Yabancı Erkek Ünlüler

Julian Assange Kimdir?

instagram takipçi hilesi

julian 13

Tam adı: Julian Assange
Doğum tarihi: 3 Ağustos 1971
Doğum yeri: Townsville, Avustralya
Burcu: Aslan
Ailesi: Christine Ann Hawkins (annesi), Richard Assange (babası)
Mesleği: Bilgisayar programcısı
Aktif Yılları: 1991 yılından bu yana

imdb-logo

Hakkında

Julian Assange kimdir? Julian Assange, Wikileaks adındaki internet sitesinin yayın kurulu üyesi, baş editörü ve kurucuları arasında yer almaktadır.

Julian Assange, 3 Ağustos 1971 tarihinde Townsville, Queensland, Avustralya‘da dünyaya  gözlerini açmıştır. Annesi Christine Ann Hawkins ile babası Richard Assange Vietnam Savaşı karşıtı bir eylemde tanışmışlardır. Ailesi bir tiyatro kumpanyasının işletmeciliğini yaptıkları için göçebe bir gençliği olmuştur. Ağırlıklı olarak matematik ve bilimle ilgilenen Assange, Melbourne Üniversitesi‘nden mezun olmuştur.

Assange ve ailesi bir dönem elektrikçi dükkanının karşısında oturdukları için burada program kırma ve bilgisayar programcılığı ile ilgili bilgiler edinen bu dahi çocuk sonrasında fizik ve matematik okumuş ve hackerların dünyasına hızlı bir geçiş yapmıştır.

İlginizi çekebilir: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Kimdir?

1987-1999 yılları arasında hackerlik yapan Assange, 1991 yılında 24 ayrı hack suçundan Avustralya polisince yakalansa da 2100 dolarlık kefaletin ardından serbest kalmıştır. 1993 yılında Avustralya’nın ilk ISP (İnternet Servis Sağlayıcı) larından birini kuran Assange, 1994 yılından sonra Melbourn’da ücretsiz program yayınlayıcısı ve bilgisayar programcısı olarak çalışmıştır.

Julian Assange, 2006 yılında Wikileaks adındaki internet sitesinin kurucu ekibi arasında yer almıştır. Bilginin gizli kalmaması adına ant içen ve bu yolda Amerika’nın İran ve Afganistan‘a yapmış olduğu saldırıların arka alanındaki bilgilere tüm dünyaya servis eden wikileaks, en son 2010 Kasım’ında içlerinde Türkiye’nin de yer aldığı bazı ülkedeki Amerikan diplomatların yazışmalarını yayınlayarak uluslararası düzeyde büyük bir kaosa neden olmuştur.

Julian Assange, 2009 yılında Amnesty Uluslararası Medya Ödülü ile birlikte 2010 yılında Sam Adams Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Kurucu ekibi içinde yer aldığı wikileaks internet ortamında, Küba’da bulunan Amerikan üssü Guantanamo’da esirlere karşı gerçekleşen muameleye dair kurallar, Irak ve Afganistan Savaşı’ndaki sivil ölümleri ve Kenya’daki yargısız infazlara dair belgeler yayınlanmıştır.

Julian Assange 19 Haziran 2012’de İngiltere’de bulunduğu sırada İngiliz Mahkemesi, iki kadına tecavüzle suçlanmasından ötürü İsveç’e iadesi istenmiştir. Julian Assange, İsveç’e iade edilmesi sonucunda ABD’ye gönderilmesinden korkmasından ötürü Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştır.

16 Ağustos 2012 tarihinde talep etmiş olduğu siyasi sığınma Ekvador Hükümeti tarafından onaylanmıştır. Ekvador’dan dışarı çıkamayan Assange, 19 Haziran 2012 tarihinden bu yana Ekvador’un Londra Büyükelçiliği‘nde sığınmacı olarak yaşamını sürdürmektedir.

2017 Aralık ayında vatandaşlık talebi kabul edilerek Ekvador vatandaşı olmuştur.

Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Assange’ın 2017 yılında verilen vatandaşlık hakkının kaldırıldığını bildirmesinin ardından 11 Nisan 2019 tarihinde, 2012 yılından bu yana katılmış olduğu Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği‘nde, sığınma hakkının kaldırılmasının sonrasında İngiliz polisince tutuklanmıştır. 30 Nisan 2019 tarihinde Southwark Kraliyet Mahkemesi, İngiltere’de 2012 yılında yargılandığı sırada Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmış ve kefaletle salıverilme koşulunu ihlal eden Assange 50 hafta hapis cezasına çarptırılmıştır.

Videoları

 

 

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu