Yabancı Erkek Ünlüler

Karl Lagerfeld

instagram takipçi hilesi

karl lagerfeld kimdir 7
Tam adı: Karl Otto Lagerfeld
Doğum tarihi: 10 Eylül 1933,
Doğum yeri: Hamburg – Almanya
Boyu: 1,78 m
Ailesi: Elisabeth Bahlmann – Otto Lagerfeld
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Moda Tasarımcısı
Aktif Yılları: 1950 – 2019
imdb-logo

youtube-chaneldeezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Karl Lagerfeldt kimdir? Karl Lagerfeldt, 1933 yılının Eylül ayında dünyaya gelmiştir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Karl, soyadındaki “t” harfini reklam açısından uygun durmayacağı düşüncesi ile atmıştır.

Karlın kariyeri kadar yaşantısı da ilginçtir. Kendini hiçbir dine mensup hissetmeyen tasarımcı, cinsel kimlik açısından da farklıdır.

Tıpkı üvey ablası gibi kendini cinsel açıdan diğer çocuklardan farklı hissettiğini annesine söylemiştir.

20. yüzyıla yaptığı moda tasarımları ile damga vurmayı başaran Karl, Almanya’nın Hamburg şehrinde doğmuştur. Çocukluğu Almanya’da geçmiştir. Ardından 14 yaşındayken Paris’te yaşamıştır ve çalışmalarını da burada yapmıştır.

17 yaşındayken Pierre Balmain çalışma şansı elde etmiştir. 19 yaşında ise bir yarışmaya katılarak ceket tasarlamıştı ve yarışmayı kazanmıştır. Bu yarışmayı kazanması ona tasarımcı Jean Patou ile 5 sene çalışmasını sağlamıştır.

Fakat, ilk tasarımlarında hayalini kurduğu başarıyı elde edememiştir. Yaptığı tasarımlar basın dünyası tarafından ilgi görmemiştir.

Moda dünyasının Einstein’ı olarak bilinen tasarımcı, “Bir işin kusursuz olmasını istiyorsan, kendin yapacaksın.” demiştir ve bu ilke doğrultusunda moda dünyasına yön vermiştir.

1980’li yıllarda kendi ismi ile parfüm ve giyim eşyası üretmeye başlamıştır. Birçok moda evinde çalışan tasarımcı; Chloe, Fendi ve Chanel gibi moda evleri ile de çalışmıştır.

2004 yılında kendi markası olan KL, Tommy Hilfiger’a satılmıştır.

Çalışma dünyasında serbest kaldığı dönemde; Mariuccia Mandelli , Charles Jourdan ve Valentino için tasarımlar hazırlamıştır. 1964 yılında ise Chole isimli markanın kreatif diktatörlüğünü yürütmüştür.

1983 senesi ise hayatının dönüm noktaları arasında yer alır. Çünkü o sene Chanel’in kreatif diktatörlüğüne geçiş yaptığı yıllardır. Yaptığı işi ve yeniden küllerinden doğuş sürecini küllerinden doğmak olarak nitelendirmiştir.

Paris’ten sonra eğitim almak ve kendini geliştirmek amacı ile İtalya’ya gitmiştir. 3 senelik eğitim alan tasarımcı geri Paris’e döndüğünde Fendi’nin tasarım danışmanı olmuştur.

Çizimlerini sabah saatlerinde yapan Karl, okumayı da çok severdi. 300 bini aşkın kitaba sahip bir kütüphanesi vardı.

Dış görünüşü ile ilgili sürekli kendini geliştirmeye çalışırdı. Saçlarını beyaz ve at kuyruğu şekli ile kullanmayı seven Karl Lagerfeld, zayıflamak için sadece çorba içmiş ve 41 kilo vermiştir.

Fotoğrafçılık konusunda da kendini geliştirmiştir. Harper’s Bazaar, Numero, Alman Vogue dergilerinin kapak çekimlerini yapmıştır. Ayrıca 2010 yılında Avrupa Fotoğraf Evi adlı sergide çektiği fotoğraflar sergilenmiştir.

2007 senesinde Lagerfeld’in Sırları adlı bir belgeseli çekilmiştir.

Melissa isimli ayakkabı markası için 4 sezon boyunca kapsül koleksiyonlar tasarlamıştır.

Chanel’in bir fenomen haline gelmesi için çok çalışmış ve başarılı da olmuştur.

Defileleri çok konuşulan Karl’ın koleksiyonları da her zaman beğeni ile karşılanırdı. Detaylar konusunda çok titiz çalışırdı.

2014 senesinde İstanbul’a gelen Karl, Ayasofya’ya hayran kalmıştır. 85 yaşında ise yaşlanmaya başlamıştır. Chanel’in son defilelerine bile katılamamıştır.

19 Şubat 2019 senesinde hayata gözlerini yummuştur.Bu ölüm moda tutkunlarını yasa boğmuştur. Fakat geriye unutulmayacak olan şeyler; disiplinli çalışma, ince detaylar ve mükemmel tasarımlarıdır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu