Yabancı Erkek ÜnlülerPolitika

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Kimdir?

instagram takipçi hilesi

İbrahim Reisi
Tam adı: Seyyid İbrahim Reisülsedati ( İbrahim Reisi)
Doğum tarihi: 14 Aralık 1960  (63 yaşında)
Doğum yeri: Meşhed, İran
Boyu: 1.70 m
Burcu:
Ailesi: Seyedeh Esmat Khodadad Hosseini, Seyed Haji Rais Al-Sadati
Eşi:  Jamileh Alamolhoda (e. 1983)
Çocuk (ları):
Mesleği: Siyasetçi, din adamı
Aktif Yılları: 5 Ağustos 2021’den bu yana İran Cumhurbaşkanı
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Ortadoğu bölgesinin en etkili ülkeleri’nin başında gelen İran’ın günümüzdeki cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir? ibrahim Reisi İranlı din adamı, siyasetçi, hukukçu ve mevcut İran devletinin cumhurbaşkanıdır.
kendisi İran İslam Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanıdır.

İbrahim Reisi, 14 Aralık 1960 yılında İran’ın Meşhed şehrinde doğdu. Eğitim hayatını Kum olarak kabul gören Şii islam merkezinde bitirdi. Üniversite öğrenimini ise Şehid Mutahhari’de bitirdi. Cemile Alemülhüda ile evli ve 2 çocuk babasıdır. Dini Caferilik yani Şii İslam’dır.

1979 yılında İran’da gerçekleşen devrim’in ardından 2 yıl sonra savcı olarak Kerec’de ilk olarak göreve başladı. İran devleti için birçok kritik konuda görev almaya başlayan Reisi 1988 yılında devrim liderlerinden olan Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin direktifleri doğrultusunda hapishanede tutuklu bulunan rejim muhaliflerinin idam emrini uygulayan komiteye öncülük etti.

Yıl 1989’u gösterdiğinde ise Başkent Tahran’ın Başsavcısı olarak görevine devam etti. Buradaki başarılı görevini 1994 yılına kadar devam ettirdi.

İlginizi çekebilir: İran’ın İslam Devrimi Ülkeyi Nasıl Değiştirdi?

1994-2004 yılları arasında İran Devlet Denetleme Kurulu başkanı olarak ilerledi.

2004 yılında İran Yargı başkanı ikinci başkanı olarak görev yaptı.

2014 yılında 2 yıl olmak üzere İran başsavcılarının birinci başkanı olarak, 2016 yılında ise Ayetullah Hamaney’in tensipleriyle İmam Rıza Türbe külliye vakfı başkanı olarak devam etti.

İran’daki Cumhurbaşkanlığı makamına ilk olarak 2017 İran seçimlerinde aday olarak ortak olmak isteyen İbrahim Reisi, 2017 yılında cumhurbaşkanlığı görevini fiilen yürüten Hasan Ruhaniye karşı girdiği ilk seçimlerde kaybetti.

Bu yenilgideki mevki kaybını fazla uzun sürdürmeyen Reisi, 2019 yılında İran Yargı Erki Başkanlığına getirildi. Bu yıllar İran halkının sıkıntı duyduğu konulardan biri olan ve üst düzey birçok siyasetçinin de adının geçtiği yolsuzluk davalarıyla ilgilenen ve bir fiilin üzerine giden sayılı İran devlet adamlarından biri oldu.

Bu karışıklıklar İran’da devam ederken geçmiş yıllarda sosyal problemlerin aza indirgenmesinde rol aldığı ve İran’da hapiste bulunan geçmiş ve mevcut siyasetçilerin idam edilmesine dair kararlarda adı geçtiği için Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım listesinde yer alan Dünyadaki sayılı siyasetçilerden biri oldu.

Ancak bu baskılar ve engellemeler İranlı devlet adamını durdurmadı. 3 Ağustos 2021 tarihinde katıldığı 2. seçimde ülke genelindeki tüm oyların %62’sini alarak İran Devletinin sekizinci ve yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Güncel bilgi 19 Mayıs 2024: İbrahim Reisi’nin Bulunduğu Uçak Düştü Haberleri

İran devlet medyasına göre, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içinde bulunduğu helikopter kaza yaptı. Helikopter, Doğu Azerbaycan eyaletinde “sert iniş” gerçekleştirdi. İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Reisi’nin konvoyundaki helikopterlerden birinin zorunlu iniş yaptığını doğruladı ve kötü hava koşulları nedeniyle kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmakta zorluk çektiğini belirtti.

Ayrıca, aynı helikopterde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da bulunduğu iddia ediliyor. Konvoyda toplam üç helikopter vardı ve diğer iki helikopter güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştı. Kurtarma ekipleri hemen bölgeye gönderildi.

20 Mayıs sabah saatlerinde Helikopterin enkazını Türk insansız hava aracı Akıncı keşfetti. Enkazdaki kurtarma sonuçlarına göre İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu