Bilim ve Keşif

Evrenin Çözülmemiş 6 Gizemi

instagram takipçi hilesi

Hiç gökyüzüne bakıp “Orada gerçekte ne var?” diye merak ettiniz mi? Evrenin bilmecelerini çözmeye çalışırken daha önce kimsenin gitmediği yerlere gidiyoruz. Büyük Patlama‘dan kara deliklere kadar hiçbir taş bırakmıyoruz.

Uzay ve zamanın dokusunda yatan sırları birlikte çözelim. İşte evrenin akıllara durgunluk veren 6 çözülmemiş gizemi;

Evrenin Çözülmemiş 6 Gizemi

Büyük Çekici ve Samanyolunun Kaderi

evrenin gizemi 1

Büyük Çekici, evrenin bizim galaksimizin bulutunun gizlediği bölümünü söylemenin süslü bir yolu olan “Kaçınma Bölgesi”nde saklanan ilgi çekici bir kozmik anomalidir. Uzayda, bizimki de dahil olmak üzere galaksileri kendine doğru çeken çok güçlü bir çekim kuvveti uygulayan bir alandır.

Büyük Çekici, yaklaşık 220 milyon ışık yılı uzaklıkta, bizimkinden çok daha yoğun ve daha kalabalık bir kozmik mahalle olan Norma Üstkümesi civarında yer almaktadır. Bariz soru şu ki, galaksimiz Büyük Çekici tarafından ne zaman yok edilecek? Cevap asla.

Samanyolu, Büyük Çekici tarafından geri çekiliyor. Bununla birlikte, aynı zamanda, karanlık enerji sürekli olarak galaksileri birbirinden uzaklaştırıyor, bu da kozmik anomali ile asla çarpışmayacağımız anlamına geliyor. Büyük Çekici ve SüperKüme‘nin evrenin genişlemesi ile parçalanması daha olasıdır.

 Herkes nerede? Fermi Paradoksu

evrenin gizemi 2

Adını fizikçi Enrico Fermi‘den alan Fermi Paradoksu, derin bir kozmik soruyu özetlemektedir. Her biri milyarlarca yıldızla dolu milyarlarca galaksi olduğunu biliyoruz ve bu yıldızların çoğunda muhtemelen yörüngelerinde dönen gezegenler var. Orada başka zeki yaşam formlarının olması matematiksel olarak mantıklıdır.

Yine de, bu medeniyetlere dair gerçek bir kanıt bulamıyoruz. Bu da bizi Fermi’nin şu sorusu ile baş başa bırakıyor: “Herkes nerede?”

Kanıt olmadan, net bir cevap yoktur, sadece teoriler vardır. Bir olasılık, yıldızlararası seyahatin maliyetinin ileri uygarlıklar için bile çok yüksek olmasıdır. Başka bir teori, evrenin medeniyetler ile dolu olduğudur; biz sadece kozmik durgun bir eşdeğerde bulunuyoruz.

En sıra dışı teorilerden biri, diğer gelişmiş varlıkların bizi gözlemlediği ancak etkileşime girmediği ve kasıtlı olarak bizi karanlıkta tuttuğu kozmik bir hayvanat bahçesinin parçası olduğumuzdur.

İnandığınız teori ne olursa olsun, Fermi paradoksu, evreni keşfetmeye daha yeni başladığımızı hatırlatıyor. Potansiyel dünya dışı yaşam hakkındaki bilgilerimiz kendi deneyimlerimiz ile sınırlıdır. Ve biz bu bilgiyi genişletmeye devam ederken, soru hala duruyor; herkes nerede?

 Sinyal Kaynakları

evrenin gizemi 3

15 Ağustos 1977 tarihinde gökbilimci Jerry Ehman, Ohio Eyalet Üniversitesi‘nin Big Ear Radyo Teleskobu‘nu kullanarak güçlü, kısa ve benzersiz bir radyo sinyali saptadı. Asla tekrarlanmayan veya bir daha algılanmayan bir sinyaldir.

Dar bir radyo frekansı bandıyla sıkı bir şekilde sınırlandırılmıştı, bu doğanın genellikle yapmadığı bir şeydi. Ayrıca Dünya‘dan bir yayın ya da geçen bir uydu değildi. Başka bir şeydi, özel bir şeydi ve 72 saniye sürdü.

Big Ear‘un yönetmeni John Kraus da dahil olmak üzere birçok kişi, “Vay canına! Sinyalin özellikleri tipik olarak gözlemlediğimizden çok farklı olduğundan, Sinyal” dünya dışı zekanın potansiyel bir işareti olabilir.

Kökenleri için avlanma o zamandan beri devam ediyor. Gökbilimciler, sinyal için makul bir kaynak olarak kabul edilen Güneş benzeri bir yıldız için odaklanmış bir araştırma yürüttüler. Kriterlere uymadığı ortaya çıktı. Ve gizem çözülmeye yakın değil.

Baryon Asimetrisi: Hiçbir Şey Olmamalı

evrenin gizemi 4

Büyük Patlama‘dan bir saniyenin kesri kadar sonra, evren, temas ettiklerinde birbirlerini yok eden ve geride saf enerjiden başka bir şey bırakmayan parçacık-karşıt parçacık çiftleri ile doluydu.

Ama sorun şu: Bu mükemmel denge norm olsaydı, enerji dolu bir evrenimiz olurdu ve başka hiçbir şey olmazdı. Ancak burada, maddeyle dolu bir evrenle çevriliyiz.

Bu, parçacıkların olmaması gerektiği halde hayatta kaldıkları ve bugün gördüğümüz her şeyi yarattığı anlamına gelir. Maddenin anti maddeye göre tercihli olarak hayatta kalması, Baryon Asimetri Problemi dediğimiz şeydir.

Bunu açıklamaya çalışmak için, bilim adamları parçacıkları incelemek için CERN‘in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı kullanmayı umuyorlar. Araştırılan bir açıklama, fizik yasalarının Büyük Patlama anında fizik yasaları olmayabileceğidir.

Bilim adamları, şarj parite ihlali gibi süreçlerle bazı gözlemler yaptılar, ancak bildiğimiz her şeyi net bir şekilde açıklayan hiçbir şey yok.

Süper kütleli Kara Delikler

evrenin gizemi 5

Kara delikler nihai muammadır. O kadar yoğun bir nesne düşünün ki, yerçekiminden hiçbir ışık kaçamaz. Şimdi, onu Güneşimizden milyonlarca ila milyarlarca kat daha büyük yapın. Bu süper kütleli bir kara delik.

Bu gibi devasa şeyler nasıl oluşur? Aslında kesin olarak bilmiyoruz. Bazı teoriler var, ancak bu behemotlar kelimenin tam anlamıyla galaksileri doğurduğu için emin olunamıyor.

İlk teori, daha küçük, yıldız kütleli kardeşleri gibi, süper kütleli karadeliklerin de göksel bir nesnenin yerçekimsel çöküşünden oluşabileceğidir. Bu durumda, galaksi oluşumunun ilk aşamalarında, bir yıldızın nasıl oluştuğu gibi, ancak çok daha büyük bir ölçekte büyük bir gaz bulutu olabilir.

Başka bir teori, düzenli bir yıldız kara deliğinin, çevredeki materyali milyonlarca yıl boyunca “yiyebileceğini” ve “süper kütleli” duruma ulaşana kadar kademeli olarak büyüyebileceğini öne sürüyor.

Benzer bir teori, bir yıldız kara delik kümesi çarpıştığında, tüm kütlelerinin tek bir süper kütleli kara delik içinde birleştiğidir.

Durum ne olursa olsun, çoğu astronom bu süper kütleli karadeliklerin bir kez oluştuktan sonra galaksilerin aktivitelerini yönlendirdiği konusunda hemfikir.

İnce Ayar Problemi

evrenin gizemi 6

İnce Ayar Problemi’nin özü, bu temel yasalara ve sabitlere yapılan küçük ayarlamaların bile, bildiğimiz şekliyle yaşamın var olamayacağı bir evrene yol açabileceğinin fark edilmesidir. Yerçekimini veya güçlü nükleer kuvveti birazcık değiştirdiğinizi hayal edin ki bu, yıldızların, gezegenlerin, kimyanın ve nihayetinde yaşamın olmadığı anlamına gelebilir.

Evrenin genişleme oranını etkileyen kozmolojik sabit gibi bu sabitlerden bazıları, neredeyse doğal olmayan bir hassasiyetle şüpheli bir şekilde ince ayar yapılmış gibi görünüyor. Bu, evrenin yaşam için tasarlandığı anlamına mı geliyor? Şart değil.

Bazı bilim adamları, Evrenimizin her birinin kendine özgü kanunları ve sabitleri olan sonsuz sayıdan sadece biri olduğu Çoklu Evren Teorisini bir açıklama olarak önermektedir. Sadece koşulların yaşam için uygun olduğu bir yerde yaşıyoruz.

Esasen, yeni hipotezlere ilham vererek ve bilimsel keşiflere yön vererek evreni, onun kökenini ve evrendeki yerimizi anlamamızı sorgulamamıza meydan okur.

Evrenin Çözülmemiş 6 Gizemi ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu