Alternatif Tıp

Kar Yenir Mi, Faydaları Var Mı?

Kar Yemek Faydalı Mı?

instagram takipçi hilesi

Kar Yenir Mi, Faydaları Var Mı? Karın çok yağdığı bir yerde büyüdüyseniz, dilinizde kar taneleri yakalamışsınızdır. Yeni düşmüş, kar taneleri çok çekici görünür. Tadı nasıl diye merak etmek oldukça doğaldır.

Kar yemenin zevki çocukluk bittikten sonra da tamamen bitmiyor. Pek çok insanda karın içine pekmez dökerek yemeyi çok sever. Çocuklarda avuç avuç kar yiyebilir. Peki ya annenizin kar yememeniz konusundaki uyarıları ne olacak? Karın temiz görünmesi temiz olduğu anlamına gelmez. Kar hasta edebilecek bazı kötü bileşenler taşıyor olabilir.

Kar Yenir Mi

Karda Hangi Kimyasallar Bulunur?

İlk olarak, herkesin bildiği temel bilgilerle başlayalım. Kar donmuş ve kristalize sudur bu da ana kimyasal bileşeninin H2O olduğu anlamına gelir. Su buharı içeren bulutlarda kar oluşur ve bu buhar donduğunda ortaya çıkan buz kristalleri bir araya toplanmaya başlar. Sonunda kristaller düşecek kadar ağır pullar haline gelir. Aşağıya düştüğü zaman kar olarak adlandırılır.

Fakat kar taneleri havada bulunan zararlı maddelere de temas ederek aşağıya düşer. Kar taneleri tozla doludur. Uzmanlar, tozun aslında kar tanelerinin temel bileşenlerinden biri tanesi olduğunu belirtmektedir. Toz parçacıkları, buzun etrafında kristalleşmeye başlar. Yani her kar tanesinin orta kısmında bir toz parçası olur.

Uzmanlar tarafından  yapılan bir araştırmanda, karın motor egzoz gazlarının yanı sıra benzin içerisinde yer alan partikülleri de emebildiğini keşfedilmiştir. Çok fazla trafik olan bir bölgede yaşıyorsanız, karınızın büyük olasılıkla kirletici maddelerle yüklü olduğu anlamına gelir.

Kar Yenir Mi

Kar Yenir Mi, Faydaları Var Mı?

Pek çok uzman, ilk yağan kar ve şehirlere yağan karın tüketilmesini tavsiye etmemektedir. Bunun sebebi, ilk düşen kar tanelerinin daha fazla toz barındırdığı ve şehirlerde daha fazla bakteri ve tozun bulunmasıdır.

Yüksek dağlarda ve temiz havaya sahip köylerde karlar temizdir. Bu yüzden yenmesinde her hangi bir zarar yoktur. Bazı insanlar karın içine pekmez döker. Bu sanıldığından daha faydalıdır. Bu karışım grip gibi enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

Kısacası, eğer temiz havaya sahip bir köy ya da dağda bulunan karı yiyebilirsiniz. Fakat ilk yağan kar ve şehirlerde bulunan karı yemeniz tavsiye edilmez. Şehir havaları daha kirlidir. Kar bu havaya temas ederek aşağıya düştüğü için çok fazla miktarda toz ve bakteri barındırır. Kar dışarıdan temiz görülebilir. Ancak içerisinde bakteri barındırabilir. Bu yüzden şehirlerde bulunan karı yerken iki kere düşünmelisiniz.

Kar Yenir Mi

Kar Yenir Mi? ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu