Gezi Rehberi

Karayiplerde TÜRK Adında Ada

instagram takipçi hilesi

Karayipler’deki Türk isimli ada!

Turks-and-Caicos-1

Turks ve Caicos Adaları (The Turks and Caicos Islands) Karayipler’de, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan ada. 38 adadan oluşur. Bunlardan sadece 8’inde yerleşim vardır. 1962’de Jamaik…a’nın bağımsızlığını ilân etmesinden sonra bu adalar Birleşik Krallık’a bağlı kalmayı tercih etti. Başkenti Grand Turk adasındadır. Ülkenin toplam nüfusu 25.000 dir. En temel geliri turizmdir,adalar, bozulmamış temiz ve uzun plajlarıyla meşhurdur… Adalar ayrıca dünyanın en büyük istakoz ihracatçılarından biridir…

Adanın TÜRK adını taşımasıyla ilgili birkaç rivayet vardır; ülkenin bayrağında bu adada çokça yetişen bir kaktüs bitkisi vardır. Bu kaktüs şekliyle fese benzediği için ve fes o zamanlarda Türklerle özdeşleştirildiği için Türk adını aldığı söylenir.

Diğer bir rivayete göre 15. Yüzyılda burada Kemal Reis ve diğer Osmanlı denizcilerinin barındığı söylenir. İstanbul’un fethinden sonra Türk Korsan gemileri Akdeniz’in kontrolünü elinde tutmak için seferlere çıkarlardı, bir kısmının bir şekilde buraya kadar geldiği ileri sürülmekte. Ayrıca Piri Reis haritasında bu adaların bulunduğu yerde kayıklar yer almakta ve adaların adının ikinci kısmı Caicos’tur (kaykos).

karayip türk adası

Buranın Türklerce Cristof Colomb’tan 25 sene önce keşfedldiği ve ana ada olan Grand Turk’un Kanuni Sultan Suleyman namından aldığı söylenir. Caicos ise buranın yerli dili olan Lucayan dilinde “adalar zinciri” anlamına da gelirmiş.

türk adında ada

Adaya gönderilen posta ve mektupların sıkça yanlışlıkla Türkiye’ye gönderildiği söyleniyor. Türkiye’ye bu şekilde yanlış gelen ektuplar tekrar Turks and Caicos adalarına gönderiliyor.

İşta Turks and Caicos’dan Mazaralar;

2 Yorum

  1. Bilgi yazımız güncellenmiştir.MaksatBilgi’de var olan bilgilerde sürekli ekibimizce güncellenmektedir.Bir bilgi yazısını yazıp yayınlamak değil onu canlı tutmaya da çalışıyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu