Bilim ve Keşif

Evren Nedir? Evren Nasıl Oluşmuştur?

instagram takipçi hilesi

İlk çağlardan beri en çok merak edilen konularından biri olan Evren Nedir? Evren Nasıl Oluşmuştur? adlı yazı ile sizlere araştırmalar ve gözlemler sonucu sunulan bilgileri paylaşacağım. Hepinize iyi okumalar…

Evren Nedir? Evren Nasıl Oluşmuştur?

Evren Nedir?

Evren diğer bir adıyla kainat, gezegen yıldız ve bunun gibi bir çok yapıyı içinde enerjileri de dahil olmak üzere oluşturan tüm yapıya verilen isimdir. Bir anlamıyla uzay ve zamanın tamamıdır. Hatta her şeydir. Araştırmalardan aktarılan bilgiye göre evren 15.82 milyar yıl yaşındadır. Sonu olmayan bu yapıya biraz daha yakından bakalım.

Evren tek bir kavram üzerinden açıklanamamaktadır. Bir çok farklı alanda evrenin tanımı yapılmıştır. Fen bilimi ve Din biliminde Evren hakkında çeşitli tanımlar yapılmıştır.

Fen biliminde; bütün Gök cisimleri ve arasındaki boşluğu kapsayan alan olarak bilinmektedir. İlk çağlardan beri merak konusu olan bu konu 1600’lü yıllarda Newton hareketsiz ve başlangıcı olmayan evren görüşünü ortaya atmıştır.

evren nasil

Din bilimde; Evrenin yaratılışı En’âm Sûresi 101. Ayette ”O, gökleri ve yeri hiç yoktan, eşsiz ve benzersiz şekilde yaratandır. Eşi olmadığı halde O’nun nasıl çocuğu olabilir ki? Her şeyi O yaratmıştır ve O her şeyi hakkiyle bilendir.” diye açıklanmaktadır. Bir diğer Araf Suresi 54. AyetindeŞüphesiz ki rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa istiyâ eden; geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, halk da emir de (yaratma ve yönetme) yalnız O’na aittir.” diye bahsedilmektedir.

Evren genişliyorsa gök cisimleri eskiden birbirine daha yakın ve sıkışık olmalıdır düşüncesinden yola çıkan George Diemert ise 1927 yılında büyük patlama denilen Big Bang teorisini ortaya koymuştur. Daha sonra 1929 yılında yapılan araştırmalarda evrenin devamlı olarak genişlediğini öngörmüştür.

evren ne

Evren Nasıl Oluşmuştur?

Big bang teorisine göre evren, 15 milyar önce toplu iğneden çok daha küçük olan bir baloncuğun içinde olarak bilinmekteydi.  Aynı zamanda çok sıcak ve yoğun bir yapıdaydı. Bu sıcak yapı çok şiddetli bir şekilde patlamaya uğradı ve bunun sonucu olarak evren oluştu. Daha sonra evren genişleyerek soğumaya başladı fakat ilk patlamaya neyin ve nasıl sebep olduğu hala merak konusudur.

Evren soğuduktan ve genişledikten sonra sahip olunan enerji maddeye dönüştü nötron ve protonlar birleşerek helyum ve hidrojen atomlarına ait çekirdekleri oluşturdu. Helyum ve hidrojen gibi gazlar evreni fazla miktarda doldurdu. Güneş ve galaksi sistemlerinin de oluşmasında toz bulutlarının birleşmesi etkili olmuştur.

evren nedir

Önce de bahsettiğim şekilde Büyük patlama teorisine göre evren 15 milyar yıl önce büyük bir patlama sonucunda oluşmaya başladı. Patlama sonucunda gök cisim, yıldızlar gibi birçok yapı meydana geldi. Big bang teorisine göre hala daha birçok soru yanıt bulamamıştır.

Bilim dünyası günümüzde Evrenin oluşumuna dair çok geniş araştırmalar yapmaktadır. İleri yıllarda bu konu hakkında daha kapsamlı bilgilere de ulaşılabilmesi muhtemel görülüyor.

Evren Nedir? Evren Nasıl Oluşmuştur? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu