İnternet ve Web

Kablosuz Ağınızı Kimlerin Kullandığını Nasıl Öğrenirsiniz?

instagram takipçi hilesi

Yüksek hıza sahip internet bağlantısı son dönemlerde her evin ortak sorunu olmaya başladı. Artan kamera kaliteleri sebebi ile daha kaliteli videoların ve filmlerin çekilmesi bazı durumlarda tam anlamı ile interneti dize getirebiliyor. Hele ki evde birden fazla internet kullanıcı var ise o zaman içler acısı bir durumdasınız demektir.

kakpak

Ülkemizdeki altyapı yetersizliği sebebi ile çoğu zaman internet bağlantımız da bazı dalgalanmalar hissedebiliyoruz. Bu oldukça doğal bir durum olarak karşılanacak bir durum haline geldi. Fakat bu dalgalanmalar uzun bir süre boyunca devam etti zaman “Bir başkası benim internetimi kullanıyor olabilir mi?” diye kendimize soruyoruz.

İsterseniz bilgisayar mühendisi olun isterseniz teknolojiden çok fazla anlamayan biri bu soruyu mutlaka kendisine sormuştur.

“Benim ağımın şifresi güçlü.” demeden önce bazı kontrolleri yapmanızda da fayda var. Zira, sizin internetinizi kullanarak yapılacak yasadışı işlerde başınız fena bir şekilde belaya girebilir. Lafı daha fazla uzatmadan internetinizi kullanan birisi olup olmadığı öğrenmek için bilinmesi gereken yöntemlere bir göz atalım.

Modem Işıklarını Kontrol Edin

modem isikleri

Eğer biraz modem hakkında teknik bilginiz var ise modem üzerinde bulunan ışıkların yanıp sönmesinin ne anlama geldiğini kesinlikle biliyorsunuzdur. Gerek kablolu gerekse kablosuz olsun modem üzerinde bağlantı durumuzu gösteren ışıklar bulunmaktadır. Bu ışıklar modeme giden ve gelen bağlantıları temsil eder.

Eğer ışıklar sürekli yanıp sönüyor ise o zaman interneti etkin bir biçimde kullanıyorsunuz demekte. Oldukça sık bir şekilde kullanılan bir yöntem olan ışık kontrolü ile interneti kullanmadığınızdan emin olduğunuz zaman modemin ışıklarını takip edebilirsiniz. Eğer interneti kullanmıyorsanız ve yine de ışıklarda yanıp ve sönme devam ediyorsa internet şifrenizi değiştirmekte fayda var.

Bağlı Cihazlar Listesine Bakmak

Hem modem arayüzünde internetinize bağlanan cihazların listesini görebileceğiniz bir ayar yer almaktadır. Fabrika sürümü ile 192.168.2.1 ya da 192.168.2.1 adresleri tarayıcı çubuğuna yazdıktan sonra modem arayüzüne giriş yapabilir ve internetinizi kullanan cihazların tam listesine erişebilirsiniz.

Ağ İzleme Aracı Kullanmak

prtg network monitor

Bazı ayarları değiştirebileceğiniz ve Wi-Fi ağ günlüklerinin görüntüleyebileceğiniz programlarını kullanabilirsiniz. Örneğin; PRTG Network Monitor

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu