Yabancı Erkek Ünlüler

John Legend Kimdir?

instagram takipçi hilesi

John Legend

Tam adı: John Roger Stephens ‘John Legend’
Doğum tarihi: 28 Aralık 1978
Doğum yeri: Springfield, Ohio, ABD
Boyu: 1,75 cm
Kilosu: 70 kg
Burcu: Oğlak
Ailesi: Ronald Stephens, Phyllis Stephens
Eşi: Chrissy Teigen (e. 2013)
Çocuk (ları): Luna Simone Stephens, Miles Theodore Stephens, Esti Maxine Stephens
Mesleği: Şarkıcı, müzisyen ve söz yazarıdır
Aktif Yılları: 2001’den günümüze
imdb-logo
youtube-chaneldeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

John Legend Kimdir? John Legend, profesyonel olarak John Legend olarak bilinen John Roger Stephens, Amerikalı bir şarkıcı, müzisyen ve söz yazarıdır. En çok ‘Once Again‘ ve ‘Darkness and Light‘ gibi albümleri ile tanınır. Springfield, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan John Legend, erken yaşlardan itibaren müziğe büyük ilgi gösterdi.

John dört yaşında kilise korosunda sahne almaya başladı. Ayrıca yedi yaşından itibaren piyano çalmaya başladı. Üniversitede geçirdiği süre boyunca ‘Counterparts‘ adlı bir müzik grubunun da başkanı ve müzik direktörü olarak görev yaptı. Birçok stüdyo albümü yayınlayan Legend, Kanye WestBritney Spears ve Lauryn Hill gibi isimler ile işbirliği yaptı.

2015 yılında tarihi film ‘Selma‘ için yazdığı ‘Glory‘ şarkısı ile ‘Oscar‘ kazandı. Ayrıca Legend on ‘Grammy‘ ödülünün yanı sıra bir ‘Altın Küre Ödülü‘ de dahil olmak üzere birçok önemli ödül kazandı. Aynı zamanda Legend bir aktör ve büyük bir hit haline gelen ve altı ‘Oscar‘ kazanan ‘La La Land‘ filminde de rol aldı. ‘Katrina Kasırgası‘ kurbanlarına yardım etmek için farkındalık yaratmak gibi hayırsever faaliyetleri ile de tanınır.

John Roger Stephens, 28 Aralık 1978 tarihinde Springfield, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri’nde Ronald Lamar Stephens ve Phyllis Elaine‘in oğlu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duydu ve John dört yaşında kilise korosunda şarkı söylemeye başladı. Ayrıca büyükannesinden de piyano çalmayı öğrendi.

John birkaç yıl evde eğitim gördü, ardından ‘Kuzey Lisesi‘ne gitti. Daha sonra ise ‘Harvard Üniversitesi‘ne kabul edilmesine ve ‘Georgetown Üniversitesi‘ ile ‘Morehouse Koleji‘nden burs almasına rağmen, ‘Pennsylvania Üniversitesi‘ne gitti.

Orada Legend, ‘Counterparts‘ adlı bir pop A capella grubunun başkanı ve müzik yönetmeni olarak görev yaptı. İnanılmaz becerileri nedeni ile ‘Sphinx Senior Society‘ ve ‘Onyx Senior Honor Society‘ gibi prestijli toplulukların da üyesi oldu. Üniversitede iken Lauryn Hill ile tanıştı. Daha sonra ise ‘The Miseducation of Lauryn Hill‘ albümünden ‘Everything Is Everything‘ şarkısında çalışması için işe alındı.

John Legend Kariyeri

John Roger Stephens, kariyerinin ilk günlerinde gece kulüplerinde sahne alır ve ülke çapında da gösteriler düzenlerdi. Ayrıca Alicia Keys ve Kanye West gibi yıldız müzisyenler ile de işbirliği yaptı. İlk albümü ‘Get Lifted‘ 2004 yılında yayınlandı. ‘Ordinary People‘, ‘Number One‘ ve ‘So High‘ gibi hit singlelar ile albüm iyi bir performans sergiledi ve ‘Billboard 200‘de yedi numaraya kadar yükseldi. Çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı ve ‘En İyi R&B Albümü‘ dalında 2006 yılı ‘Grammy Ödülü‘nü kazandı.

Stephens yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başladı ve Fort MinorJay-Z ve Stephen Colbert gibi popüler yıldızların birçok önemli albümünde yer almaya da devam etti. Ve bu süre zarfında John Legend olarak bilinmeye başlandı.

2006 yılında ikinci stüdyo albümü olan ‘Once Again‘i çıkardı. ‘US Billboard 200‘ listesine üç numaradan giriş yapan albüm büyük bir hit haline geldi. Hit şarkısı “Heaven“, John Legend’e “En İyi Erkek R&B Vokal Performansları” dalında ikinci “Grammy Ödülü”nü kazandırdı.

2008 yılında çıkan bir sonraki albümü ‘Evolver‘ daha da büyük bir başarıydı. Legend’in ‘US Billboard 200‘de dördüncü sırada yer alan albümü, yalnızca ABD’de 600.000’den fazla kopya sattı. John Legend iki yıl sonra hip hop grubu ‘The Roots‘ ile işbirliği yaptı ve ‘Wake up!‘ albümünü çıkardı. Albüm, “En İyi R&B Albümü” dalında 2010 yılı “Grammy Ödülü“nü kazandı.

2013 yılında Legend dördüncü albümü ‘Gelecekte Aşk‘ı çıkardı. ‘US Billboard 200‘de dördüncü sırada zirveye ulaşan albüm, piyasaya çıktığı ilk hafta içinde 68.000 kopya satarak büyük bir başarı yakaladı. 2015 yılında ‘Selma‘ filminde rapçi Lonnie Rashid Lynn ile birlikte seslendirdiği ‘Glory‘ şarkısı ile ‘Oscar‘ kazandı.

2016 yılında beşinci albümü olan ‘Darkness and Light‘ı çıkardı. Aynı yıl Oscar ödüllü ‘La La Land‘ filminde de önemli bir rol oynadı. Legend ve Ariana Grande2017 yılında ‘Güzel ve Çirkin‘ filmi için düet yapmıştı. Nisan 2017 tarihinde ise ‘Crow: The Legend‘ adlı kısa bir animasyon filminde rol aldı.

19 Aralık 2017 tarihinde John Legend’in Brooklyn, Williamsburg’daki ‘Marcy Avenue Armory‘de ‘Jesus Christ Superstar‘ın canlı konser prodüksiyonunda rol aldığı açıklandı. ‘Jesus Christ Superstar‘, Nisan 2018 tarihinde ‘NBC‘de canlı yayınlandı. Ve Legend, ‘The Voice‘un 2019 sezonunun kazanan koçuydu. 21 Mayıs 2019 tarihinde Maelyn Jarmon ile birlikte realite şovunu kazandı.

John Legend Ödülleri

John Legend, kariyeri boyunca birçok ödüle aday gösterildi. 2015 yılında, bir önceki yıl piyasaya sürülen hit şarkısı ‘Glory‘ ile ‘En İyi Orijinal Şarkı‘ dalında ‘Oscar‘ kazandı. ‘Grammy Ödülü‘, ‘NAACP İmaj Ödülü‘, ‘Soul Train Ödülü‘ ve ‘Altın Küre Ödülü‘ gibi birçok prestijli ödül kazandı.

John Legend Özel Hayatı

John Legend, 2011 yılında onunla nişanlanmadan önce dört yıl boyunca Chrissy Teigen ile çıktı. 2013 yılında evlendiler. İlk çocukları 2016 yılında Luna Simone adını verdikleri bir kızları oldu. ‘All of Me‘ (2013) şarkısını John eşine ithaf etti ve klibi düğünlerinde gösterildi.

21 Kasım 2017 tarihinde Teigen, Instagram’da Legend’in ikinci çocuğuna hamile olduğunu duyurdu. Mayıs 2018 tarihinde ise Miles Theodore adını verdikleri erkek bebeklerini kucaklarına aldılar. 2020 yılında Chrissy üçüncü çocuğuna hamileydi ancak komplikasyonlar yaşadı ve çocuk doğumdan önce vefat etti. Ağustos 2022 tarihinde Legend ve Chrissy başka bir çocuk beklediklerini açıkladılar.

Ayrıca çeşitli sosyal nedenler ile ve hayırsever faaliyetlerde yer almaktadır. Çeşitli sözleşmeli okulları yöneten New York merkezli ‘Harlem Village Academies‘ organizasyonu gibi çeşitli organizasyonları desteklemektedir. Legend, 2017 yılında adının onuruna verildiği bir oditoryumu yenilemek için ‘Springfield City Okul Bölgesi‘ne 500.000 $ bağışta bulundu.

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu