Bilim ve Keşif

Elektrik Nedir? Mucidi Kim? Kullanım Alanları ve Kaynakları Neler?

instagram takipçi hilesi

Thomas Edison‘un ilk uzun ömürlü akkor ampulü icat ettiğini biliyor muydunuz? Çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse elektrik, teknolojiye güç sağlayan elektrik enerjisinin akışıdır bunlar evimizdeki ışıklardan, üzerinde çalıştığımız bilgisayardan ve günlük hayatımızda kullandığımız en küçük araçlardan.

Elektrik Nedir? Mucidi Kim? Kullanım Alanları ve Kaynakları Neler?

Ama bundan daha fazlası var elbette. Mesela tam olarak nedir? Elektriğin karmaşık bilimine daha derinlemesine dalmak, biz sıradan insanlar için daha fazla soru üretir. Bilim adamlarının bile bizim için kesin cevapları yok, sadece bizimkine ek olarak daha soyut sorular var. Ve elektrik gibi bir şeyi keşfetmeye ve anlamaya çalışmayı eğlenceli kılan da bu değil mi? İşte elektrik ile ilgili bilmemiz gereken bazı bilgiler;

Elektrik Nedir?

Elektrik tam olarak nasıl kullanılır? 

elektrik nedir 2

Elektrik, yüklü parçacıkların varlığı veya akışı olduğunda üretilir. Her şeydeki negatif yüklü parçacıklara elektron denir. Bu elektronlar metallerde serbestçe aktığında, bu onların elektriği iyi ilettikleri anlamına gelir. Şimdi, bir pil onları tam bir devre etrafında dolaşmaya ittiğinde buna elektrik akımı denir.

Bu, şu anda bunu okuduğunuz alet gibi çoğu şeyimize güç veriyor. Öte yandan, statik elektrik, elektrik üretmeyen – aksi takdirde yalıtkan olarak adlandırılan – bir tür malzeme üzerinde elektronların birikmesidir.

Örneğin, bir süveter ve bir balon, farklı yalıtım malzemelerinden oluşan iki farklı şeydir. Sürtünmeye başladığınızda, elektronlar hareket etmeye başlayacak ve yalıtkanda, bu durumda balonda birikecektir.

Böylece balona dokunduğunuzda, yük size doğru hareket eder, sonra yere iner ve bu da hafif bir elektrik şoku hissetmenize neden olur. Biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak elektrik gittiğinde kapalı bir devrede hareket eder. Bir anahtarı açtığınızda bir devreyi kapatırsınız ve anahtarı kapattığınızda bir devre açarsınız.

Birincil elektrik kaynakları nelerdir?

elektrik nedir 3

Elektrik çok farklı biçimler alır. Bunun nedeni, birincil kaynağı ikincil enerji kaynağına dönüştürmek kullandığımız elektriği üretmesidir. Birincil enerji kaynakları yenilenebilir veya yenilenemez enerjidir.

Kömür, doğal gaz ve nükleer enerji yenilenemeyen enerji kaynakları iken, güneş, rüzgar ve hidroelektrik yenilenebilir enerji kaynaklarına örnektir.

Yenilenemeyen enerji ve Yenilenebilir enerji

elektrik nedir 4

Bir kez tükendiğinde, yenilenemeyen enerji kaynakları artık değiştirilemez. Bu insanlık için bir felaket anlamına geliyor çünkü enerji ihtiyaçlarımız için kullandığımız şeylerin çoğu yenilenemeyen kaynaklardan geliyor ve bu kaynaklar katlanarak tükeniyor.

Bu, çevrecilerin enerjimiz için yenilenebilir kaynaklara daha fazla bağımlı olmak için çok fazla itirazlarının olmasının ana nedenlerinden biridir. Basitçe söylemek gerekirse, yenilenebilir enerji sürekli olarak doğal bir süreçten yenilenir.

Güneş ışığı veya rüzgar gibi tüketilemeyen bir şey sadece çevremiz için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda üretimi için kullanılandan daha fazla enerji üretir.

Elektrik evlerimizi nasıl güçlendiriyor?

elektrik nedir 5

Kamu hizmeti şirketleri kendi elektrik santralleri aracılığı ile elektriğimizi bize ulaştırıyor. Bu şirketlerin bir kısmı kendi enerjisini üretirken, bir kısmı da diğer kamu hizmeti şirketlerinden veya bağımsız kaynaklardan satın alıyor.

Bu kamu hizmeti şirketlerinden gelen elektrik, elektrik hatları üzerinden dağıtım ve iletim yolu ile bize ulaşıyor. Transformatörlerin, trafo merkezlerinin ve güç hatlarının bu oldukça karmaşık sistemi, bazen bir ızgara olarak adlandırılan şeyi oluşturmak için birbirine bağlanır.

Kilometrelerce uzunluktaki yüksek ve alçak gerilim elektrik hatlarından oluşan bu ızgara, anahtarı çevirdiğimizde elektriğin bize ulaşmak için hareket ettiği yerdir. Bir elektrik akımının çalıştığı daha kapsamlı bir devre formu olarak düşünün.

Temel olarak, televizyonumuz için uzaktan kumanda kadar küçük bir şeyin evimiz ile elektrikli seyahat hakkında düşündüğümüzden çok daha fazla ortak noktası vardır. Ufak nüanslar dışında yine çok benzer bir şekilde hedefine ulaşıyor.

Elektrik yaşadığımız dünyayı değiştirdi

elektrik nedir 6

Elektrik yaygın olarak bulunmadan önce, mumlar, balina kandilleri ve gazyağı lambaları ışık sağlıyordu; buz kutuları yiyecekleri soğuk tutuyordu ve odun yakan veya kömür yakan sobalar ısı sağlıyordu. Bilim adamları ve mucitler, 1600‘lerden beri elektriğin ilkelerini çözmek için çalıştılar.

Benjamin Franklin, Thomas Edison ve Nikola Tesla, elektriği anlamamıza ve kullanmamıza önemli katkılarda bulundular. Benjamin Franklin yıldırımın elektrik olduğunu kanıtladı. Thomas Edison ilk uzun ömürlü akkor ampulü icat etti. 1879‘dan önce, dış mekan aydınlatması için ark ışıklarında doğru akım (DC) elektrik kullanılıyordu.

elektrik nedir 7

1800‘lerin sonunda Nikola Tesla, uzun mesafelerde elektrik iletme maliyetini azaltan alternatif akım (AC) elektriğinin üretimine, iletimine ve kullanımına öncülük etti. Tesla’nın icatları, elektriği evlere iç aydınlatmaya ve fabrikalara endüstriyel güç makinelerine güç sağladı.

Ve tüm bunlara rağmen, çoğumuz hala elektriği hafife alıyoruz.

Elektrik Nedir ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu