PolitikaYabancı Erkek Ünlüler

Joe Biden Kimdir?

instagram takipçi hilesi

joe biden kimdir hayati bio resimleri 2
Tam adı: Joseph Robinette Biden Jr. / Joe Biden
Doğum tarihi: 20 Kasım 1942
Doğum yeri: Scranton, Pensilvanya / ABD
Boyu: 1,83 m
Ailesi:  Joseph Robinette Biden Sr,  Catherine Eugenia Finnegan (kardeşleri: Valerie, James Brian, Francis W.)
Eşi:  Jill Biden (1977’te evlendi), Neilla Hunter (1966–1972 yılları evli kaldı)
Çocuk (ları): Beau Biden, Hunter Biden, Ashley Biden, Naomi Biden
Mesleği: Politikacı, Eski ABD başkan yardımcısı
Partisi: Demokrat Parti
Aktif Yılları: 1973’ten bu yana

Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Joe Biden kimdir? Joe Biden, Amerika Birleşik Devletlerinin 47. başkan yardımcısıdır. 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Amerika Birleşik Devletleri seçiminde aday olan, Demokratların en güçlü adayıdır. Son zamanlarda kampanyası için yaptığı çalışmalar bir yana dursun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar ile de gündemde sıkça yer almaktadır.

Tam adıyla Joseph Robinette Biden Jr., 20 Kasım 1942 tarihinde Scranton, Pensilvanya, Amerika Birleşik Devletlerinde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Catherine Eugenia Finnegan, babasının adı ise Joseph Robinette Biden Sr.’dur.  James Brian, Valerie, Francis W. isminde 3 kardeşi vardır. Ailesiyle birlikte, 1953 tarihinde Delaware, Claymont’a taşındılar.

Eğitimini ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere Claymont’da okudu ve 1961 yılında mezun oldu. Ardından 1965 tarihinde, Delware Ünivesitesi’nden siyaset bilimi eğitimi aldı ve mezun oldu. Daha sonrasında da Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak, avukatlık bölümünde 1969 yılında mezun oldu. Böylelikle, eğitim hayatını tamamlamış oldu.

Avukatlık bölümünden mezun olduktan hemen sonra, Wilmington hukuk firmasında çalışmaya başlayarak, mesleğini icra etmeye başladı.

Joe Biden, 27 Ağustos 1966 tarihinde Neilla Hunter ile dünya evine girdi. Beau, Hunter, Naomi isminde 3 çocukları oldu. Ancak, 1972 yılında eşi vefat etti.

Joo Biden, ilk siyasi kariyerini 1970 yılında New Castle Country meclisine seçilerek girdi. 1972 yılında da Senatoya seçildi. Bu hızlı yükselişi ve yaşından dolayı parlayan bir yıldız gibiymiş. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletlerinin en genç senatörü olmuş.

Bu hızlı yükselişine devam etmiş. 3 Ocak 1973 tarihinde daha 31 yaşında olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri Deleware eyaletinin senatörü görevine getirilmiş. Bu göreviyle uzun yıllar hizmet etmiş. Birçok görevde başkanlık veya dengi gibi görevlere getirilmiş. Senatonun Dış İlişkiler Komitesinin üyeliğini ve başkanlığını yapması da bilinen en büyük siyasi başarılarından biri.

1977 yılında Jill Jacobs evlendi. 1981 yılında Ashley Biden adından çocukları dünyaya geldi. Ancak oğlu Beau Biden, 2015 yılında geçirdiği beyin kanseri yüzünden vefat etti.

2008 yılında ABD’nin başkanlık seçimlerinde Demokrat Partiden adaylığını koydu. Ancak 3 Ocak 2008 tarihinde yapılan lowa ön seçiminde siyasi hayatının hızlı yükselişini, pekiştiremedi. Adaylıktan çekildi.  Ama daha bu ilk denemesiydi.

23 Ağustos 2008 tarihinde gelindiğinde, Demokratik Partinin başkan adayı Barrack Obama başkan yardımcılığına aday olarak gösterdi. 4 Kasım 2008‘de de yapılan başkanlık seçiminde Demokrat Parti kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde Biden Başkan yardımcılığı görevine getirildi. Böylelikle siyasi hayatının başarılı geçmişine güzel sonuç eklemişti.

Joe Biden, 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek olan ABD seçimlerinde, Demokratik partinin başkan adayı olarak, siyasi hayatının en zirvesine oynuyor. Siyasi geçmişine bakarak, azimli biri olduğu kesin. Yükselişi ve kararlılığıyla da başkanlık yolunda büyük yankı getirmeye başladı bile. Başkan yardımcılığı için Kamala Harris‘i seçti. Kampanyaları için girişimlerine son sürat devam ediyorlar.

Joe Biden Siyasi Görüşü Nedi?

Joe Biden Liberal görüşü destek veriyor. Bizdeki bilinen adıyla laiklik benzeri düşünceye sahip. Klisenin kamu hayatında olmadığı yönünde görüşleri destekliyor.

Eşcinsel evliliklerin de yasallaşması konusunda destekleyen görüşleri var. Kütaj konusunda ise “vücutlarıyla ne yapacaklarına” dair seçimi kadınların, kendisinin yapması gerektiğini savunuyor.

Çevreci bir yapısı var. Çevre projelerine zaten aktif siyasi yaşamı boyunca desteklemiş biri. Gaz salınımın küresel anlamda azaltılması konusunda hukuksal çabalar icra etmiş biri. Buna göre uluslararası yeni bir anlaşma ile gaz salınımı ve çevrenin korunması yönünde düşüncelere sahip ve savunucusu.

2003 yılında Irak savaşını desteklerken, daha sonrasında ise bu düşüncesinin hata olduğunu söyledi ve karşı tavır almıştı.

Joe Biden, kendini Yahudi olmayan bir siyonist olarak tanımlıyor. Bununla birlikte Yahudi lobisiyle de yakınlığı var. Fakat, Filistin konusunda iki devletin ortak çözüm modellerini savunuyor. Gazze’ye insani yardımın sağlanmasını isteyen biri. İsrail’inde ilhak ettiği topraklardaki yerleşim faaliyetlerinin durmasını gerektiğini savunuyor.

30.09.2020: Bide, seçim süreci devam ederken Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunla ilgili olarak “ABD ayrıca, Türkiye gibi başka ülkelerinde bu çatışmanın dışında kalmasını talep etmelidir..” şeklinde sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu