanın tamamen dönmeyi bırakması pek olası değil. Bu, yalnızca zıt yönde eşit miktarda kuvvetle vurulduğunda olabilir. Dünya sonsuza dek dönebilir, ancak durursa neler olabileceğini keşfetmek hala heyecan verici.

Gün ışığı altı ay sürecek.

dunya donmeyi durdurursa 1

Altı ay güneş ışığına sahip olduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Dünya dönmeyi bırakırsa olacağı budur. Dünyanın dönüşü durursa gece ve gündüz ritmi bozulur. Sonuç olarak, Dünya’nın diğer ucunun güneşi görmesi yarım yılı bulabilir.

Geceler çok daha soğukken gündüzler de çok daha sıcak olur. Gündüz ve gece sıcaklıklarındaki bu değişiklik, neredeyse tüm gezegenler kadar büyük olan devasa rüzgar girdaplarına neden olur.

Sirkadiyen ritminiz bozulacak.

dunya donmeyi durdurursa 6

Vücudunuzun iç saatini ayarlamak için düzenli bir şekilde gündüz ve gece programına bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Bu rutini bozan her şey ritminizi de bozar.

Dünya hareketsiz durursa, tüm uyku-uyanıklık döngünüz düzenini kaybeder. Uzatılmış jet gecikmesi gibi düşünebilirsiniz. Uzun vadede bu, vücudunuzdaki hormon salgılanması, enerji metabolizması ve vücut ısısının düzenlenmesi gibi çeşitli süreçleri etkileyebilir.

Dünyanın manyetik alanı kaybolacak.

dunya donmeyi durdurursa 7

Dünyanın çekirdeği demir içerir. Bu, sizi güneşten ve güneş sisteminin dışından (kozmik ışınlar) gelen zararlı ışınlara karşı koruyan güçlü bir manyetik alan oluşturur. Bu zararlı ışınlar Dünya’nın atmosferine ulaşır ama yüzeyde size ulaşmaz.

Onları güzel güney ve kuzey ışıkları olarak gökyüzünde görebilirsiniz. Gezegenimizin dönmesi durursa, manyetik alanın koruması kaybolur ve bu zararlı ışınlar Dünya yüzeyine ulaşarak insanların sağlığını etkileyebilir. Ayrıca, Dünya’nın manyetik alanı göçmen kuşları yönlendirmeye yardımcı olur ve bu olmadan kuşlar yeni yerlere seyahat ederken kaybolabilirler.

Gökyüzündeki yıldızlar aynı kalacak.

dunya donmeyi durdurursa 8

Gece gökyüzünün güzel yanlarından biri takımyıldızlarının nasıl değiştiğidir. Ne yazık ki, Dünya duruyorsa, her gece aynı gökyüzüne bakacaksınız. Takımyıldızları yıl boyunca gökyüzünde hareket etmeyecek veya değişmeyecek.

Su kutuplara doğru hareket etmeye başlayacak.

dunya donmeyi durdurursa 9

Ekvatorun çapı kutuplardan kabaca 21,4 kilometre daha fazladır. Bu, Dünya oluşurken milyarlarca yıl boyunca gerçekleşmiştir. Dünyanın dönüşü, katı maddeyi ve suyu merkeze doğru hareket ettiren bir kuvvet yaratmıştır. Bu nedenle de ekvatorda, dönüş olmadığı duruma göre sekiz kilometreye kadar daha yüksek su seviyeleri vardır.

Dünya durursa suyu burada tutan kuvvet de yok olur. Bu nedenle su kutuplara doğru hareket eder, böylece ekvatorda su görmeden dolaşabilirsiniz. Yani ekvator, esasen kuzey ve güney okyanuslarını ayıran bir kara şeridi olacaktır.

Nesneler doğuya doğru uçmaya başlayacak.

dunya donmeyi durdurursa 10

Hiç hızlı hareket eden bir arabada bulundunuz mu ve birisi frene bastı mı? Evet, aynı şeyin Dünya’ya olduğunu hayal edin. Dünya aniden hareket etmeyi durdurursa, momentum insanları, kayaları ve diğer nesneleri doğuya doğru uçurur. Manzaralar büyük ölçüde değişecektir ve bu yıkıcı depremleri tetikleyebilir.

dunya donmeyi durdurursa 11

Doğrusu, Dünya’nın dönüşü yavaşladı, ancak bu önemli değişikliklere neden olmuyor. Dünyanın tamamen durması pek olası değil, bu yüzden endişelenmeyi bırakabilirsiniz. Ancak yapabileceğiniz şey, Dünya’nın varlığını sürdürmesi için gerçek bir tehdit olan iklim değişikliğini en aza indirmek için yapabileceğiniz değişiklikleri aramaktır.

Dünya Dönmeyi Durdursaydı Ne Olurdu ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu